INZERCE

Převody peněz. Foto: Pixabay

Kyberzločinci se v roce 2018 zaměří na osobní účty, platby jsou pro ně zbytečně těžký oříšek

Čím dál tím lepší zabezpečení online plateb neznamená, že jsou virtuální peníze mimo ohrožení. Zloději prostě jen hledají jiná a méně chráněná místa. Společnost Kaspersky Lab předpokládá, že se v příštím roce zvýší výskyt mobilních hrozeb zacílených na krádeže údajů k bankovním účtům. Dá se také očekávat zvýšené množství uniklých dat, vyšší počet falešných účtů i útoků na bankomaty.

Příliš rychlé inovace finančních služeb a rostoucí počet plateb do zahraničí. To jsou hlavní rizika pro majitelé účtů a příležitosti pro ty, kdo by se jich chtěli nezákonně zmocnit. Rostoucí zájem hlavně o nákupy na síti totiž zvyšuje tlak na ochranu plateb v reálném čase, kde je větší prostor pro bezpečnostní slabinu, tvrdí analytici Kaspersky Lab ve svém výhledu na příštích dvanáct měsíců.

V roce 2017 jsme zaznamenali útoky na finanční služby, které byly převážně zaměřeny na samotné účty. Údaje o zákaznících jsou klíčovým faktorem při rozsáhlých útocích. Jejich úniky poskytly zločincům cenné zdroje osobních informací, které dále použili pro získání přístupu do dalších účtů. Využili je také pro útoky pod falešnou identitou. Útoky orientované na bankovní účty jsou stále častější, protože se výrazně zlepšila ochrana online plateb. Při odcizení celého účtu jsou ohroženy nejen finance, ale i další uživatelovy citlivé údaje,“ potvrzuje Emma Mohan-Satta, analytička podvodů.

Podle posledních čísel Eurobarometru se s nějakou formou kyberzločinu setkal už každý čtvrtý Čech, který používá internet. S nárůstem o šest procentních bodů je tak Česko dokonce mezi třemi zeměmi, kde útoky narostly nejvíc. Nebo si je prostě jen lidé díky větší informovanosti víc uvědomují. Díky většímu povědomí o rizicích v kybernetickém prostoru se také podle této zprávy Evropské komise zvyšuje ochota lidí se před takovými riziky chránit. Mají třeba menší chuť dělit se o osobní údaje v různých dotaznících na síti. Zatímco ale třeba Němci nebo Španělé se při nákupu na internetu nejvíc bojí právě toho, že někdo jejich osobní data někdo zneužije, Češi se stále ještě nejvíc se všeho obávají, že nedostanou zboží, které si objednali.

Zajímavou službu, jak se chránit svoje data i peníze na internetu nabízí třeba kanadská Citizen Lab. Ta s pomocí několika základních otázek odhalí, jaká jsou pro uživatele největší rizika a navrhne jednoduché tipy, jak bezpečnost zvýšit. Odkaz najdete na stránkách Security planner.

Specialisté očekávají taky víc útoků na mobilní zařízení a oblíbeným terčem zlodějů se budou dál stávat i bankomaty. O tom, jak je nebo není složité z nich ukrást peníze – ať už pomocí násilného otevření sejfu nebo díky narušení softwaru – si můžete přečíst v angličtině zde.

O rizicích těchto útoků na banky a změně pravidel jsme psali mimo jiné tady.

Vanda Kofroňová