V průběhu roku 2020 musí Ministerstvo spravedlnosti z 8 krajských soudů postupně převzít celorepublikovou agendu znalců a tlumočníků čítající zhruba 11 500 subjektů. Podle zjištění České justice kvůli tomu úřad zřídil nových 16 systemizovaných míst.
Jedná se o novou agendu znalců a tlumočníků centralizovanou na Ministerstvo spravedlnosti zákonem o znalcích, znaleckých kancelářích a znaleckých ústavech a zákonem o soudních tlumočnících a soudních překladatelích, kterou je Ministerstvo spravedlnosti povinno zabezpečit k 1. 1. 2021. „Požadovaných 16 systemizovaných míst odpovídá počtu míst, v jejichž rámci je v současné době výkon agendy zajišťován na krajských soudech. Pro hladký přechod na novou právní úpravu je zapotřebí již nyní zahájit postupné kroky pro převzetí agendy. S ohledem na rozsah není možné, aby současní zaměstnanci soudů byli přeloženi na ministerstvo spravedlnosti k výkonu této agendy, z důvodu zajištění kontinuity výkonu těchto činnosti na krajských soudech do konce roku 2020 a dále,“ uvedla na dotaz České justice Andrea Šlechtová z tiskového odboru Ministerstva spravedlnosti. Jedná se podle ní o dočasné navýšení počtu zaměstnanců bez finančních nároků.
Znalec Lukáš Křístek: Nový zákon je samý bič a žádný cukr
[mn_protected]
Soudní znalci se budou muset od roku 2021 řídit podle přísnějších pravidel, která by podle vlády měla zkvalitnit jejich práci. Zákon zavede mimo jiné za pochybení znalců až půlmilionovou sankci.
Právě centralizace tohoto dohledu na politicky řízený úřad vadil senátorům, stejně jako vysoké sankce nebo zkrácení požadované délky desetileté praxe na polovinu, což teoreticky umožní vydávat posudky i lékařům bez atestace.
Mohlo by vás zajímat
Kritika nedostatečného dohledu nad znalci byla jedním z hlavních důvodů vzniku nového předpisu. Deník Právo tento týden upozornil, že podle ministerstva spravedlnosti měl například několik let nezákonně postupovat Jiří Ř., který byl pověřený vedením agendy znalců a tlumočníků u Krajského soudu v Českých Budějovicích. Jak Právo zjistilo, na dotyčného úředníka podala trestní oznámení přímo ministryně Marie Benešová (za ANO) a případ už vyšetřují detektivové z protimafiánského útvaru. Z obsahu trestního oznámení, že v období od roku 2013 podezřelý úředník v desítkách případů zpracoval a předložil předsedovi soudu k podpisu rozhodnutí o jmenování znalce, ačkoliv věděl, že žadatelé nesplňují podmínky v požadovaných znaleckých oborech.
Návrh nového zákona o soudních tlumočnících pak rozlišuje tlumočnickou a překladatelskou činnost, tedy ústní a písemný převod jazyka. Předloha zavede právní nárok na zápis do seznamu tlumočníků a překladatelů, pokud uchazeč splní předem stanovené podmínky. Nebude tak již záležet na vůli předsedů krajských soudů.
Předloha dále stanoví požadavky na dosažené jazykové vzdělání a praxi. Dosavadní tlumočníci, kteří je nesplňují, budou mít pětiletou lhůtu na to, aby si vzdělání či praxi doplnili. Tlumočníci také budou mít po čtyřech hodinách práce nárok na hodinovou přestávku, pro nepřetržitou službu si budou muset úřady najmout tlumočníky dva. Podobně jako v případě návrhu zákona o znalcích poslanci schválili nižší horní hranici postihu za nejméně závažné prohřešky. Klesne z navrhovaných 100.000 korun na 75.000 korun.
[/mn_protected]
(epa)