INZERCE

Firma chce s těžbou pokračovat až do roku 2044. Foto: Greenpeace

Kvůli mizející vodě na českém území obsadilo Greenpeace rypadlo v dole Turów. Vláda už v únoru podala žalobu k evropskému soudnímu dvoru

V uhelném dole Turów, který se nachází poblíž českých hranic, dnes polští aktivisté organizace Greenpeace zablokovali rypadlo. Protestují tak proti prodloužení těžby do roku 2044. V důsledku těžby uhlí totiž může dál mizet pitná voda pro české obyvatele. Ministerstvo životního prostředí kvůli tomu na Polsko podalo žalobu.

Pokračující těžba uhlí v polském dole by mohla o pitnou vodu připravit desetitísíce lidí, hlavně v Libereckém kraji. Ani přes dřívější jednání českého ministerstva s polskou stranou k žádné rozumné domluvě nedošlo. Rezort životního prostředí tak k Soudnímu dvoru EU podal v minulém měsíci žalobu. Poláci provoz dolu zastavit nechtějí, chybějící uhlí by ohrozilo výrobu elektřiny. Ta je už nyní v Polsku nedostatkovým zbožím.

Nezvratné ekologické dopady

Ministerstvo životního prostředí už před časem uvedlo, že pokud bude těžba v turówském dole pokračovat, nevratně to poškodí životní prostředí v České republice.

Lom s elektrárnou Turów. Foto: Greenpeace – Grzegorz Broniatowski

Greenpeace nyní upozorňuje na plány největší polské elektrárenské skupiny PGE, která je vlastníkem dolu, pokračovat v těžbě a spalování uhlí, které podporuje polské Ministerstvo energetiky. Firma chce s těžbou pokračovat až do roku 2044. Jak už Ekonomický deník informoval dříve, při loňském přeshraničním posuzování vlivu na životní prostředí však společnost narazila na silný odpor. Bez konzultací s ostatními zeměmi pak polská vláda těžbu posvětila na dalších šest let.

Proti těžbě se postavila jak česká vláda, obyvatelé z lokalit Frýdlant a Hrádek nad Nisou, tak zástupci Libereckého kraje.

Česká strana bez vody

Jak upozorňuje i organizace Greenpeace, pitná voda z českého území mizí právě kvůli těžbě, která se stále více přibližuje k českým hranicím.

Ani přes dřívější jednání českého ministerstva s polskou stranou k žádné rozumné domluvě nedošlo. Foto: Greenpeace

„Je neuvěřitelné, že chce PGE těžit v dole Turów až do roku 2044. Důl krade vodu z českého území a každým dnem se kvůli nezákonnému povolení rozšiřuje a přibližuje českým hranicím. Není možné, aby PGE a polský stát ignorovaly práva evropských občanů i ochranu životního prostředí. Uhlí ani peníze nenahradí vodu ve studnách místních lidí či v krajině, která je obklopuje, “ říká koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace Nikol Krejčová.

Zastavení těžby na základě předběžného opatření požaduje vláda v žalobě, kterou k Soudnímu dvoru EU podala letos v únoru.

„Dosavadní jednání s polskou stranou, především ohledně kompenzace nákladů na vybudování nových zdrojů pitné vody nepřineslo uspokojivé záruky, proto přistupujeme k podání žaloby na Polsko k Soudnímu dvoru EU,“ řekl tehdy ministr životního prostředí Richard Brabec. Přestože dle jeho slov představuje podání žaloby nejkrajnější řešení, je nevyhnutelné.

Podle Greenpeace společnost PGE v souvislosti s těžbou v dole Turów porušila také několik evropských směrnic, což měla potvrdit i Evropská komise. Dle jejich mínění je tak současná těžba nezákonná.

Tomáš Rovný