Miliardář Tomáš Chrenek se rozloučil se soukromou vysokou školou CEVRO. Podle zjištění Ekonomického deníku z obchodního rejstříku jej loni vyplatil další ze zakladatelů – exministr vnitra Ivan Langer. Ten tuto operaci Ekonomickému deníku potvrdil. V kuloárech se spekuluje o ceně v desítkách milionů.

Z obchodního rejstříku vyplynulo, že Tomáš Chrenek skončil coby zakladatel v půlce loňského roku. V září pak ukončil svoje členství i ve správní radě CEVRO.

„V minulém roce došlo, po vzájemné shodě, k ukončení naší spolupráce v pozicích zakladatelů Vysoké školy CEVRO Institut z.ú., neboť pan Tomáš Chrenek přestal mít zájem se na činnosti vysoké školy dále podílet a rozvíjet ji k transformaci na soukromou vysokou školu universitního typu,“ potvrdil Ekonomickém deníku někdejší vysoký expolitik ODS Ivan Langer.

Cena za Chrenkův odchod z CEVRO se podle neoficiálních informací pohybovala v desítkách milionů. Zdrojem prý měly být dary a školné, které se na této vysoké škole platí.

Mohlo by vás zajímat

„Obsah našeho vypořádání je neveřejný s tím, že jediným zakladatelem ústavu jsem já,“ uvedl dále Ivan Langer.

CEVRO Institut z.ú. podle něj i nadále zůstává a zůstane nepodnikatelským subjektem – veřejně prospěšnou korporací, stejně jako zůstává cíl – transformace na CEVRO University z.ú.

„Díky výjimečné podpoře, které se tomuto záměru – škole dostalo a dostává od svých podporovatelů, jsem přesvědčený, že na základě Strategického plánu rozvoje, se nám tohoto cíle podaří dosáhnout. A to při plném vědomí složitosti celého procesu a povinnosti v něm splnit náročné podmínky Národního akreditačního úřadu ČR. Naší společnou ambicí (zakladatele a podporovatelů) je i nadále být respektovanou vysokoškolskou institucí, na jejíž půdě se svět akademických osobností potkává se světem osobností společenského, politického a podnikatelského života; místem, kde se při respektu k akademickým svobodám a apolitičnosti akademické půdy, hlásíme i nadále k hodnotám kterými jsou: svoboda, vláda práva, tržní ekonomika a euroatlantická vazba, nicméně místem, kde jsou studenti vedeni ke schopnosti kritického myšlení a dokáží své znalosti co nejlépe uplatnit v osobním životě i své profesní kariéře,“ dodal Ivan Langer.

Aula CEVRO Institutu v pražské Měšťanské besedě, odkud dříve poprvé vysílala Československá televize a v devadesátých letech pak televize Nova. Foto: CEVRO

CEVRO Institut je soukromá vysoká škola neuniverzitního typu v Praze se zaměřením na studium práva, ekonomie, politologie a mezinárodních vztahů či bezpečnostních otázek. Nabízí akreditované vysokoškolské studium v bakalářském a navazujícím magisterském stupni studia.

Sídlem CEVRO Institutu je historická budova staroslavného spolku českého měšťanstva (založeného r. 1845), nazvaná podle jeho jména – Měšťanská beseda, další středisko vysoké školy CEVRO Institut je v Českém Krumlově.

Původním zakladatelem školy byl spolek CEVRO, který vznikl v roce 1999. CEVRO Institut vznikl v roce 2006, jeho původní formou byla obecně prospěšná společnost. V roce 2015 se CEVRO Institut přetransformoval v zapsaný ústav a jeho novými zakladateli se stali Ivan Langer a Ladislav Mrklas. V roce 2018 Ladislava Mrklase v pozici zakladatele vystřídal Tomáš Chrenek. Ve správní radě CEVRO Institutu jsou Ivan Langer, Jaroslav Salivar a Radek Šťastný, jediným členem dozorčí rady je Jiří Frgal. Od loňska je jediným zakladatelem Ivan Langer.

(hrb)