Ruský rubl padl ne nejnižší úroveň vůči dolaru v historii. Dolar lze poprvé pořídit za více než 80 rublů. Může za to levná ropa, která oddaluje oživení ruské ekonomiky.
Ruský rubl spadl tento týden na rekordně nejnižší úroveň vůči americkému dolaru v historii. Doposud se dal dolar koupit za méně než 80 rublů, nyní už nikoli. A je dost možné, že bude ještě hůř, píše agentura Bloomberg.
Rubl včera vůči dolaru oslabil o 3,2 % lehce nad hranici 81 rublů za dolar, čímž překonal dosavadní smutný rekord z prosince 2014, kdy vrcholily výprodeje na ruských finančních trzích. Na rozdíl od konce roku 2014, kdy ruská centrální banka na podporu rublu intervenovala, dnes její guvernérka Elvira Nabiullinová však tvrdí, že rubl se obchoduje za férovou cenu a podporu nepotřebuje.
Zatímco rubl v roce 2016 zatím oslabil nejvíce ze všech měn zemí rozvíjejících se trhů (o 9 %), ropa Brent již zlevnila o více než čtvrtinu. To způsobilo propad ruských příjmů z ropy na nejnižší úroveň od roku 2010 a přiměla ruskou vládu k přijetí úsporných opatření. Chce se tak využití rezervního fondu, který má zřízen pro krátkodobé výpadky rozpočtových příjmů.
Čtěte také: Ropa levnější, než si myslíme. Rusko škrtá vládní výdaje
„Jestli ropa klesne na 25 dolarů, můžeme se dočkat toho, že rubl oslabí až na 83 za dolar,“ řekl Vadim Bit-Avragim, peněžní manažer jedné moskevské investiční společnosti. „Rubl je stále ještě relativně silný, když jej porovnáme s ropou. Tohle ještě není ten nejhorší scénář,“ dodal.
Ruská národní banka podle Nabiullinové nebude na devizovém trhu intervenovat, dokud rubl neoslabí na úroveň, která by narušila stabilitu celého bankovního sektoru. „Rubl má velice blízko své fundamentální hodnotě. Zakročíme jen tehdy, když to bude nutné z hlediska finanční stability. Ta nyní ohrožena není,“ řekla guvernérka.
Zatímco Luis Saenz, ředitel oddělení obchodu s cennými papíry v BCS Financial Goup v Londýně tvrdí, že „80 rublů za dolar je ta správná cena,“ obchodníci s deriváty ukazují, že rubl by mohl oslabit ještě více. „Jelikož zatím nepanuje přesvědčení, že by se pád cen ropy měl zastavit, je těžké odhadnout, kdy se rubl odrazí ode dna,“ řekl Bloombergu Ivan Čakarov, hlavní ekonom ruské centrály Citigroup. „Stejně tak zatím nemáme signály, že by mělo dojít k výprodejní panice na devizovém trhu,“ dodal. Případná panika by pak mohla ruskou centrální banku intervenovat.
Čtěte také: OECD: Ruská ekonomika je příliš závislá na přírodních zdrojích
Ruská ekonomika se nachází v recesi již od prvního čtvrtletí roku 2015, tedy od doby, kdy ropa začala mohutně zlevňovat a na ruskou ekonomiku dopadly sankce USA a Evropské unie. V letošním roce se ruský HDP sníží pravděpodobně o půl procenta a vládní rozpočtový deficit se snad udrží na úrovni tří procent HDP.
-usi-