Pátek, 16. dubna, 2021

Křetínského EPH zavře dvě uhelné elektrárny v Německu. Výměnou za kompenzaci

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Energetický a průmyslový holding (EPH) vedený miliardářem Danielem Křetínským předčasně odstaví dvě uhelné elektrárny v Německu výměnou za finanční kompenzaci. Stane se tak na základě aukce, kterou organizoval německý správce sítě Bundesnetzagentur. Konkrétně se konec provozu týká černouhelné elektrárny Mehrum u Hannoveru a menší hnědouhelné elektrárny Deuben nedaleko Lipska.

V obou případech se jednalo o jasné kandidáty na odstavení. Elektrárna Deuben, která byla součástí podniku Mibrag, zahájila provoz již v roce 1936 a byla tak zřejmě nejstarším fungujícím zařízením svého druhu v Německu. Elektrárna Mehrum, kterou EPH koupil v roce 2017 od komunálních podniků Stadtwerke Hannover a Braunschweiger Versorgungs, vyráběla podle německých médií jen omezené množství elektřiny kvůli technickým potížím.

Zmíněné elektrárny nebudou moci vyrábět a dodávat elektřinu od 8. prosince letošního roku. Tento krok sníží produkci oxidu uhličitého v portfoliu elektráren EPH přibližně o 2,5 milionu tun ročně. „EPH připravuje – ve spolupráci s představiteli regionů – následný rozvoj obou lokalit,“ uvedl v oznámení mediální zástupce EPH Daniel Častvaj. Další uhelné elektrárny, které vlastní EPH v Německu samostatně či v konsorciu s PPF Investments, zůstávají v provozu.

Jednalo se v pořadí o druhou aukci s cílem vyřadit neekologické uhelné elektrárny z trhu. Tentokrát v aukci uspěly dvě energetické společnosti, které odstaví tři zdroje o celkovém výkonu 1514 megawattů. Vedle EPH a jeho elektráren Mehrum (690 MW) a Deuben (67 MW) uspěl ještě Uniper, který odstaví černouhelnou elektrárnu ve Wilhelmshavenu (757 MW). Provozovatelé se jich vzdali skoro zadarmo – finanční kompenzace se pohybuje do 59 tisíc eur za jeden megawatt.

Mezitím startuje třetí kolo, do 30. dubna mají vlastníci předkládat Bundesnetzagentur své návrhy na odstavení uhelných elektráren v roce 2022. Předpoklad je, že v provozu skončí dalších 2500 MW výkonu. Na německém území jsou stále v provozu uhelné bloky o výkonu 34 tisíc megawattů. Podle rozhodnutí spolkové vlády mají poslední z nich ukončit provoz v roce 2038.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter