Od začátku vojenské invaze Ruska na Ukrajinu vzrostl počet útoků na ukrajinské organizace o 20 procent. Počet útoků na české organizace pak vzrostl v prvním březnovém týdnu o 31 procent. Na začátku roku čelila každá česká organizace v průměru zhruba 1 000 kyberútokům týdně, na začátku března pak dosáhl průměrný týdenní počet útoků na jednu českou společnost hranice 1 777 útoků, což je dosavadní historické maximum.

Během prvních tří dnů války se počet kybernetických útoků na ukrajinskou vládu a vojenský sektor zvýšil o neuvěřitelných 196 procent.

V posledních dnech sice došlo k poklesu, ale hackeři se podle kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies snaží využít situace, kdy se pozornost celého světa upíná k vojenskému konfliktu, a zaměřili se na jiné cíle. Počet kyberútoků dosáhl celosvětově dosavadního maxima a rekordní počty ataků jsou znát i v České republice.

Počet kybernetických útoků na české organizace se dlouhodobě drží nad celosvětovým průměrem.

„Od začátku roku sledujeme neustálý nárůst útoků, další výrazný skok přinesl první březnový týden. Z dat kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies vyplývá, že zatímco na začátku roku čelila každá česká organizace v průměru zhruba 1 000 kyberútokům týdně, na začátku března dosáhl průměrný týdenní počet útoků na jednu českou společnost hranice 1 777 útoků, což je dosavadní historické maximum. Podle dostupných informací můžeme ale očekávat, že se situace v dalších měsících bude i dále zhoršovat,“ varuje společnost Check Point.

Mohlo by vás zajímat

Celosvětově byl průměrný týdenní počet útoků na jednu organizaci v minulém týdnu 1 266, což je o 14 procent více než před začátkem konfliktu.

Průměrný týdenní počet útoků na jednu organizaci na Ukrajině byl v minulém týdnu 1 466, což je o 20 procent více než před začátkem války. Počet aktivních sítí klesl na Ukrajině v důsledku války o 27 procent.

Průměrný týdenní počet útoků na jednu ruskou organizaci byl 1 274 a jedná se o minimální změny (nárůst o 1 procento oproti začátku války).

Až na Afriku vzrostl počet kyberútoků ve všech regionech oproti začátku války: Evropa (+14 %), Severní Amerika (+17 %), APAC (+11 %), Latinská Amerika (+17 %) a Afrika (-2 %). I přes pokles cílí stále nejvíce útoků na společnosti v Africe (1987 útoků týdně na jednu organizaci). Naopak nejméně útokům čelí severoamerické (991 útoků týdně) a evropské (1068 útoků týdně) organizace.

Check Point zaznamenal v prvních dnech konfliktu výrazný nárůst kyberútoků na ukrajinský vládní a vojenský sektor. V uplynulém týdnu sice došlo k poklesu těchto útoků o 59 procent, na druhou stranu v celosvětovém měřítku vzrostl počet kyberútoků na vládní a vojenské organizace ve srovnání s obdobím před začátkem války o 21 procent.

„Zdá se, že hackeři se na začátku války soustředili na vojenský konflikt, ale po dvou týdnech se rozkoukali a vrátili se k ‚normální‘ činnosti. Nadále vidíme řadu kyberútoků na vládní a vojenské cíle a také různé hrozby a podvody, které se maskují za válečná témata a snaží se zneužít zájmu lidí o válku a jejich ochotu pomoci,“ uzavírá Daniel Šafář, Area Manager CEE regionu z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

(nik)