INZERCE

Kyberbezpečnostní úřad: Výrobky firem Huawei a ZTE jsou nebezpečné

Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost dnes vydal varování, že výrobky společností Huawei a ZTE představují riziko v kybernetické bezpečnosti. Ministr vnitra Jan Hamáček řekl, že toto varování je důvodem pro vyloučení firem z veřejných zakázek.

Pořádný poprask vzbudilo dnešní odpolední varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vedení nejvyšší kybernetické autority varuje před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei Technologies Co., Ltd., a ZTE Corporation. „Používání těchto prostředků představuje bezpečnostní hrozbu,“ uvedl NÚKIB ve varování.

„K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich bezpečnostních partnerů a také zjištění našich spojenců. Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“ říká ředitel NÚKIB Dušan Navrátil.

Naprosto v šoku byl z tohoto prohlášení na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Andrej Babiš. Ten podotkl, že zpráva NÚKIB pro ministry byla projednávána ve režimu zákona o utajovaných skutečnostech a mají k ní přístup tedy jen ti nejprověřenější úředníci. „My jsme to projednávali v nějakém režimu a jsme překvapeni, že už je zpráva NÚKIB venku. Je pravda, že ten úřad funguje chvíli a hledá své místo na slunci, ale myslím, že tohle nedomysleli. Například ve vztahu k veřejným zakázkám. Moc detailů k tomu nechceme říkat,“ řekl evidentně neochotně premiér. „Pro nás je překvapení, že už úřady vydal toto stanovisko. Jsou tam některé věci, které musí řešit jednotlivá ministerstva,“ řekl Babiš. O projednávání tohoto bodu v druhém nejvyšším režimu „Tajné“ už v pátek informoval Deník N.

NÚKIB podle svých slov k vydání varování přistoupil i z toho důvodu, že Čínská lidová republika na území České republiky aktivně prosazuje své zájmy včetně provádění zpravodajských aktivit vlivového i špionážního charakteru, jak ostatně dokládají i výroční zprávy bezpečnostních služeb za rok 2017.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO), pod níž veřejné zakázky spadají, řekla, že zákon o jejich zadávání samozřejmě na kybernetickou bezpečnost myslí do podpisu smlouvy. Ne tedy při plnění smlouvy. „NÚKIB musí vydat právně závazné stanovisko, kterým se budou moci jednotliví ministři řídit,“ řekla Dostálová. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) je dnešní varování Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost v případě, že by se tyto firmy hlásily do nového výběrového řízení, důvodem pro jejich vyloučení. „NÚKIB postupoval podle zákona o kybernetické bezpečnosti. Každý správce kritické informační infrastruktury státu je povinen přihlédnout k varování a podle něj se řídit,“ dodal ministr vnitra.

„Varování podle zákona o kybernetické bezpečnosti znamená, že správci systémů, které spadají do kritické informační infrastruktury, významných informačních systémů nebo provozovatelů základních služeb, se popsanými hrozbami musí zabývat a musí přijmout adekvátní opatření. Nerozlišujeme mezi systémy ve správě státu a ve správě soukromých subjektů. Naším kritériem je, zda by napadení příslušného systému mělo dopad na fungování České republiky jako suverénního státu,“ vysvětluje Dušan Navrátil.

Podle zjištění České televize přístroje Huawei používají například důstojníci České armády. Ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) ČT řekl, že do čtvrt roku by měla firma Huawei na Ministerstvu obrany skončit. Detailní informace o tom, kde jsou výrobky zmíněných firem nasazeny už mát také ministerstvo vnitra. Jan Hamáček však nechtěl detaily sdělit.

Jiří Reichl