Odborový předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula není předsedou této centrály. Rada ČKMOS dnes pověřila řízením centrály její místopředsedy, kteří přebírají pravomoci předsedy. Důvodem jsou pochybnosti kolem členství Středuly v odborech kvůli neplacení členských příspěvků. Situaci má vyřešit mimořádný sněm odborářů, který dnes rada ČMKOS svolala na 25. března. Bude volit nového šéfa odborů. Novinářům to po jednání rady řekli Středula a místopředseda ČMKOS Vít Samek. Středula dodal, že na sněmu bude znovu chtít získat předsednický post a sám sebe označil kvůli neplacení členských příspěvků za lajdáka. O ten se naopak nechce ucházet předseda nejsilnějšího svazu KOVO Roman Ďurčo.
„Rada pověřila zatím oba dva místopředsedy přípravou mimořádného sněmu a výkonem pravomocí předsedy. Otázku pak posoudí sněm. V tuto chvíli není (Středula) předsedou,“ řekl Samek. Volba nového předsedy bude podle něj bodem programu sněmu. Rada ho svolala na pondělí 25. března.
Deník Blesk v únoru zveřejnil kopii dopisu, který Středulovi zaslala jeho domovská odborová organizace vítkovických oceláren, která patří do nejpočetnějšího svazu KOVO, loni začátkem prosince. Napsala mu, že nemá zaplacené příspěvky za pět měsíců, takže mu zaniklo podle stanov členství. Naposledy peníze podle prosincového dopisu poslal za květen 2023. Pokud Středula nebyl podle deníku členem jiných odborů, zanikl mu automaticky i mandát předsedy centrály.
Středula již ve funkci „přežil“ řadu situací. Třeba kandidaturu na prezidenta ve volbách, které se konaly loni v lednu. Šéf odborů očekával širokou podporu hlavně od levicových voličů, avšak v průzkumech voličských preferencí měl pouze od dvou do čtyř procent. Z voleb proto těsně před prvním kolem odstoupil.
Mohlo by vás zajímat
ČMKOS je největší odborová centrála v zemi. Zastřešuje 31 svazů s asi 270 000 členů. Radu tvoří šéfové a šéfky jednotlivých svazů. Středula řekl, že jim dnes vše vysvětlil. Podle dostupných informací přestal být členem domovské odborové organizace 24. listopadu a členství se mu obnovilo 14. prosince. Odborář řekl, že příspěvky doplatil ještě před tím, než dostal z odborů vítkovických oceláren dopis. Peníze se mu nejdřív ale vrátily zpět. Poslal je pak znovu.
Neplacení příspěvků označil za „lajdáctví“, podle něj při placení došlo k prodlení a je dál členem svazu KOVO. Podle svazových stanov příspěvky činí procento z čistého příjmu.
Největší odborovou centrálu v zemi Středula vedl od roku 2014. Naposledy ho odboráři zvolili do čela ČMKOS na další čtyřleté období na sjezdu v dubnu 2022. Mezi sjezdy může podle statutu předsedu a místopředsedy odvolat sněm. Může také zvolit nástupce. Může pak také rozhodnout o svolání mimořádného sněmu.
Středula řekl, že se o předsednický post chce na sněmu ucházet.
„Já si o ten mandát rád znovu řeknu a budu rád za potvrzení,“ uvedl Středula. Podle Samka řada svazů oceňuje Středulovo dosavadní působení v čele odborů, a to třeba při vyjednávání o růstu minimální mzdy či mezd a platů.
Nejasnosti kolem Středulova členství v odborech a řízení ČMKOS podle Samka nemají na centrálu od listopadu zpětně dopad. „Nepadlo nic, co by zásadním způsobem ovlivnilo činnost ČMKOS. Naše činnost je především v legislativě, vyjednávání. Nikde se nevybočilo z mandátu vedení ČMKOS,“ řekl místopředseda centrály.
Podle šéfa svazu KOVO Ďurča rada Středulu předsednických pravomocí nezbavovala. „Dnešním dnem by mu měl zaniknout mandát a 25. března bude rozhodovat sněm,“ uvedl Ďurčo. Zopakoval, že svaz KOVO nepochybil. Na dotaz, zda se bude ucházet na mimořádném sněmu o předsednický post, ČTK odpověděl: „Já určitě ne, já ty ambice nemám, chci se věnovat průmyslu.“. Zatím nedokázal říct, zda Středulu ve volbě podpoří.