Jednodušší, více zaměřený a s větším dopadem. Evropská komise ve středečním sdělení představila, jak by podle ní měl vypadat takzvaný víceletý finanční rámec pro roky 2028 až 2034, který určí podobu unijních rozpočtů na zmíněných sedm let. Oficiální návrh má unijní exekutiva předložit v červenci, čímž zahájí dle očekávání sérii těžkých vyjednávání. Nyní začíná sběr podnětů od členských států a občanů.
Evropský rozpočet čelí čím dál většímu tlaku. Na jedné straně jsou potřeba finance na dekarbonizaci, na druhé straně na posílení evropské obrany a podporu napadené Ukrajiny. Je třeba podporovat evropskou konkurenceschopnost, zaznívají požadavky na podporu evropské sobstačnosti, když dojde na moderní techologie, jako jsou čipy, baterie či umělá inteligence, zaznívá volání po upevňování evropské moci ve světě. K tomu bude třeba splácet peníze, které si Unie půjčila na pocovidovou obnovu evropských ekonomik. A stále si o peníze říkají i „tradiční“ politiky, jako je koheze nebo společná zemědělská politika.
To reflektuje i současné sdělení Komise. „Evropa potřebuje udělat kvadraturu kruhu,“ uvádí. Konkrétně zmiňuje potřebu zajistit, že bude každé euro využito efektivně, zaměření na ty klíčové priority, kde je nejfektivnější pomoc právě na evropské úrovni, nebo potřebu hledat nové zdroje.
„Rozpočet EU nebude moct vyhovovat našim ambicím a zajistit splacení NextGenerationEU a současně udržet stabilní finanční příspěvky (členských států do rozpočtu EU, pozn.red) bez toho, aniž bychom představili nové vlastní zdroje. Je třeba učinit rozhodnutí,“ uvádí. Právě oblast nových zdrojů bude pravděpodobně předmětem kontroverzí: Komise již v roce 2021 představila návrhy, jako je odvádění podílu příjmů z emisních povolenek nebo výběru přeshraničního uhlíkového cla do evropského rozpočtu nebo příjem navázaný na zisky nadnárodních korporací. Nyní Komise v komunikaci vyzvala Radu EU, aby o věci dále jednala — právě odporu ze strany národních států totiž v této otázce čelí.
Mohlo by vás zajímat
Personalizovaný plán pro každý stát
Nejsou to ale jen příjmy, kde lze očekávat neshody. Sdělení Komise také dává jasně najevo, že evropské finance by měly být navázány na evropské politiky a cíle. Inspiraci si chce vzít z již zmíněného balíčku pro postcovidovou obnovu. „Nový přístup k modernímu evropskému rozpočtu by měl mít ve svém jádru plán pro každou zemi s klíčovými reformami a investicemi a se zaměřením na naše společné priority, včetně podpory hospodářské, sociální a územní soudržnosti,“ uvádí. Tím by měla kromě zajištění toho, že peníze půjdou tam, kde pomohou k dosažení evropských cílů, vést také ke zjednodušení. Dnes totiž rozpočet tvoří na padesát programů, další programy pak stojí mimo rozpočet.
Mezi dalšími principy je ve sdělení zmíněné také silné záruky na ochranu právního státu nebo nový způsob financování evropské zahraniční politiky k posílení vlivu Evropy na globální scéně.
Vzniknout by měl také nový evropský fond konkurenceschopnosti, ze kterého ppůjdou investice na podporu strategických sektorů a technologií. „Včetně výzkumu a inovací a důelžitých projektů společného evropského zájmu. Komplexní architektura fondu mu umožní doprovázet evropské projekty na celé investiční cestě, od výzkumu přes rozšiřování, průmyslové nasazení až po výrobu. Pomůže také využít a zbavit se rizik soukromých investic,“ stojí v komunikaci.
„Příští dlouhodobý rozpočet posílí společnou vizi naší Unie do budoucna. Převádí naše společné priority do hmatatelných akcí,“ uvedla Ursula von der Leyen, předsedkyně Evropské komise, která současně se zveřejněním spouští konzultace k návrhu víceletého rozpočtu. Do těch se mohou zapojit členské státy, ostatní zúčastněné strany i občané.
Očekává se těžké vyjednávání
V úterý publikované sdělení potvrzuje, že nový rozpočet by měl jít dle Komise směrem větší podmíněnosti vyplacených peněz. Detailní návrh však unijní exekutiva publikuje až v červenci. Následovat budou vyjednávání s členskými státy i Evropským parlamentem. Očekává se, že debata nebude jednoduchá. Schválení víceletého finančního rámce totiž vyžaduje jednomyslnost v Radě EU a v minulosti bylo předmětem ostrých jednání plných kompromisů a ústupků, někdy i nesouvisejících s tématem — země se snažily své “ano” vyobchodovat jinde. Víceletý finanční rámec je nástrojem, jak zajistit předvídatelnost evropského rozpočtu. Sjednává se na sedm let a stanovuje limity ročních výdajů pro závazky a platby v jednotlivých výdajových oblastech EU i pro celkové platby a závazky v každém roce. Kromě toho se každý rok stanovuje také běžný, jednoletý rozpočet.