Krajský soud v Ostravě na konci května po letech projednávání vynese rozsudek v kauze známé jako Propag-Storm. Vyplývá to z justiční databáze. Obžalovaní měli přes řetězec firem uměle navyšovat ceny za sportovní reklamy a tím si snižovat základ daně. Podle obžaloby šlo o cca 1,7 miliardy korun. Případ začal v souvislosti s kauzou ostravského podnikatele lobbisty Martina Dědice. Ten ale mezi obžalovanými nefiguruje. Reklamu, údajně předraženou v průměru o devítinásobek běžné ceny, nakupovaly firmy u Propag-Storm, ta měla peníze přeposílat zpátky přes bílé koně. Osmdesát procent vybrané částky měli klienti agentury dostávat zpět, mimo jiné v igelitkách, zbytek si měli rozdělit členové skupiny.
Soud se táhne řadu let, je prošpikován řadou opravných prostředků, o kterých rozhodoval Vrchní soud v Olomouci. Mezitím tři obžalovaní zemřeli.
Poslední opravný prostředek byl podán loni v prosinci a Vrchní soud v Olomouci pak třináctého března vrátil spis prvoinstančnímu soudu, jak vyplývá z justiční databáze. Minulý týden pak bylo nařízeno jednání a soud stanovil i data vyhlášení rozsudku na konec května.
Když v únoru 2012 začali ostravští kriminalisté prověřovat ostravské veřejné zakázky narazili kauzy vyjma ostravského podnikatele Martina Dědice i na pražské podnikatele v čele s Vlastislavem Přečkem.
Případ údajného praní peněz přes sportovní reklamu se následně rozšířil do celé České republika celková škoda dle žalobce Víta Koupila z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci narostla na 1,7 miliardy korun. V kauze bylo obžalováno 23 lidí, kteří měli dle žalobce fungovat jako zločinecká skupina.
Systém praní měl být podle obžaloby ve všech případech obdobný. Na počátku měla být předražená reklama u agentury Propag-Storm, která se měla objevovat na sportovních utkáních. Osmdesát procent částky pak zadavatelé dostali zpět, o zbytek se rozdělili organizátoři. Peníze se jim měly vracet v cashi a měli tak obcházet daňové zákony.
„Někdy to byl až třicetinásobek obvyklé ceny. Nastrčené firmy v řetězci neměly poskytnout jakoukoliv přidanou hodnotu, neměly zaměstnance a fakticky jejich jedinou činností bylo buď přeposlat peníze na jiný nekontaktní článek, kdy došlo k výběru hotovosti, nebo vybírali hotovost, kterou pak předávaly následně způsobem, který se ne vždy úplně podařilo zdokumentovat,“ popsal státní zástupce Vít Koupil.
Pro obžalobu byly klíčové dvě osoby, životní partnerky Lenka Oborná a Hana Kačenová z firmy Propag-Storm. Obě byly v režimu ochrany svědků.
Zpočátku to sice životní partnerky a zaměstnankyně stejné firmy Lenka Oborná a Hana Kačenová z Frýdku-Místku popíraly a odmítaly jakékoli podezření z nekalostí při svém podnikání v reklamě. Pak se ale rozmluvily.
„Jsme úspěšné. Obvinění nás poškozují,“ tvrdily podle serveru iDnes dlouho obě ženy, jejichž firma Propag-Storm vydělávala stamiliony ročně, ačkoli ji nikdo v reklamním oboru neznal. Na své nevině trvaly ještě poté, co je policie obvinila. Po stížnosti musela policie dokonce obvinění stáhnout.
Situace se však podle iDnes otočila v prosinci v roce 2016, kdy začínal soud s Martinem Dědicem. Den před zahájením hlavního líčení v kauze Dědic a dalšími obžalovanými, totiž spustili policisté velkou razii současně v Moravskoslezském kraji regionu i v Praze. Zadrželi tehdy přes dvacet lidí spojených s firmou Propag-Storm.
„Obvinili jsme 23 osob, sedm z nich je ve vazbě,“ řekl k tomu žalobce Vít Koupil.
Ve vazbě rozhodnutím soudu skončili Vlastislav Přeček, Milan Vinkler, Josef Lazarovský, Rostislav Krejčí a Bronislav Mikyska i Lenka Oborná a Hana Kačenová.
Oborná s Kačenovou pak policistům řekly, že náklady na reklamu byly záměrně předražené proto, aby zhruba 80 procent zaplacené částky mohly klientům vracet zpátky. Obchody měl podle nich většinou řídit Vlastislav Přeček z Prahy.
„Chtěla bych uvést, že 99,9 procent klientů Propag-Storm byli klienti pana Vlastislava Přečka nebo Bronislava Mikysky,“ vypověděla Lenka Oborná na polici.
„Zpětně se dívám na sebe i na paní Kačenovou jako na hloupé husy, které v době, kdy potřebovaly pomoc, šly slepě za vidinou výdělku a věřily tomu, že se jim nic nemůže stát,“ dodala Lenka Oborná.
Posledním jednacím dnem u ostravského soudu by měl být 24. květen, ale lze očekávat, že rozsudek může být vynesen už 21. května.
(hrb)