Nejen aktivity obviněných v kauze s krycím názvem Dozimetr, podezřelých z tunelování pražského dopravního podniku, ale i schůzky pražského politika Jana Čižinského (hnutí Praha sobě) s developerem Sergem Borensteinem, vyvolaly v poslední době zájem veřejnosti a médií. Ekonomický deník proto starostu Prahy 7 a pražského zastupitele podle zákona o poskytování informací vyzval, aby poskytl, kolikrát se s developerem potkal, co spolu řešili, a zda byl ze schůzek učiněn nějaký zápis. Jednu ze schůzek z doby, kdy byl poslancem, už politik není schopen přesně časově usadit.

Už dlouho nepolarizoval údajný kriminální případ tolik českou společnost jako se stalo po vypuknutí kauzy s krycím jménem Dozimetr. Dozimetr podle textu obvinění rozkryl skupinu politiků, manažerů a lobbistů, kteří dle detektivů Národní centrály proti organizovanému zločinu ovlivňovali veřejné zakázky i chod veřejných firem – především Dopravního podniku hlavního města Prahy. Mezi obviněnými je dnes již bývalý pražský náměstek Petr Hlubuček (STAN) či lobbista a druhdy pravá ruka mafiána Radovana Krejčíře – Michal Redl.

Vyšetřování otřáslo i nejen lokální, ale celorepublikovou politickou scénou, padl kvůli ní ministr školství a ve velkých problémech se ocitlo vládní hnutí Starostové a nezávislí (STAN).

Do STAN tepou kvůli Hlubučkovi a spol. hlavně Piráti a představitelé Praha sobě, jejichž náměstek primátora kvůli machinacím kolem dopravního podniku podával trestní oznámení.

Časovanou bombu, že vše nemusí být tak, jak bylo médiím reprezentanty Pirátů a Praha sobě servírováno, odpálila krátce po vypuknutí kauzy Dozimetr radní Hana Kordová Marvanová.

Mohlo by vás zajímat

Ta popsala, jak se dozvěděla, že starosta Prahy 7 a zastupitel Jan Čižinský na vlastní pěst jednal s developerem Sergem Borensteinem ze společnosti Karlín Group. Ta je klíčová pro revitalizaci nádraží Praha-Holešovice, vznikl kvůli tomu společná firma. Pozice hlavního města je ale v tomto společném podniku výrazně oslabena.

Serge Borenstein by měl být jedním z důležitých svědků v kauze Dozimetr. V červenci byl kvůli tomu už podruhé policií vyslýchán.

Podezření, že vznik společného holešovického projektu penetrovalo korupční jednání, tvrdí policie v dokumentu o zahájení trestního stíhání.

Na projektu se původně chtěli s Prahou podílet Borensteinova společnost Karlín Group, ale i CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka. Borenstein měl k podpisu smlouvy s Prahou blíž, ale objevila se informace, že někteří z obviněných v kauze Dozimetr měli po Borensteinovi chtít úplatek. Setkání měl podle informací z vyšetřování „zorchestrovat“ bývalý ředitel dopravního podniku Martin Dvořák.

„Podmínkou pro to, aby ze strany představenstva (Dopravního podniku Praha) došlo k podpisu smlouvy, byl požadavek o zaplacení částky 5 000 000 korun. Serge Borenstein ihned tento požadavek odmítl s tím, že nemá důvod se s nikým scházet, že všechna rozhodnutí a potvrzení jsou na stole,“ stojí ve sdělení obvinění.

Borenstein i Dvořák ale informace o požadovaném úplatku v rozhovorech pro média nepotvrdili. Borenstein pro Seznam Zprávy řekl, že sice schůzku odmítl, ale že o částce 5 milionů podle něho nebyla řeč.

Tím, kdo si měl o peníze říci, měl být obviněný exnáměstek dopravního podniku Matej Augustín.

„To byla fáma, která se kolem toho rozprostřela,“ řekl Seznam Zprávám Martin Dvořák.

„Mě pan Augustín (tehdejší předseda představenstva dopravního podniku a nyní jeden z obviněných, pozn. red.) požádal, abych Sergi Borensteinovi vzkázal, že jsou nějaké podmínky, aby s ním dopravní podnik smlouvu podepsal. O žádné částce jsem se nechtěl bavit a vůbec jsem nechtěl komunikaci tímto směrem vést,“ řekl Dvořák.

Serge Borenstein tvrdí, že se pak místo schůzky obrátil na pražského radního pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě) a ten pak podal trestní oznámení na policii. Scheinherr tvrdí, právě na základě tohoto oznámení si policie Borensteina poprvé předvolala.

