Kvůli zajištění MHD svolává Jablonec mimořádné zastupitelstvo

Vůz BusLIne v Jablonci na ulici 5. Května. Foto: http://www.busline.ic.cz/fojabvhd.htm

Kvůli zajištění městské dopravy od února příštího roku svolává Jablonec nad Nisou na 5. listopadu mimořádné jednání zastupitelstva, zjistila dnes ČTK na stránkách města. Přestože v prvním poptávkovém řízení dostala radnice jedinou nabídku od současného dopravce BusLine MHD Jablonecko, teď jich má hned osm. Radní doporučují přijmout nabídku společnosti Umbrella Coaches and Buses s cenou 44,56 Kč za kilometr, která je nejlevnější.

Na zajištění veřejné dopravy v Jablonci nad Nisou a přilehlém regionu na příštích deset let vypsalo vedení města na začátku loňského roku veřejnou zakázku. Na začátku letošního dubna ji získala pražská firma About Me s nabídkovou cenou 48,38 korun na kilometr, tedy 684,577 milionu korun bez DPH. Druhým účastníkem byla Autobusová doprava Podbořany, která nabídla výrazně vyšší cenu. Soutěž ale napadla jak neúspěšná firma, tak společnost BusLine MHD Jablonecko, která se obrátila na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Kvůli průtahům a sérii námitek a připomínek město nakonec soutěž zrušilo.

V poptávkovém řízení pak podala nabídku jediná firma – BusLine MHD Jablonecko, která ve městě léta jezdí. Zastupitelé ji ale na začátku října odmítli. Nabídková cena 55,96 koruny za kilometr se jim zdála příliš vysoká, dopravce je navíc jednou z firem stíhaných kvůli pletichám ve veřejné soutěži.

Policie obvinila ČSAD Liberec a BusLine z pletich v zakázce

Zařazení firmy na tento seznam však její právníci rozporují. Téma je vcelku složité. Podrobně jsme se mu věnovali před 14 dny v rubrice rozebírající jednotlivá rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Brněnský krajský soud neshledal pochybení v JŘBU na dodávky autobusů

Právníci, kteří pro město soutěž zajišťovali, doporučili vzhledem k situaci na trhu poptávku zopakovat. To se Jablonci vyplatilo, dostal osm nabídek s cenou od 67,40 Kč od společnosti Enjoy Europe po 44,56 Kč za kilometr od Umbrelly.

Zastupitelé dostali v minulém týdnu na stůl ještě sdruženou nabídku krajské společnosti ČSAD Liberec a Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ), kde má Jablonec minoritní podíl. Nabízeli cenu o deset až 15 procent nižší než BusLine MHD Jablonecko. Podmínkou ale bylo memorandum o společném postupu a také zahájení jednání o zakázce na dalších deset let. Právníci označili návrh za velmi vstřícný, rizikem je ale podle nich velké množství formalit, které je třeba před uzavřením smlouvy splnit. Může se tak podle nich stát, že se ji nepodaří uzavřít včas.

-čtk-