Nová pravidla pro lobbování prošla i přes kritiku Senátem. Návrh, který má přinést větší transparentnost a předcházet korupci, získal většinu hlasů. Nyní čeká na podpis prezidenta.

Horní komora schválila zároveň doprovodnou novelu, která upravuje například zaznamenávání takzvané lobbistické stopy v důvodové zprávě návrhu právního předpisu. Pravidla mají platit od poloviny letošního roku.

Miliardy z plánu obnovy

Přijetí regulace lobbování do poloviny letoška je jedním z předpokladů pro vyplacení peněz z Národního plánu obnovy. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) řekl, že Česko by v případě nesplnění podmínky mohlo přijít o zhruba 3,25 miliardy korun.

„Žádné peníze nemají být důvodem pro to, abychom schválili zbytečný zákon,“ prohlásila nezařazená senátorka Daniela Kovářová. Stejně jako později Michael Canov (SLK) poukazovala na možnou neústavnost ohledně informační povinnosti poslanců a senátorů. „Rozpor je tu zcela evidentní, jednoznačný,“ tvrdil Canov. Blažek k tomu podotkl, že takovou výtku Legislativní rady vlády nezaznamenal.

Neústavní návrh?

Senátor STAN David Smoljak poukazoval na to, že lobování je legitimní a diskuse je o tom, zda dát této činnosti pravidla. „Pokud jsme se k něčemu zavázali, měli bychom to udělat,“ řekl. Podle Kovářové zákon dopadne jen na slušné a neslušní, kteří budou chtít korumpovat, budou provozovat svou aktivitu bez ohlášení.

Kovářová zákon kritizovala také včera na jednání garančního ústavně-právního výboru horní komory, který normu doporučil neschválit. Podle Daniely Kovářové je návrh neústavní, neefektivní a představuje jen drahý alibismus kvůli čerpání evropských peněz. Informoval o tom sesterský portál Česká justice.

Mohlo by vás zajímat

Zavedení registru

Kovářová za nejproblematičtější část zákona označila povinnost poslanců a senátorů evidovat své kontakty s lobbisty. „Požadovat po zákonodárcích, aby hlásili, s kým jednali, je v rozporu s ústavním právem na mlčenlivost. Mandát je nezávislý a žádný zákon nemůže ukládat takovou povinnost,“ uvedla.

Zpochybnila také smysl rozšiřovat zákon na profesní komory, jako je například Česká advokátní komora, a přirovnala ho k „velmi nákladnému způsobu, jak dosáhnout na peníze, které ani nepotřebujeme“.

Hlavním nástrojem regulace má být zavedení registru. Lobbisté budou muset tuto činnost předem ohlásit ministerstvu spravedlnosti. Budou muset v registru uvést, v čím zájmu lobbují. Mají do něj podle vládního návrhu navíc vždy po půl roce vkládat veřejně přístupná prohlášení o lobbování, což má umožnit kontrolu veřejnosti.