Je to dohodnuté

Do této mediální přetahované pak vstoupila před prázdninami Hana Kordová Marvanová s tím, že se starosta Prahy 7 Jan Čižinský, do jehož jurisdikce Holešovice spadají, s developerem Borensteinem potají scházel sám.

„Borenstein mi sdělil, že to je takto dohodnuté a že to projednal s panem Čižinským,“ řekl Kordová Marvanová v rozhovoru s Ekonomickým deníkem. Důležitou část rozhovoru proto připomínáme:

Sešla jste se v popisované záležitosti i s někým jiným? V pražském zákulisí se už nějaký čas šušká, že mimo jiné s, v policejním usnesení jmenovaným developerem, po kterém měli lidé od Michala Redla požadovat úplatek, Sergem Borensteinem?

Žádal mě dvakrát o schůzku a sešla jsem se s ním, abych mu sdělila výhrady, které ke smlouvám na společný podnik mám. On mi sdělil, že to je takto dohodnuté a že to projednal s panem Čižinským.

Prosím? Jako, že spolu oni dva projednali na první pohled pro město nevýhodnou aktivitu přestavby stanice metra Nádraží Holešovice a jejího okolí ?

Ano. Že to tak zůstane.

Ředitel dopravního podniku mi hrozil po kritice žalobou, říká Hana Marvanová. Foto: Jan Hrbáček
Počkejte, tedy, že do společného projektu město vloží pozemky, a město bude minoritním akcionářem? To si opravdu dohodl Serge Borenstein s Janem Čižinským? Jakou on na to má (Jan Čižinský, šéf Praha sobě, které aktuálně shání jako hnutí nezávislých kandidátů pro podzimní komunální volby cca 100 tisíc podpisů pražských občanů – pozn. red.) pravomoc?

Nevím, takhle mi to (Borenstein – pozn. red.) řekl. A já jsem celou dobu usilovala o to, že se musí ty smlouvy změnit. Za prvé jsem si myslela, že musí proběhnout výběrové řízení. Když už tedy neproběhlo, tak aby se alespoň změnily smlouvy tak, aby to pro Prahu bylo výhodné. Aby tam byly právní pojistky, že nedojde k poškození majetkových zájmů města. Některé změny odmítnuty byly, ale podle mého právního názoru velmi nedostatečně.

To je velmi vážná informace, že vám developer říká, že věc projednal s politikem. Budete to téma otevírat?

My jsme to už projednávali. Padlo to i na zastupitelstvu.

A to se k tomu postavilo jak?

Musíte se zeptat ostatních politiků. Já to nevnímám jako správné. Už proto, že výsledkem dohody bylo to, že se protlačila smlouva, která není výhodná pro Prahu. A to byla moje základní výhrada.

Jaké měl podle vás Jan Čižinský pověření jednat se Sergem Borensteinem?

Nevím. Na to mi neodpověděl. Ani na zastupitelstvu.

Jak to tedy bylo?

Protože Jan Čižinský odmítl zastupitelům města sdělit podrobnosti o schůzkách s developerem, Ekonomický deník si je vyžádal podle Infozákona – zákona o poskytování informací.

Konkrétně jsme požádali „o počet všech schůzek pana starosty s panem Sergem Borensteinem z Karlín Group, čas, místa schůzek, důvod, jména dalších účastníků schůzek, kdo schůzky inicioval, seznam probíraných témat a o zápisy či audiozáznamy ze všech těchto jednání. Či audiozáznamy z těchto setkání nebyly pořízeny, proč, z jakých důvodů?“

Informace poskytl vedoucí Útvaru kontroly, auditu a stížností Jiří Pořízka.

První schůzka Jana Čižinského se Sergem Borensteinem proběhla 5. června 2017 v době od 16 do 17 hodin.

„Místo konání – místnost č. 225, 2. patro, nábřeží Kpt. Jaroše 1000/7, Praha 7, na základě požadavku Karlín Group, organizačně zajištěno sekretariátem starosty městské části Praha 7, prezentace projektu Holešovice, prezenční listina nebyla zpracována, zápis či audiozáznam z jednání nebyl vytvořen,“ odpověděl na žádost dle Infozákona Jiří Pořízka.

Druhé setkání se uskutečnilo 16 června 2017 v době od 10 do 12.

