V březnu letošního roku bylo v Česku vyhlášeno 81 bankrotů obchodních společností, 484 bankrotů podnikatelů a 1343 osobních bankrotů. Počet firemních bankrotů tak výrazně vzrostl a byl nejvyšší od května 2019. Také v ostatních skupinách se počet zkrachovalých zvýšil.
Jak dále uvedla analytická firma CRIF – Czech Credit Bureau, v březnu bylo podáno 104 návrhů na bankrot obchodních společností, 514 návrhů na bankrot podnikatele a 1427 návrhů na osobní bankrot.
„Vysoký počet vyhlášených bankrotů je způsoben vysokým počtem podaných insolvenčních návrhů v předešlých měsících a také nízkým počtem bankrotů mezi prosincem a únorem. Část insolvenčních řízení, které soudy nestihly zpracovat v předešlých měsících, byla ukončena právě v březnu,“ upozorňuje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF.
Jak dále CRIF uvádí, bankrot se nevyhnul ani poměrně velkým a zavedeným společnostem:
- Bankrot vyhlásila společnost Maxi-Tip, která se zabývala provozem heren, kasin a sázkových kanceláří. Její roční tržby dosahovaly před úpadkem stovek milionů korun, ve vzdálenější minulosti dokonce přes jednu miliardu korun.
- Další velkou zkolabovanou firmou je společnost Pilsen Toll, která měla ruského vlastníka (finanční ústav Vněšekonombank) a jejíž činnost byla provázána se zkrachovalými plzeňskými hutěmi Pilsen Steel. V poslední zveřejněné závěrce za rok 2018 uvedla výši obratu 1,2 miliardy korun.
- Bankrot vyhlásila také společnost Car Face design, která na českém trhu působila přes 30 let. Jako subdodavatel pro automobilový průmysl podnikala v oboru výroby textilií. Firma s obratem přes 100 milionů korun ročně zaměstnávala vyšší desítky lidí.
Počet osobních bankrotů i podaných návrhů na ně byl v březnu nejvyšší za posledních devět měsíců. V březnu bylo v České republice vyhlášeno 1343 osobních bankrotů a podáno 1427 návrhů. Počet osobních bankrotů se tak oproti únoru zvýšil o 172 a počet návrhů na osobní bankrot se zvýšil o 151. V obou případech jde o nejvyšší počet od června 2021.
V průměru bylo v Česku vyhlášeno v posledních dvanácti měsících 14,2 osobního bankrotu na 10 tisíc obyvatel. Nejvíce jich bylo v poměru k počtu obyvatel v Moravskoslezském kraji a v Ústeckém kraji. Nejméně naopak osobních insolvencí mají na Vysočině a ve Zlínském kraji.
(red)