Na místo v Radě Energetického regulačního úřadu vypíšeme výběrové řízení, potvrzuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle zjištění Ekonomického deníku mají o tuto funkci zájem nejméně tři vážní uchazeči. Jmenovitě současná radní Martina Krčová, právník z ministerstva průmyslu Antonín Špiruda a svérázný energetik-ezoterik Hynek Beran podporovaný SPD.

Energetický regulační úřad je vlivnou institucí, která rozhoduje o regulovaných cenách energie (třeba za distribuci elektřiny a plynu), uděluje licence firmám působícím v oboru a vydává vyhlášky k zákonům týkajícím se energetiky. Od léta roku 2017 jej vede pětičlenná rada, každý rok se vybírá jeden radní. „Na pozici bude vypsáno otevřené výběrové řízení,“ potvrzuje mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová.

Členka Rady ERÚ Martina Krčová. Zdroj: ERÚ

Zdroje Ekonomického deníku upozorňují na tři vážné zájemce o tuto funkci. Prvním z nich je současná radní Martina Krčová. Na ERÚ pracovala na vedoucích pozicích již za éry předsedkyně Aleny Vitáskové, v roce 2014 ze zdravotních důvodů z úřadu odešla. Později působila jako energetické manažerka pro Městskou část Praha 7 či Středočeský kraj, Na úřad se vrátila v srpnu 2019 poté, co ji vláda zvolila do pětičlenné Rady ERÚ. Dnes její působení na úřadě hodnotí oslovené zdroje kladně.

Naopak Antonín Špiruda není zrovna v prostředí energetiky moc oblíben. Oslovené zdroje mu vyčítají nízkou sociální inteligenci i nemoderní přístup k energetice – myšlenkově prý ustrnul asi tak v roce 2000. Na druhou stranu se jedná o blízkého spolupracovníka náměstka ministra průmyslu pro energetiku Reného Neděly, což jeho šance na zvolení do pozice radního zvyšuje. Pravděpodobně jeho kandidaturu podpoří konzervativní síly v české energetice, tedy skupina EPH a Teplárenské sdružení ČR.

Zatímco Špiruda není oblíben, třetí zájemce o funkci radního vyvolává v oboru přímo zděšení. Jak uvedl Ekonomický deník v úterý, hnutí SPD Tomia Okamury chce do Rady ERÚ protlačit svého favorita Hynka Berana. Zdroje z energetiky varují, že tento bývalý tajemník Pačesovy energetické komise nemá vhodné předpoklady pro výkon této funkce. Beran přesto může mít šanci uspět – v případě, že dojde k politickému „handlu“ mezi vládním hnutím ANO a SPD.

Neslavná historie Energetického regulačního úřadu

ERÚ má za sebou poměrně divokou minulost, která se spojena s působením předsedkyně Aleny Vitáskové (roky 2011 až 2017) a také s roky 2017 až 2019, kdy v nově vytvořené Radě ERÚ dominoval „Gang tří“ ve složení Vladimír Outrata, Vladimír Vlk a Jan Pokorný. Vláda Andreje Babiše je v červenci 2019 z funkce odvolala kvůli tomu, že přijímali pokyny od jistých energetických skupin. Po jejich výměně se pověst regulačního úřadu značně zlepšila.

Divoké spekulace se vyrojily i před rokem, kdy se rozhodovalo o obsazení jednoho místa v Radě ERÚ. Pozici chtěl obhájil bývalý radní Rostislav Krejcar, zatímco Teplárenské sdružení ČR se do na jeho místo snažilo protlačit legislativního experta Jana Kantu; ten dlouhé roky působil jako lobbista společnosti ČEZ a vlivný zákulisní hráč. Nakonec v soutěži zvítězil někdo jiný, a sice právnička Markéta Zemanová.

Mohlo by vás zajímat

Pro připomenutí: k 31. červenci končí mandát členky Rady ERÚ Martiny Krčové (může být však zvolena na dalších pět let). Zbývající radní – Stanislav Trávníček (předseda rady), Ladislav Havel, Petr Kusý a Markéta Zemanová – ve funkci zůstávají.

David Tramba