„Místo konání – rezidence primátorky hl. m. Prahy, Mariánské náměstí 1, Praha 1, požadavek na setkání nezjištěn, projekt ´Rozvoje Holešovic, prezenční listina nebyla zpracována, zápis či audiozáznam z jednání nebyl vytvořen,“ pokračuje Jiří Pořízka z radnice Prahy 7.

Pořízka přiznává ještě jedno setkání Čižinského a Borensteina, ale není známo datum jeho konání, jen místo.

„V průběhu roků 2018/2019 proběhla schůzka se zástupci společnosti Karlín Group v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, v místnosti ´Státní akta´ v průběhu jednání sněmovny,“ konstatuje dále úředník radnice Prahy 7.

A proč nebyly ze schůzek na závažné téma pořizovány zápisy nebo audiozáznamy?

„K otázce pořízení, či nepořízení zápisů, nebo audiozáznamů z uvedených jednání uvádíme, že podle ustanovení § 2 odst. 1 InfZ jsou povinné subjekty, mezi které náleží i městské části hlavního města Prahy, jako územní samosprávné celky, povinny poskytovat informace vztahující se k jejich působnosti a které má, nebo by měl mít k dispozici. Jedná se o informace o činnosti povinného subjektu a to nejen z výkonu veřejné správy (správních řízení), ale i jakékoliv informace vztahující se k postavení povinného subjektu, k nakládání se svěřeným majetkem, k činnosti doprovodné, servisní, provozní aj. Informací se pro účely tohoto zákona rozumí jakýkoliv obsah nebo jeho část v jakékoliv podobě, zaznamenaný na jakémkoliv nosiči, zejména obsah písemného záznamu na listině, záznamu uloženého v elektronické podobě nebo záznamu zvukového, obrazového nebo audiovizuálního (§ 3 odst. 3 InfZ). Jednou ze základních zásad zákona o svobodném přístupu k informacím tedy je, že povinný subjekt informaci vlastní a má právo s touto informací dále disponovat. V právním řádě České republiky není žádný právní předpis, který by upravoval povinnost pořizovat z jakéhokoli jednání písemný záznam, či pořizovat audiozáznam. V případě, že tato povinnost není stanovena a povinný subjekt nemá v držení požadovanou informaci, není poté možné kladně vyřídit požadavky žadatelů o poskytnutí informací ve formě těchto zápisů, či audiozáznamů, podle zákona o svobodném přístupu k informacím,“ uzavřel odpovědi dle Infozákona o schůzkách starosty Prahy 7 Jana Čižinského s developerem Sergem Borensteinem Jiří Pořízka z radnice sedmé městské části.

Měla by být radní pro drby a klepy

Poté, co se radní Hana Kordová Marvanová pustila do svého koaličního partnera Jana Čižinského ohledně schůzek s developerem, dal Ekonomický deník prostor i aktérovi schůzek z komunální politiky.

Janu Čižinskému jsme položili následující otázky:

Můžete prosím potvrdit, že jste se sešel s developerem Borensteinem, kdy, kolikrát?
Řešili jste s ním rekonstrukci Holešovic?
Proč na takovém jednání a ve dvou?
O čem jste si povídali, co jste řešili, k čemu jste dospěli? Že on je jediným partnerem pro rekonstrukci Holešovic?
Kdo prosím jednání inicioval? Vy? Borenstein?
Jaké jsou parametry této dohody, můžete je pojmenovat, zveřejnit základní punkty?
Přijde vám v pořádku se privátně scházet s developery ohledně natolik velkého a citlivého projektu? Jaký jste měl k takové schůzce puvoir?
Přijde vám v pořádku vykonávat podobné schůzky v době, kdy jste už od kolegy Scheinherra (náměstek primátora Adama Scheinherr za Praha sobě – pozn. red.) věděl, že případ vyšetřuje policie?
Proč jste nereagoval na výzvy kolegů zastupitelů 16. 6. a nevystoupil a neobjasnil vaše zákulisní jednání?
Informoval jste o schůzce či schůzkách policii? Pokud ne proč?
Hovořili jste o pokusu o úplatek, o kterém jste už věděl od kolegy Scheinherra? Kolik bylo Borensteinovi nabídnuto za potvrzení projektu? 
Sešel jste se i s konkurentem (Borensteina – pozn. red.) Radovanem Vítkem? Pokud ne, proč?
Přijde vám v pořádku, vložit do pro město neziskového projektu pozemky a být minoritním akcionářem ve společném podniku?
Existují samozřejmě i jiná řešení. Proč jste domluvili zrovna toto? 

Jan Čižinský ale na tyto konkrétní otázky odpověděl pouze v útlé formě. Za to se ale tvrdě vymezil vůči Haně Kordové Marvanové.

