Situace na pracovním trhu je nejhorší za posledních deset let. Nedostatek pracovníků pociťují firmy napříč obory, nejvíce lidí aktuálně chybí ve výrobě, logistice, zdravotnictví, ale také gastronomii a službách. Situace se bude pravděpodobně dále zhoršovat.
Poptávka pracovních míst stále výrazně převyšuje nabídku. Je to vidět i na pracovních portálech, kde je rekordní počet volných pozic.
„Na trhu je obecně nedostatek kvalifikovaných pracovníků, životopisů chodí firmám velmi málo nebo uchazeči nesplňují požadavky dané pozice“, potvrzuje Petra Hubálková ze vzdělávací společnosti MgC Group.
Nedostatek pracovníků přitom není jen v České republice, jde o globální problém.
Zaměstnavatelé proto hledají nové cesty, jak uchazeče oslovit. Nabízejí jim různé benefity, zkrácené pracovní úvazky či práci z domova.
„Náboráři neustále vymýšlejí nové způsoby, jak uchazeče zaujmout. Firmy uchazečům nabízejí flexibilitu, práci z domova či práci v hybridním režimu, kdy část týdne zaměstnanec pracuje v kanceláři a část z domova. Velkou oblibu mají také různé benefity jako je třeba firemní psycholog či programy podporující fyzické a mentální zdraví zaměstnanců. Některé firmy začaly nabízet i náborový příspěvek„popisuje Petra Hubálková.
Ochota zaměstnanců měnit práci je po pandemii výrazně nižší. Většina z nich nejisté době nechtějí riskovat. V některých oborech, například v gastronomii či zdravotnictví, dochází k růstu mezd, protože uchazeči chtějí lepší platové podmínky než před pandemií.
Nedostatek lidí na trhu práce a volná pracovní místa ve firmách mohou vést ke zpoždění dodávek jejich služeb, omezení výroby, nemožnost dalšího růstu nebo přetížení stávajících zaměstnanců, kteří volná místa vykrývají.
Tomáš Rovný