Přestože se o regulaci kryptoměn a zejména bitcoinu hovoří prakticky po celém světě, pozornost v současnosti vzbuzuje zejména Rusko. Tamní úřady nechávaly bitcoinu dlouhou dobu prostor, teď proti němu výrazně ale zakročily.
Ještě v polovině roku 2014 se ruská centrální banka držela ve světě obvyklého doporučení. Obyvatele Ruska vyzvala, aby bitcoin raději nepoužívali. Viceguvernér Georgij Lutnovskij dokonce později na mezinárodním bankovním kongresu prohlásil, že kryptoměnám může patřit budoucnost. Doplnil však, že stejně jako vše nové se i kryptoměny dostávají do rukou kriminálníků, především v oblasti drog a zbraní.
Přesto bylo důležitější, že se k bitcoinu Rusko postavilo pozitivně a rozptýlilo rozšířené mýty o jeho regulaci či dokonce zákazu. Pro bitcoin šlo o pozitivní signál a ten se odrazil v jeho ceně. Pozitivnímu obrazu bitcoinu v Rusku pomohl i bývalý ministr hospodářského rozvoje a obchodu a současný šéf Sbersbank Herman Gref. Ten do debaty o bitcoinu a možnostech jeho regulace vstoupil s prohlášením, že by regulace bitcoinu byla „kolosálním omylem“.
Stránky o bitcoinu si v Rusku neprohlédnete
V polovině ledna letošního roku však Rusko obrátilo. Dříve opatrný postoj, kdy byl bitcoin pouze monitorován, byl opuštěn. Federální služba pro dozor v oblasti telekomunikací, informačních technologií a masmédií, známá jako Roskomnadzor, zablokovala 13. ledna přístup na několik důležitých serverů, které se věnují bitcoinu a obecně krypotměnám. Roskomnadzor se opřel o rozhodnutí oblastního soudu v Nevjansku a zamezil přístup na stránky, jako je Bitcoin.org, Bitcoin.it, Indacoin.com či BTCsec.com. Vedle nich nemají Rusové možnost dostat se standardní cestou na řadu ruských serverů.
Roskomnadzor patří mezi kontroverzní ruské instituce. Možnost blokovat internetové stránky vstoupila v platnost na začátku listopadu roku 2012. Roskomnadzor byl založen zejména pro ochranu dětí před škodlivým internetovým obsahem, avšak zamezuje přístup i na řadu stránek Wikipedie či Facebooku, zejména s citlivým politickým obsahem.
„Je zakázáno v Rusku vydávat jiné peněžní jednotky a peněžní substituty. Za těchto okolností jsou kryptoměny včetně „bitcoinu“ peněžními substituty, a jako takové přispívají k růstu stínové ekonomiky a nesmí být používaný občany a právnickými osobami na území Ruské federace,“ rozhodl ruský soud.
Podle předsedy významné ruské organizace zabývající se krypotměnami Crypto Currencies Foundation of Russia Igora Čepkasova nebyli provozovatelé dotčených serverů s rozhodnutím nijak obeznámeni. Pro server CoinDesk.com upozornil, že vzhledem k časovému rozmezí mezi rozhodnutím soudu a zablokováním stránek lze tvrdit, že jde „zkoušku pro úplný zákaz bitcoinu v Rusku“.
Otevřená otázka regulace
Ještě o krok dále by šel předseda Odboru speciálních technických činností pod ruským ministerstvem vnitra Alexej Moškov. Moškov věří, že bitcoin je nutné regulovat, aby byli ochráněni jeho uživatelé. Pro ruskou tiskovou agenturu TASS řekl: „Neregulované prostředí činí operace v kryptoměnách rizikové. Uživatelé bitcoinu nejsou nijak chráněni před rizikem jakýchkoliv ztrát.“
Otázka regulace kryptoměn v Rusku však zůstává otevřená. Již v říjnu loňského roku informoval server Lenta.ru, že ruské ministerstvo financí plánuje pokutovat samotné užívání bitcoinu. Návrh počítal s 50 tisíci rubly (přibližně 19 350 korun) pokuty pro jednotlivce, dvojnásobkem pro úředníky a miliónem rublů (387 000 korun) pro firmy.
Rusko ukazuje, že bitcoin, který byl díky své decentralizované podstatě považován za prakticky neregulovatelný, může být nakonec regulován nestandardní cestou. Přestože není možné zasáhnout do samotné měny, její držení či jiné nakládání s ní je postihnutelné snadno.
Do jaké míry by taková regulace byla úspěšná, je diskutabilní. Na jednu stranu je snadné kryptoměny používat mimo hranice jakékoliv reálné jurisdikce. Na stranu druhou je poptávka po kryptoměných a s tím související jejich rozvoj úzce spjatý s možností transakcí v reálném světě. Pokud by uživatelům bitcoinu nebylo umožněno v Rusku měnu utrácet, ztrácela by pro ně na hodnotě. A jelikož je Rusko vedle Číny pro kryptoměny nejvýznamnějším trhem na východě, podepisuje se už samotná úvaha o regulaci bitcoinu negativně na jeho ceně.
Možnosti regulace krypotměn jsou diskutovaným tématem i v jiných zemích. Čtvrtá nejsilnější španělská politická strana UPyD navrhla regulaci bitcoinu na podobném základě, o jakém mluví Moškov. V dokumentu zaslaném kongresu strana varuje před kriminální činností a podvody. Vlivný ekonom a bývalý šéf světové banky a ministr financí USA Larry Summers v polovině února otevřeně mluvil o regulaci bitcoinu jako o prostředku, který mu umožní přežít a rozšířit se.
Regulaci však vyhledávají i sami uživatelé bitcoinu. John Beccia, obchodní ředitel společnosti Circle, která využívá bitcoin k finančním transakcím po celém světě, sepsal na konci loňského roku seznam přání do roku 2015. Všech šest přání se týká možné regulace. Beccia věří, že by vyvážená a mírná regulace spolu s pomocí úřadů v oblasti daní pomohla bitcoinu získat na důvěryhodnosti a umožnila mu tak růst.
Dominik Stroukal