„Je to nesmysl. S lidmi z Karlín Group jsme měli několik oficiálních schůzek, na nichž jsem coby starosta Prahy 7 zastupoval městskou část. Sešli jsme se zcela veřejně na radnici či v Poslanecké sněmovně. Vždy jsem potvrdil, že okolí Nádraží Holešovice je ošklivé a je třeba ho řešit. Výlevy typu ´jedna paní povídala´ od paní Marvanové řešit nehodlám. Chodit a roznášet klepy je totiž teď to jediné, co paní Marvanová dělá. Mohla by si o to rozšířit gesci a být pražskou radní pro drby a klepy. Prosím aby moje reakce nebyla krácena. Srdečně zdravím Jan Čižinský,“ zareagoval na otázky Ekonomického deník šéf Prahy sobě.

Podivné role. Vypjaté zastupitelstvo

Vyostřeným vztahů, mezi Hanou Kordovou Marvanovou a Janem Čižinským předcházelo její vystoupení na zastupitelstvu 16. června. Tam Marvanová mimo jiné kritizovala, že město šmahem, bez bližšího zkoumání, přistoupí kvůli rekonstrukci okolí holešovického nádraží na společný podnik s developerem Sergem Borensteinem, přestože do něj vloží své pozemky a bude mít v projektu minoritu. Marvanové se nelíbí kroky Jana Čižinského a náměstka primátora Adama Scheinherra (oba Praha sobě).

„Podle mě byla naprosto závažná věc, že projekt na založení společného podniku na metro Holešovice nebyl předložen ke schválení valné hromadě, tedy Radě města. A já tedy tady na mikrofon teď říkám, a říkám to i jako podnět pro kontrolní výbor, protože teď už si nevím rady, jestli na zastupitelstvu nebude pan náměstek mluvit, nám na radě to nevysvětlí, tak já bych ráda, aby kontrolní výbor prověřil to, jak je možné, že byl založen společný podnik, aniž byl podle stanov odsouhlasen valnou hromadou. Podle mého názoru je ten úkon absolutně neplatný a tlačil to nejen tedy, jak asi z toho vyplývá, tedy lidé blízcí panu Hlubučkovi, což je teď předmětem vyšetřování, ale vždyť to tlačila i Praha Sobě. Já si to pamatuju. Já si pamatuju, že pan náměstek Scheinherr nám nedal ty dokumenty a že to tlačili, a já jsem se tehdy sešla s panem Borensteinem, on mi tedy neřekl, že po něm někdo žádal úplatek, ale řekl mi jinou závažnou věc, že o všem jedná jenom s panem Čižinským. Já jsem se ptala, proč nejedná s ostatními, abychom taky měli informace,“ prohlásila ve svém vystoupení Hana Kordová Marvanová.

„Já to vím proto, že tehdy oni se se mnou spojili, tehdy rozšířili trestní oznámení, které podali. Nevím, jestli toto trestní oznámení vlastně není tím prapůvodem zahájení vyšetřování, a skutečně to zaslali tehdy nejvyššímu státnímu zástupci a policie to začala vyšetřovat. A já tady tedy otevřeně řeknu, že já jsem byla v kontaktu s policií, s tím policejním důstojníkem (viz rozhovor Ekonomického deníku ZDE – pozn. red.), tehdy to bylo na úrovni města vyšetřováno, a poskytla jsem mu nějaké dokumenty, které jsem k tomu měla, a když jsem to chtěla probrat na koaličním jednání, tak nebyl vůbec žádný zájem,“ pokračovala politička současné pražské magistrátní koalice Kordová Marvanová.

„Byl jenom zájem rychle to schválit, radě nepředložit dokumenty, neodpovědět na dotazy, které tady vznášel Tomáš Portlík (z opozuiční ODS – pozn. red.), vlastně i za mě a za všechny, které to tedy zajímalo. Takže já si myslím, že role pana náměstka Scheinherra a Jana Čižinského v tom je podivná. Já nevím, proč to tak tlačili. Já jenom vím, že jenom oni jednali s panem Borensteinem, a pak asi se do toho následně vložili lidé od Petra Hlubučka. Tak tolik tedy k této kauze Holešovice, a já bych chtěla, aby výstupem toho, že my tady říkáme nějaké podezřelé skutečnosti, tak tady byl nějaký orgán, který tedy se tím bude zabývat, protože mě to tedy neuspokojuje, že ani teď nedostaneme odpovědi,“ lze se dočíst ve stenoprotokolu z jednání pražského zastupitelstva.

