INZERCE

Nákup, maloobchod, retail. Foto: Pixabay

Krize spotřebitelské poptávky pokračuje. Lidé reálně nakupují o 8 procent méně než před rokem

Tržby v českých obchodech se v lednu snížily reálně, tedy po očištění od inflace, o 7,7 procenta. Oproti prosinci nicméně spotřebitelská poptávka mírně ožila. Na dalším vývoji se analytici neshodnou. Rozhodující bude, jak dlouho se protáhne čekání na chvíli, kdy růst průměrných mezd překoná zpomalující inflaci.

Meziročně se maloobchodní tržby v lednu snížily reálně o 7,7 procenta (nepotravinářské zboží o 9,5 procenta a potraviny o 8 procent). „Meziroční pokles pokračoval už devátý měsíc v řadě. Nižší tržby zaznamenal prodej potravin a nepotravinářského zboží. Naopak prodej pohonných hmot v lednu vykázal druhý měsíc v řadě meziroční růst,“ zmínila Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.

Mírnější reálný růst tržeb se projevil jen u oděvů a obuvi (5,8 %), kosmetiky (1,8 %) a pohonných hmot (o 1,7 %). „Vyšší zájem než loni měli spotřebitelé o oděvy a obuv a kosmetické a toaletní výrobky, v ostatních typech prodejen se tržby snížily. Internetové obchody zaznamenaly třináctý měsíc v řadě pokles prodeje,“ dodává Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.

Naopak největší propad reálných tržeb se v lednu projevil ve specializovaných prodejnách s výrobky pro domácnost (o 14,8 %), s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 10,0 %) a v internetových eshopech (pokles o 11,9 %). Hlavním viníkem je vysoká inflace – v lednu růst spotřebitelských cen v meziročním srovnání dosáhl 17,5 procenta, v únoru to bylo 16,7 procenta.

Nejistý výhled do dalších měsíců

Co se týká dalšího výhledu maloobchodu, názory analytiků se různí. „Ani v nejbližších měsících to pro tuzemské obchodníky nevěstí snadné časy, jelikož evidentně narážejí na schopnost a ochotu zákazníky platit rostoucí ceny. Za úspěch bychom v sektoru maloobchodu tak považovali, kdyby letošní rok zakončil v reálném poklesu o pět procent,“ odhaduje hlavní ekonom firmy Cyrrus Vít Hradil.

Analytik České spořitelny Jiří Polanský očekává, že letošní pokles reálných tržeb v maloobchodě dosáhne 3,4 procenta, tedy podobného výsledku jako v roce 2022. K mírnému oživení poptávky dojde až v příštím roce.

Optimistický výhled naopak nabízí Komerční banka. „Letošní rok by podle našeho názoru měl být ve znamení postupného oživení poptávky domácností. Růst nominálních mezd podle naší prognózy letos zrychlí na zhruba 10 procent po loňském růstu průměrné mzdy o 6,5 procenta. Pozitivní zprávou je i pozvolný pokles inflace. Výdaje domácností by měl podpořit také svižný růst starobních důchodů,“ uvedl analytik Komerční banky Martin Gürtler.

(red)