INZERCE

V pondělí 22. října byl při útoku na vozidlo české armády na základně v afghánské provincii Herát zastřelen český psovod Tomáš Procházka a další dva vojáci byli zraněni. Podle zjištění NATO měl útok na české vojáky podniknout člen tamních bezpečnostních sil Vahidulláh Chán, který později zemřel. Případ vyšetřují americké i české úřady. Foto z loučení s Procházkou na misi v Afghánistánu. Repro: army.cz

Kvůli neoznámení incidentu v Afghánistánu byl obviněn i velitel speciálních sil generál Kolář. Zásahu asistovala i URNA

Vojenská policie si minulý týden přišla kvůli podezření z neoznámení závažné události na Generální štáb české armády i pro velitele speciálních sil generála Pavla Koláře. Přesně taková informace rezonuje už pár dní v armádních kruzích a ukázala se jako validní. Při zásahu vojenských detektivů u elitních vojáků pak asistoval Útvar rychlého nasazení. Všichni čtyři zadržení vojáci čelí obvinění kvůli tomu, že měli údajně orgánům činným v trestním řízení zatajit incident, po kterém měl přijít o život afghánský voják, který předtím zastřelil českého armádního psovoda Tomáše Procházku.

Mezi obviněnými kvůli údajnému neoznámení incidentu, vedoucímu k úmrtí afghánského vojáka, je i šéf Ředitelství speciálních sil generál Pavel Kolář. Státní zastupitelství i resort obrany sice tuto informaci odmítají oficiálně potvrdit, nicméně ji verifikovalo rozsáhlé ověřování Ekonomického deníku. Jedno je jisté, Kolář byl při razii Vojenskou policií předveden k podání „vysvětlení“. Už sama asistence vojenských detektivů u tohoto aktu, který se zpravidla odvíjí od běžné výzvy policejního orgánu a následného dobrovolného příchodu dotyčné osoby k detektivům „vojenskou verzi“ příběhu – tedy obvinění generála Koláře jednoznačně potvrzuje.

Na to, že je mezi stíhanými i generál upozornila jako první televize Nova. Vojenská policie si pro vysokého důstojníka české armády přišla minulé úterý ráno na Generální štáb. Pro tři Kolářovy podřízené – vojáky z mise v Afghánistánu pak do do jejich bydliště – do Prahy a do Prostějova.

V armádních kruzích se už pár dní šíří informace o nekompromisním provedení zásahu – předvedení zadržených, mimo jiné v poutech, a o noci na policejní služebně. Včetně zabavení oděvů a bot kvůli zkoumání krevních a dalších možných forenzně důležitých stop. K průběhu zadržení elitních armádních specialistů se ale zatím nikdo z ministerstva obrany otevřeně nevyjádřil.

Akce Vojenské policie vychází z údajného incidentu, který se měl odehrát loni v afghánské provincii Herát poté, co se misionáři z NATO pokoušeli vyšetřit úmrtí českého vojáka Tomáše Procházky. Z viny na úmrtí Procházky byl podezřelý příslušník afghánských ozbrojených sil Vahidulláh Chán. Procházku podle informací armádních služeb zastřelil (a dva vojáky postřelil – pozn. red.) při cestě na armádním speciálu základnou Šindánd afghánský voják Chán. Nedlouhý čas po vyšetřování, které mělo objasnit smrt českého vojáka, ale údajný střelec Chán zemřel a jeho rodina viní z podílu na jeho smrti příslušníky české i americké armády. Tedy vojáky, kteří se snažili objasnit incident, jehož obětí se stal český psovod.

Podle informací Ekonomického deníku si detektivové Vojenské policie generála Koláře nepředvolali k podání vysvětlení ani k výslechu, ale odvedli ho k tomuto aktu teatrálně před zraky kolegů. Přestože se podle konstrukce podezření neměl dopustit žádného závažného trestného činu.

Při předvádění speciálů pak podle zjištění Ekonomického deníku asistoval policejní Útvar rychlého nasazení. Kdo o tomto potupném a dehonestujícím průběhu předvádění účastníků vojenských misí k předání obvinění, včetně jejich šéfa rozhodl, zatím není známo. Z armádních kruhů plyne informace, že Vojenská policie „sebrala podezřelé“ přímo před zraky rodiny i dětí.

