Kraje žádají od ministerstva dopravy kompenzace za ušlé tržby v regionální dopravě kvůli koronaviru v loňském roce. Celkově jde o částku převyšující 3,6 miliardy korun. Ztráty zatím musely uhradit z vlastních prostředků. Některé kraje už kvůli ztrátám přistoupily ke zdražování jízdného.

Koronavirová krize vloni připravila kraje spolu s Prahou o 3,7 miliardy korun na tržbách z jízdného ve veřejné dopravě. Zástupci krajů proto jednají se státem o případných kompenzacích. Bez nich hrozí zdražování a omezování dopravy. Letošní ztráty přesahují další miliardu korun.

Největší ztráty u autobusové dopravy

„Je to pro nás důležitá věc. Navíc chceme, aby s podobným opatřením vláda počítala i pro letošní rok. Například v našem případě jsme museli za loňský propad v dopravě doplatit 100 milionů korun, což je významně vysoká částka,“ říká předseda rady Asociace krajů ČR a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

Převážně se jedná o kompenzaci za linkovou autobusovou dopravu, kde byl výpadek tržeb největší. Kvůli omezením souvisejícím s pandemií využívalo dopravu méně lidí než v předchozích letech.

Kompenzace zatím v nedohlednu

Podle Kuby zatím kraje nemají od vlády příslib, že kompenzace za dopravu dostanou.

„Ministerstvo dopravy tvrdí, že ty peníze nemá, což je nepříjemná věc,“ uvedl jihočeský hejtman. O kompenzace ztrát z jízdného žádají dlouhodobě stát i samotní dopravci.

Mohlo by vás zajímat

Podle posledních plánů by si měli od státu rozdělit až 1,5 miliardy korun. Podporu však musí schválit Evropská komise.

O třetinu cestujících méně

Kraje si u dopravců objednávají autobusové i vlakové spoje. Celorepublikově loni pandemie vyhnala z autobusů i vlaků desítky milionů lidí. Ve spojích podle statistik ministerstva dopravy ubylo asi třetina cestujících.

O kompenzacích asociace průběžně jedná s ministrem průmyslu, obchodu a dopravy Karlem Havlíčkem. „Za loňský rok kompenzace pro regionální vlakovou a autobusovou dopravu stát neposkytl žádné, jednání v letošním roce jsou o něco nadějnější,“ uvedl místopředseda asociace a hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Bez kompenzací podle krajů hrozí zdražování jízdného, některé kraje už k tomu přistoupily. V minulém týdnu tak rozhodl například Středočeský kraj, který od července zdraží v průměru o čtvrtinu jízdné ve veřejné dopravě. V létě bude zvyšovat ceny i Liberecký kraj.

Podle Půty zároveň bez pomoci státu hrozí i další redukování dopravy. To by se podle něj dotklo především okrajových částí regionů, které sice nejsou tolik využívané, ale pro zbylé cestující by to mohl být velký problém.

čtk