Čtvrtek, 24. června, 2021

Kus á 757 korun. Policie kupuje deset tisíc triček za skoro osm milionů korun

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Policie nakupuje nová trička, jedno vyjde policejní pokladnu na 757 korun. Oděvní součást policii dodá pražská firma Vestimentum. Ta patří do oděvního holdingu Blažek. Sesterskou firmu Vestimenta Blažek Praha tíží finanční problémy.

Na 7 574 600 korun vyjdou policii nová černá trička typového označení SPS 15 PČR. Policejní prezídium vyzvalo k dodávce 10 tisíc triček společnost Vestimentum, se kterou má uzavřenu rámcovou smlouvu pro dodávky na roky 2019 až 2021.

Jedno tričko stojí 757 korun s DPH, celkem by měl aktuální kontrakt policejní pokladnu vyjít na 7 772 150 korun.

Policie počet požadovaných triček od společnosti Vestimentum. Foto:
Jan Hrbáček

Policejní prezídium výzvu vydalo 20. dubna. Smluvní strany se dohodly na termínu plnění do čtyř měsíců ode dne doručení objednávky.

Vestimentum už mělo podle smluvního ujednání policii dodat první várku 4 980 triček. Výzvy k dodání padla loni v srpnu. Cena byla stejná jako v nynější výzvě – 757 korun á tričko, celkem 3 772 150 korun.

Rámcová dohoda mezi policejním prezídiem a společností Vestimentum byly zveřejněna v registru smluv v srpnu 2019. „Zbožím se rozumí dodávka triček SPS 15 PČR na roky 2019 až 2021 s předpokládaným celkovým počtem 30 000 kusů.
Kupující je oprávněn odebírat zboží dle svých potřeb a uvážení po dobu trvání této dohody a to bez stanovení minimálního odebraného množství, maximálně však do uvedené výše počtu kusů,“ stojí v rámcové dohodě.

Poslední dílčí dodávka má být realizována s termínem plnění nejpozději do letošního 29. října – podmínkou plnění do 29. 10. 2021 je včasné vystavení objednávky ze strany kupujícího tak, aby dodržel termín plnění do 4 měsíců od doručení objednávky prodávajícímu, pokud se obě smluvní strany písemně nedohodnou na kratším termínu plnění.

Celková kupní cena za 30 tisíc triček by neměla překročit 22 723 800 korun s DPH.

Vyčleněno pro státní zakázky

Společnost Vestimentum patří pod oděvní holding Blažek a specializuje se na stejnokroje.  Vestimentum šije uniformy pro policii, České dráhy i taláry pro advokáty. Její sesterská společnost Blažek Praha je přitom ve finančních problémech.

Společnost Blažek Praha prošla ochranou před věřiteli a před koncem loňského roku skončila s nesplacenými dluhy ve výši 86,9 milionu korun v insolvenčním řízení. Společnost prochází reorganizací a podle deníku E 15 vedle však nedotčena funguje její sesterská společnost Vestimentum stejného majitele, která se zaměřuje na státní zakázky.

„Založení dceřiné společnosti Vestimentum v roce 2014 bylo zcela logickým krokem pro zpřehlednění do té doby značně různorodých aktivit naší holdingové struktury,“ vysvětlil deníku E 15 Jan Vácha, místopředseda představenstva Blažek Holdingu, kam obě zmíněné firmy patří. Podle něj se jím tímto podařilo „mnohem transparentnější uchopení činnosti jednotlivých entit navenek, zejména ve vztahu k obchodním partnerům a financující bance“. A oddělil se tak módní byznys od výroby a dodávek profesních výstrojí soukromých a státních institucí.

Nejčastějším odběratelem Vestimenta je ministerstvo obrany – pro které společnost šilpředevším stejnokroje, kombinézy, barety, halenky – či ministerstvo vnitra a pod něj spadající policie a další instituce.

„Se společností Vestimentum uzavřela Policie ČR za poslední čtyři roky třicet smluv. Jde o kombinaci kupních smluv a víceletých rámcových dohod,“ řekl E 15 Ondřej Moravčík, vedoucí oddělení tisku na policejním prezidiu. Aktivních je nyní sedm rámcových dohod v celkové výši 336 milionů korun. Žádné potíže podle něj ani se společností Blažek Praha, ani se společností Vestimentum u jejich zakázek neevidují.

„Společnost aktuálně dodává Stejnokroj 97 pro muže a ženy, košile a bundokošile pro hradní stráž a vojenskou hudbu a Bundu 2012 pro vojenskou policii,“ sdělila E 15 Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany. Celkem uzavřelo ministerstvo obrany se společností Vestimentum rámcové smlouvy za 180 milionů korun.

„Společnost byla penalizována pouze za pozdní dodávky zboží. Jiné nesrovnalosti nenastaly,“ dodává Zechmeisterová.

Celkem za dvě stě milionů korun uzavřelo Vestimentum dvě rámcové smlouvy i s Českými drahami. Ta druhá za 120 milionů korun se má podle mluvčí Vandy Rajnochové realizovat v letech 2019 až 2023.

Jan Hrbáček

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter