Valná hromada skupiny ČEZ včera oproti některým předpokladům nerozhodla o vykoupení 49,9 % v ČEZ Energo od svého obchodního partnera TEDOM. Podle dostupných informací to však neznamená, že by se tak nemohlo stát v nejbližší době. ČEZ chce stabilizovat svoji úspěšnou firmu.
Vedení holdingu ČEZ se znepokojením sleduje, co se děje okolo firmy TEDOM, s níž má společný podnik ČEZ Energo. V posledních několika týdnech se začali přes média hádat podnikatelé, kteří měli či stále mají s firmou TEDOM něco společného. Navíc se objevily informace o tom, že firma musí do konce roku splatit miliardu korun, kterou si před deseti lety půjčila na svůj rozjezd od kyperské společnosti Durlon.
Právě proto, že ČEZ Energo je úspěšná, ale ČEZ v ní drží jen nejmenší možný většinový podíl (50,1 %), předpokládalo se, že valná hromada skupiny ČEZ posvětí záměr managementu na odkup podílu společnosti TEDOM, která je spoluzakladatelem firmy. To se nestalo, ale není vyloučeno, že se tak stane v nejbližší době. I na tento chystaný obchod se ptal asi nejznámější minoritní akcionář skupiny ČEZ Michal Šnobr. „Odpovědí mi bylo sdělení, že ČEZ nekomentuje probíhající transakce, ale že snad brzy bude moci. Jak znám ČEZ a schopnosti jeho manažerů se v zákulisí obchodů kreativně dohadovat, tak bych se nedivil ani ceně za tento podíl okolo 1,5 miliardy korun nebo i více. Tyto peníze by pak následně s jistotou pomohly s úhradou dluhu ve výši miliardy. Myslím, že právě toto je motivací celého obchodu,“ dodal pro Ekonomický deník Šnobr.
Nejasná situace v TEDOM
Podnikatel Marek Rosenbaum, který ovládá kyperskou společnost MOUFLECO HOLDINGS, jejímž prostřednictvím má v TEDOMu 45 % akcií (36.180.009 ks) namítá, že se současný majoritní akcionář Jet 2 Alfa (55 %) dostal ke svým akciím neoprávněně. Podle něj prodali jeho bývalí obchodní partneři a zakladatelé firmy Josef Jeleček (45 %) a dlouholetý ředitel energetické divize Ivo Poukar (10 %) své akcie fondu Jet Alfa 2, aniž by dodrželi jeho předkupní právo. Obchod dal Rosenbaum k soudu a požaduje jeho zrušení. Po svých bývalých obchodních partnerech pak požaduje smluvní pokutu. Podle serveru MotejlekSkocdopole.com, který v dubnu na právní bitvu upozornil, je hodnota napadené transakce okolo jedné miliardy korun. „K prodeji třetí osobě podle jeho výkladu stanov a akcionářské smlouvy museli získat jeho souhlas. Oni s ním ale nejednali a rovnou oznámili prodej. Ten neproběhl úplně standardní cestou, kdy by si kupující udělal ve firmě například klasické due diligence. Jeleček, hlava operace, informace o hospodaření Tedomu kupujícímu poskytoval sám, čímž se podle Rosenbauma dopustil porušení obchodního tajemství. Žaluje ho spolu s Poukarem nejen za toto, ale za řadu dalších porušení akcionářské smlouvy. Dohromady po nich soudně požaduje penále v devíticiferném řádu a samozřejmě zrušení prodeje jejich podílů,“ uvádí server MotejlekSkocodpole.com.
V nedávné době se navíc objevila informace o tom, že zhruba stejnou částku musí firma do konce roku vrátit kyperské společnosti Durlon, která jí ji půjčila na rozjezd podnikání v době, kdy TEDOM spoluzakládal ČEZ Energo. Za Durlonem podle všeho stojí Jeleček, Poukar i Rosenbaum (45, 10 a 45 %). Tedy stejní podnikatelé, kteří zakládali TEDOM. Proč půjčovali miliardu korun přes kyperskou firmu a kde ji vzali, není jasné. Nabízí se spekulace o snazším dělení peněz při „vratce“ z ČR na Kypr, které by navíc bylo daleko od dohledu domácích daňových úřadů. Jestli to tak je, taktéž není jasné. Marketingové oddělení společnosti TEDOM do uzávěrky tohoto článku neposkytlo odpovědi. Stejně tak nevíme, jestli součástí obchodu, jenž nyní Marek Rosenbaum zpochybňuje, byl i odkup podílů Jelečka a Poukara v Durlonu.
O tom, že TEDOM peníze skutečně dluží kyperské firmě Durlon, není pochyb, ve výročních zprávách uvádí tyto částky:
2010 956 821 tisíc Kč 2015 891 260 000 tisíc Kč
2011 982 354 tisíc Kč 2016 1 028 499 000 tisíc Kč
2012 954 831 tisíc Kč 2017 96 905 000 tisíc Kč
2013 1 004 341 tisíc Kč 2018 1 157 950 000 tisíc Kč
2014 1 051 555 tisíc Kč
Začátky s malou teplárnou, úspěchy v Německu
Jihomoravský TEDOM (ze zkratky Teplo domova) začínal před třiceti lety jako projekt tehdy ani ne třicetiletého inženýra Josefa Jelečka se státní dotací 350 tisíc korun na stavbu prototypu malé domácí teplárny. Hodně se od té doby změnilo, dnes holding atakuje čtyři miliardy korun tržeb s EBITDA přesahující půl miliardy. Zejména v posledních třech letech narostl díky úspěšnému akvizičnímu tažení v Německu, kde získal dva německé konkurenty včetně tehdy insolventního a dnes profitujícího Schnellu Motoren. V rámci společnosti ČEZ Energo, v níž po boku ČEZ vlastní 49,9 %, patří také na čelo českého trhu decentrální kogenerace. Potud vše dobré, jenže tím to končí.
Právě úspěšné německé akvizice stojí za další várkou žalob. Podal je muž, který za nimi stál, člen představenstva Tedomu Martin Komínek. Podle Motejlka se domáhá peněz, které mu Jeleček s Rosenbaumem nezaplatili za vygenerování hodnoty v nižších desítkách milionů eur pro všechny akcionáře.
Z popsané situace je tedy vidět, že spolupráci s rozhádanou firmou může vnímat vedení holdingu ČEZ, který si dlouhodobě zakládá na své pověsti, jako reputační riziko. Vzhledem k provoznímu kapitálu by pro něj nebyl problém vyplatit stávající akcionáře, a převzít tak 100% kontrolu nad zajímavou firmou zabývající se kogeneracemi a vlastnícími řadu zajímavých akvizic v zahraničí. Takový krok by navíc kopíroval počínání ČEZ či jeho dceřiné divize ČEZ ESCO v řadě jiných případů. Tedy, že nejdříve nakoupí rozhodující podíl, pracují na vývoji firmy a poté ji převezmou. Naposledy jsme psali o firmě Kofler Energies, kterou ČEZ ESCO ovládl v Německu.
Jiří Reichl