Vojenská policie v rámci domovních prohlídek zabavila podezřelým vojákům počítače a telefony. Ze zdrojového trestného činu, tedy ublížení na zdraví, respektive týrání či mučení afghánského vojáka podle dostupných informací nikdo obviněn nebyl. Vyšetřovatelé podle všeho spoléhají na to, že jim viníky údajného násilného aktu prozradí obvinění či jejich technika – zabavené počítače, tablety a telefony.

Připomeňme, že o generála Koláře a jeho zástupce Ladislava Rebilase se zajímá nějaký čas Vojenská policie a Generální inspekce bezpečnostních sborů kvůli případu zneužití armádních speciálů ke sledování Celní správy, o kterém Ekonomický deník informoval na sklonku roku. Aktuální zásah Vojenské policie vůči veteránům vojenských misí rozpoutal velkou vlnu nevole mezi vojáky a zajímá se o něj i sněmovní výbor pro obranu. Generál Pavel Kolář měl před časem zamířit na misi do USA, ale kvůli vyšetřování kauzy s celníky byla jeho cesta za Atlantik pozastavena.

V bezvědomí a zbitý?

Městské státní zastupitelství v Praze, které případ dozoruje, zatím nemá ke kauze podezření z neoznámení údajného týrání afghánského vojáka nic nového“ ke zveřejnění a nechtělo potvrdit informace Ekonomického deníku, že je mezi obviněnými šéf speciálních sil generál Kolář. „Je možné říci, že nejsou stíháni vazebně,“ sdělil Ekonomickému deníku mluvčí žalobců Aleš Cimbala. Dozorující žalobce Michal Muravský se omezil pouze na oficiální komuniké z minulého týdne. „Městské státní zastupitelství v Praze vydává tiskové sdělení týkající se zásahu Vojenské policie v rámci prověřování okolností úmrtí příslušníka afghánských ozbrojených sil. V souvislosti s tímto prověřováním bylo zahájeno trestní stíhání čtyř osob pro přečin neoznámení trestného činu podle § 368 odst. 1 tr. zákoníku. Žádné další informace, včetně informací směřujících k totožnosti obviněných osob, nelze s ohledem na probíhající vyšetřování sdělovat,“ nechal vyvěsit na web státní zástupce Muravský.

Předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová Ekonomickému deníku řekla, že poslanci se budou akcí, po které skončili s obviněním z neoznámení trestného činu čtyři elitní čeští vojáci, zabývat. „Na poslední schůzi před dvěma týdny nám zástupci ministerstva a armády nesdělili žádné informace o tom, že by šlo o tak vážnou záležitost. Ujišťovali nás, že probíhá standardní prověřování té události. Budeme se tomu  věnovat v září, kdy budeme chtít informace od ministerstva i Vojenské policie,“ řekla Ekonomickému deníku Černochová. Podle ní nebyl žádný problém si vojáky předvolat ke standardnímu podání vysvětlení či výslechu, kam by se podle ní bez potíží dostavili.

Českého vojenského psovoda Tomáše Procházku měl podle dostupných informací zastřelit vloni v říjnu příslušník afghánských ozbrojených sil Vahidulláh Chán. Americký deník New York Times v listopadu vydal článek, ve kterém popisoval o vyšetřování českých a amerických vojáků, kteří se údajně podíleli na zabití afghánského vojáka podezřelého z Procházkovy smrti. Američtí novináři podle všeho komunikují s rodinou zemřelého Afghánce.

Ministr obrany Lubomír Metnar v reakci na informace amerických investigativních žurnalistů odmítl, že by čeští vojáci měli podíl na smrti Chána. Vrcholní představitelé resortu a armády konstatovalo, že okolnosti Chánova úmrtí se vyšetřují standardně jako v jiných případech.

Vahidulláh Chán byl zatčen afghánskými jednotkami po zabití Tomáše Procházky a vojáci jej předali do vazby západních armádních sil. Poté, co byl Chán po vyšetřování vrácen afghánským jednotkám, měl být zbitý a v bezvědomí, napsal New York Times, který se odvolával na afghánské úředníky. Krátký čas na to Vahidulláh Chán zemřel. Okolnosti smrti Vahidulláh Chán prověřují americké i české vojenské úřady. Kvůli tomuto údajnému incidentu poslalo afghánské ministerstvo zahraničí do České republiky také diplomatickou nótu, kterou se zabývají čeští resortní kolegové.

Jan Hrbáček