INZERCE

Jedna z paroplynových elektráren v majetku Křetínského skupiny EPH v Itálii. Zdroj: fotobanka spol. EP Power Europe

Křetínského EPH pokračuje v nizozemské expanzi. Jednu elektrárnu koupila celou, druhou z poloviny

Energetický a průmyslový holding (EPH) miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče rozšiřuje svou přítomnost na nizozemském trhu. Prostřednictvím své dceřiné společnosti EP Netherlands uzavřel dohodu se společností Castleton Commodities International o akvizici dvou plynových elektráren. Vyplývá to z tiskové zprávy EPH.

EP Netherlands získala do svého plného vlastnictví plynovou elektrárnu MaasStroom v Rotterdamu s instalovaným výkonem 426 MW. Vedlo toho získala 50procentní podíl ve společnosti Enecogen, která provozuje další plynovou elektrárnu rovněž v Rotterdamu, konkrétně v lokalitě Europoort, s instalovaným výkonem 910 MW. Zbývající 50procentní podíl bude nadále držet nizozemská energetická společnost Eneco.

Začátkem letošního roku holding EPH rozšířil své působení na nizozemském energetickém trhu akvizicí elektráren Sloe (870 MW), Rijnmond (810 MW) a také společností PZEM Energy Company a PZEM Pipe. Tyto strategické akvizice umožnily EPH vytvořit portfolio zahrnující čtyři vysoce účinné plynové elektrárny. S kumulativní kapacitou 2600 MW se EPH nyní řadí na třetí místo mezi provozovateli elektráren v Nizozemsku.

„Letošními akvizicemi čtyř plynových elektráren a s nimi souvisejícími aktivitami v oblasti obchodu a distribuce jsme položili pevné základy pro naše dlouhodobé působení v Nizozemsku. Důležitá pro nás je skutečnost, že se můžeme plně spolehnout na schopný místní tým,“ uvedl k akvizicím člen představenstva EP Power Europe Peter Černák.

„Jsme rádi, že můžeme pokračovat v růstu na nizozemském energetickém trhu, zejména v oblasti flexibilních výrobních kapacit. Vzhledem k tomu, že dodávky elektřiny z obnovitelných zdrojů se stále zvyšují, hrají naše moderní plynové elektrárny s nízkými emisemi klíčovou roli při zajišťování flexibilního napájení energetického systému. Společnost EP Netherlands i nadále pokračuje v energetické transformaci a usiluje o další zvyšování účinnosti našich stávajících elektráren,“ uvedl generální ředitel EP Netherlands Niels Unger.

Větší zisk než má ČEZ

Jak Ekonomický deník napsal v polovině května, čistý zisk EPH bez menšinových podílů loni dosáhl hodnoty 3,35 miliardy eur (82 miliard českých korun). Jedná se o čtyřnásobek oproti roku 2021 a mimochodem jde o vyšší zisk, než jaký za rok 2022 reportovala Skupina ČEZ (80,7 miliardy korun). EPH tak patří mezi hlavní vítěze energetické krize – na skokovém růstu cen elektřiny a plynu v loňském roce vydělala.

Podnikání EPH stojí na dvou nohách, kterými jsou EP Infrastructure (přeprava plynu, rozvodné sítě, skladování plynu, teplárny) a EP Power Europe se zaměřením na výrobu elektřiny z fosilních i obnovitelných zdrojů. Loňský rok je unikátní tím, že EP Power Europe prvně v historii překonalo výší provozního i čistého zisku dříve dominantní EP Infrastructure (její výsledky naleznete ve zprávě zde).

(dtr)