INZERCE

Výroba biometanu. Ilustrační snímek. Foto: Hutira

Které země pochrlí biometan? Německo, Francie, Španělsko, Itálie a Polsko a Velká Británie

Zpráva společnosti Guidehouse odhaluje, že Evropa (členské státy plus Spojené království, Norsko a Švýcarsko) by mohla do roku 2040 vyprodukovat 111 miliard kubíků biometanu. Upozornila na to Evropská bioplynová asociace (EBA). Toto množství představuje více než 30 procent spotřeby plynu v Evropské unii v roce 2022. Biometan jako obnovitelný a domácí zdroj plynu nabírá na síle a toto odvětví se rychle mobilizuje, aby urychlilo dekarbonizaci mnoha odvětví evropského hospodářství. Česká republika figuruje v odhadech produkce bioplynu daleko za budoucími tahouny tohoto segmentu.

Bioplyny budou hrát důležitou úlohu v ambici Evropské unie (EU) dosáhnout do roku 2050 budoucnosti s nulovými čistými emisemi. Prostřednictvím plánu REPowerEU stanovila Evropská komise cíl vyrábět v EU do roku 2030 35 miliard metrů krychlových biometanu ročně, což představuje desetinásobný nárůst dnešní produkce biometanu.

V současné době se vyvíjí dynamika k dosažení cíle plánu REPowerEU, kterým je 35 miliard kubíků biometanu, a průmysl se rychle mobilizuje k exponenciálnímu růstu biometanu. Evropa dnes vyrábí 4 miliardy kubíků biometanu (podle nejnovějších konsolidovaných údajů EBA z roku 2022) díky nově vybudovaným zařízením a modernizaci stávajících bioplynových jednotek. Produkce surového bioplynu využívaného především v kogeneračních jednotkách dosahuje v současné době 17 mld. m³.

Evropská unie se nyní zaměřuje na rok 2040 jako na střednědobý milník na cestě ke klimatické neutralitě. Evropská komise doporučuje dosáhnout do roku 2040 cíle 90 procent úspor emisí skleníkových plynů ve srovnání s úrovněmi z roku 1990. To bude vyžadovat další opatření k dekarbonizaci ve všech odvětvích hospodářství. Z doprovodného posouzení dopadů vyplývá, že i ve scénáři se zrychlenou elektrifikací v celém hospodářství bude stále existovat značná poptávka po plynu, který lze postupně nahradit plyny z obnovitelných zdrojů, jako je biometan.

Potenciál biometanu pro Evropu do roku 2040 odhadovaný ve zprávě Guidehouse zahrnuje 75 miliard kubíků anaerobní digesce (AD) a 37 mld. m³ termického zplyňování. Odhaduje se, že největšími producenty v roce 2040 budou Německo, Francie, Španělsko, Itálie a Polsko a také Velká Británie.

Dokument také poskytuje cílenou aktualizaci studie Plyn pro klima z roku 2022, která vychází ze stejných předpokladů a metodiky, ale zahrnuje nejnovější údaje a poznatky k přezkoumání potenciálních odhadů pro roky 2030 a 2050. Nejnovější analýza ukazuje, že v roce 2030 by se v Evropě mohlo vyrobit až 44 miliard kubíků biometanu a v roce 2050 165 miliard kubíků.

Kromě posouzení potenciálu biometanu poskytuje studie další poznatky o nových vstupních surovinách a technologiích, které mohou zvýšit potenciál výroby biometanu. Využití těchto potenciálů bude vyžadovat příznivé a stabilní politické prostředí, které poskytne jistotu zúčastněným stranám v celém hodnotovém řetězci biometanu, ale za správných podmínek čeká na uvolnění značného potenciálu.

(nik)