Kombinace mírné zimy, zvýšených importů a zvýšené produkce rafinerií způsobila nárůst zásoby ropných derivátů v Amsterdamu, Rotterdamu a Antverpách. Tankery tak raději objíždí celou Afriku.
Souhra několika faktorů, které způsobují nárůst zásob ropných derivátů v Amsterdamu, Rotterdamu a Antverpách (oblast ARA), vede k tomu, že tankery, které míří do Evropy z Perského zálivu tak raději obeplouvají celou Afriku. Informuje o tom americká Energetická informační administrativa.
Za normálních okolností je Evropa z Perského zálivu dostupná skrze Rudé moře a Suezský průplav za 15 až 20 dní. Nyní však někteří dopravci volí raději delší trasu kolem celé Afriky, včetně jejího nejjižnějšího bodu, Střelkového mysu.
Smysl volby cesty, která trvá 30 až 40 dnů spočívá v tom, že se zvyšuje pravděpodobnost prodat ropu během plavby za atraktivnější cenu, případně nalézt příhodnější prostory pro přechodné uskladnění ropy nebo zemního plynu.
Evropa je čistým dovozcem ropných derivátů, které se používají jak k vytápění, tak jako pohonné hmoty. Evropa tyto produkty dováží z několika regionů. Kromě Ruska a Spojených států je odebírá také ze Středního východu a Indie.
Nedostatek skladovacích prostor a silné contango způsobily, že velká část ropných zásob putuje po dlouhých mořských trasách. Contango je taková situace na trhu, kdy ceny futures (v tomto případě na komodity) jsou vyšší, než cena komodity, která je aktuálně k dodání. Pokud je contango dostatečně velké, vede právě k tomu, co můžeme nyní pozorovat – účastníci trhu, kteří koupili futures pak chtějí dodání ropy co nejdéle pozdržet, aby nemuseli ropu, zemní plyn a produkty z nich prodávat se ztrátou.
Contango na ropných derivátech bylo v lednu obrovské. Na jednom barelu necelých 9 dolarů. A tak se stalo, že několik tankerů, které se v daném časy vyskytovaly kolem jižního Španělska, byly obchodníky zarezervovány zcela otevřeně jako plovoucí sklady.
Zásoby ropných produktů v oblasti ARA převýšily průměr posledních pěti let. To se naposled stalo v polovině roku 2014. K nárůstu zásob přispěla také nízká hladina Rýna v posledním kvartále roku 2015, což zpomalilo říční dopravu ropných produktů dále do evropského vnitrozemí. To se sice v posledních měsících zlepšilo, ale pro změnu klesla poptávka po topných olejích. Díky mírnému průběhu letošní zimy.
Problémy s vysokými zásobami ropy, zemního plynu a produktů z nich nemá jen Evropa. Již před necelými dvěma týdny informovala agentura Bloomberg o ropných zásobách v amerických rafineriích. Ty překonaly rekord starý 86 let, když vzrostly o více než 2 miliony barelů na úroveň 504 milionů barelů.
„Máme rozsáhlé zásoby surové ropy a stále je akumulujeme,“ říkal 18. února Tim Evans, energetický analytik Citi Futures Perspective. „Hlavní příčinou nárůstu zásob je oživení dovozu z nízkých úrovní v předchozím období,“ dodal.
-usi-