Je to pravda?

Téma následně uchopili opoziční zastupitelé.

„Já bych se třeba chtěl zeptat pana Čižinského, který tady byl několikrát zmíněn paní doktorkou Marvanovou, jestli je pravda, že pan Čižinský jednal s panem Borensteinem o těch Holešovicích. Tak jestli by tady mohl odpovědět pan Čižinský, jestli s ním jednal a co bylo předmětem toho jednání. Jestli s ním jednal dříve, než bylo podáno trestní oznámení, abychom věděli, co to bylo za jednání, protože to je pro mě překvapivé,“ ozval se předseda pražského hnutí ANO Ondřej Prokop.

Jan Čižinský výzvu na příchod k řečnickému pultíku nevyslyšel.

„Já taky připomenu znovu. Myslím si, že se mi nepřihlásil ani pan Čižinský, který tady byl zmíněn paní Marvanovou. Chtěl bych slyšet, pan Čižinský, kdy se sešel s panem Borensteinem ohledně Holešovic a co spolu projednávali, tak aby to tady jednoduše vysvětlil, protože to tady zaznělo od paní Marvanové. Třeba to ani není pravda, třeba se ani nesešel, tak aby tady řekl na mikrofon, jestli se sešel, kdy a co bylo předmětem schůzky. Stručně, jednoduše, nechápu, proč na to neodpovídá,“ pokračoval Prokop po chvíli.

Odezva od šéfa hnutí Prahy sobě ale opět nepřišla.

„Pane Čižinský, už se ptám asi po páté. Jednal jste s panem Borensteinem, jak tady zaznělo, a kdy? Před tím trestním oznámením, co bylo obsahem schůzky? Stačí říct, že jste s ním třeba nejednal. Mně to bude stačit. Ale prosím cokoli tady na mikrofon, abychom se to dozvěděli. Protože paní Marvanová tady řekla poměrně silné obvinění směrem k vašemu jménu. Unikaly nějaké informace i ze spisu, dneska jsem to četl na Seznam Zprávách, že bylo řešeno něco s tím člověkem z Prahy 7, což předpokládají, že jste vy. Tak mě by zajímalo, jestli jste jednal v té věci Holešovice s panem Borensteinem. Prosím o odpověď. To je na pana Čižinského, nemám pořád odpověď,“ apeloval dále politik hnutí ANO.

Ke konci diskuse na téma Nové Holešovice a Jan Čižinský si vzal slovo zastupitel ODS a starosta Prahy 9 Tomáš Portlík.

„Padlo zde několik dotazů, konkrétně třeba na Jendu (Čižinského – pozn. red.), jestli se setkal s panem Borensteinem. Myslím si, že není špatně toto vědět. Myslím si, že není špatně si o tom říct. Nemyslím si, že pokud jste se setkali, že jste museli řešit něco tajného, něco zákeřného, že by vás opozice měla grilovat, ale to, co mi tom průběhu toho celého bodu vadí, je ta neuvěřitelná míra ignorance, která svědčí o tom, že si vůbec neuvědomujete závažnost celé situace… …Ta debata o tom, že jsou tady devadesátky. Myslím si, že jediný, kdy jsme si skutečně mimo ty řeči na zastupitelstvu zažili devadesátky, tak si myslím, že to bylo zhruba včera a v průběhu dnešních dní a pročítání mediálních článků,“ prohlásil Portlík.

Jan Čižinský opět nezareagoval.

Vyjma reakce na otázky Ekonomického deníku se Čižinský ozval i na sociálních sítích.

„Kdyby se všichni chovali jako Adam Scheinherr (o němž Čižinský tvrdí, že svým trestním oznámením v roce 2019 odstartoval vyšetřování údajné pražské korupční skupiny kolem Michala Redla – pozn. red.), z politiky zmizí korupce. To je hlavní zpráva Dozimetru. Samozřejmě, že Praze sobě klesl koaliční potenciál. My ale věříme, že nadpoloviční většina pražských voličů zvolí poctivou politiku a zabrání koalici či opoziční smlouvě SPOLU + ANO. A úplně v tom informačním guláši zaniklo, jak úspěšné radní pro sociální věci, kulturu, dopravu a finance na magistrátu máme. Jasně, že se tady strhne vlna hejtů, ale naše práce je vidět a pokud dostaneme další čtyři roky, nastane smršť staveb a projektů, které teprve připravujeme. Bylo to tak na Sedmičce, bude to tak v celé Praze,“ napsal Jan Čižinský na svůj Facebook.

Jan Hrbáček