INZERCE

Malá fotovoltaika, solární panely na střeše rodinného domu. Foto: Columbus Energy

Legislativní kreativita. Poslanci navrhují rozvoj zelené energetiky podpořit, ale současně i blokovat

Měla to být stručná a rychlá novela energetického zákona, která usnadní výrobu elektřiny ze sluneční energie pro vlastní spotřebu. Jenže tak snadné to nebude. Na novelu se vrhli poslanci hospodářského výboru a přidali k ní řadu dalších návrhů. Některé z nich ještě víc usnadní budování nízkoemisních zdrojů energie, avšak jeden návrh tyto záměry naopak blokuje.

Původní návrh ministerstva průmyslu a a obchodu byl poměrně stručný a jasný. Malé obnovitelné zdroje do výkonu 50 kilowattů, zaměřené na pokrytí spotřeby elektřiny u svého majitele, bude možné stavět bez licence k výrobě elektřiny od Energetického regulačního úřadu. Dnes platí hranice 10 kilowattů, větší energetické zdroje lze provozovat jen s licencí.

S návrhem je spojena také novela stavebního zákona, která už nadále pro malé obnovitelné zdroje do stejného limitu nevyžaduje rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas. Pokud se jedná o součást stavby, která nezasahuje do nosných konstrukcí stavby a nemění se způsob užívání stavby, tak nebude nutné stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu.

To go zóny pro obnovitelné zdroje

Jak už je v českém parlamentu tradicí, na původní návrh se nabalují další opatření. Poslanci Ivan Adamec (ODS) a Tomáš Müller (STAN) se ujali materiálu, za kterým stojí Svaz průmyslu a dopravy, Svaz moderní energetiky, Solární asociace a sdružení AKU-BAT CZ. Navrhovaná úprava prosazuje rozšíření veřejného zájmu na výrobny elektřiny z obnovitelných zdrojů a jaderné energie o elektrickém výkonu od 1 MW výše.

Odpadne tedy povinnost schvalovat pro tyto záměry změnu územního plánu; tím se zkrátí proces přípravy stavby minimálně o jeden rok. Současně s tím poslanci navrhli změnu stavebního zákona, která by umožnila vymezovat vhodné plochy pro výrobu elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů. Tyto takzvané „to go zóny“ by v souladu s návrhem Evropské komise nabídly jednodušší cestu pro schválení nových elektráren.

„Podpora obnovitelných zdrojů již dávno není jen o dotacích, ale jejich reálnému rozšíření pomůže stát právě odstraněním bariér, k čemuž míří dnes projednaná novela. Pevně věříme, že se podaří tento důležitý zákon schválit ještě v letošním roce tak, aby výhody usnadnění rozvoje obnovitelných zdrojů mohli co nejdříve využívat čeští spotřebitelé energie,“ komentoval výsledky jednání hospodářského výboru výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář.

Ředitel teplárny Král v akci

Výše zmíněné doplnění novely schválila ve čtvrtek většina poslanců hospodářského výboru sněmovny. Jejich postup však byl poněkud schizofrenní. Současně schválili návrh poslance Václava Krále (ODS), který v době mimořádné tržní situace a vládou regulovaných cen elektřiny a plynu znemožňuje přechod domácností od decentralizovaného zdroje tepla k jinému zdroji vytápění. Fakticky jim v době nouze zakazuje pořízení domovní či blokové kotelny, tepelného čerpadla, solárního ohřevu vody, ale i fotovoltaických panelů.

Jméno Václava Krále je v prostředí energetiky poměrně známé. Jedná se o ředitele Teplárny České Budějovice, který dlouhodobě prosazuje zájmy vlivné teplárenské lobby. Ještě před měsícem prosazoval tvrdší variantu návrhu i s dodatkem, aby vytápění nově projektovaných či povolovaných budov bylo přednostně zajišťováno z centralizovaných zdrojů tepla. Po medializaci a vlně kritiky Král svůj návrh přepracoval a zmírnil.

Konkrétní podobu novely energetického zákona (letos už sedmé) budeme znát po třetím čtení v poslanecké sněmovně, což se má odehrát v nejbližších týdnech.

David Tramba