Novela zákona o podnikání na kapitálovém trhu uloží firmám, jejichž akcie jsou kotované na burzách cenných papírů, zlepšit genderovou vyváženost v jejich managementech a dozorčích radách. To za současného stavu znamená zvýšit zastoupení žen. Firmy mohou volit mezi dvěma navrhovanými cíli. Nedodržení cíle bude sankcionováno. Změna, která je reakcí na evropskou směrnici 2022/2381, by měla začít platit od 28. prosince letošního roku.
Na projednání Poslaneckou sněmovnou ve třetím čtení čeká novela zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu a souvisejících zákonech. Jde o implementaci evropské směrnice číslo 2022/2381/EU z 23. listopadu 2022 o zlepšení genderové vyváženosti mezi členy orgánů kotovaných společností a o souvisejících opatřeních.
Klíčovým ustanovením novely je, že si emitenti se sídlem v České republice, jejichž akcie nebo obdobné cenné papíry představující podíl na právnické osobě jsou přijaté k obchodování na evropském regulovaném trhu, musí povinně zvolit cíl v oblasti dosahování vyrovnanějšího zastoupení žen a mužů ve svých vedoucích orgánech, tedy v dozorčích radách, představenstvech či případně správních radách, a usilovat o dosažení tohoto cíle. Povinnost se nevztahuje na mikropodniky a malé či střední podniky.
Kotované společnosti si mohou vybrat ze dvou nabízených variant cíle. První variantou je, že osoby „nedostatečně zastoupeného pohlaví“, což jsou v současnosti ženy, budou zastávat nejméně 40 procent míst nevýkonných členů vedoucího orgánu. Druhá varianta – zmíněné osoby budou zastávat nejméně 33 procent všech míst ve vedoucích orgánech. Pokud si společnost zvolí první variantu, tedy 40 procent z nevýkonných členů, musí si současně zvolit i cílový poměr žen a mužů směřující k vyváženému zastoupení žen a mužů mezi výkonnými členy orgánu. Své pokroky směrem k naplňování vytčených cílů budou podniky muset zveřejňovat.
Mohlo by vás zajímat
Další povinností kotovaných společností je, aby při výběrových řízeních mezi stejně kvalifikovanými kandidáty upřednostnili kandidáta nedostatečně zastoupeného pohlaví.
Institucí, která bude prosazování genderové vyváženosti monitorovat, bude v rámci své dohledové působnosti nad finančním trhem Česká národní banka. Kompetence bude mít i veřejný ochránce práv.
V Česku je situace s genderovou vyvážeností kritická
Jak uvádí důvodová zpráva k návrhu novely zákona, politiky prosazující rovnost mužů a žen jsou důležité kromě budování spravedlivé společnosti i pro hospodářský růst a konkurenceschopnost. Mohou vést ke zlepšení výkonnosti firem a zvýšit jejich atraktivitu pro kvalitní zaměstnance. „Zastoupení žen ve vedoucích orgánech je důležité pro společnosti i proto, že jim dává šanci lépe porozumět potřebám svých zákazníků a zaměstnanců a vyvinout odpovídající produkty a služby,“ uvádí zpráva.
A odvolává se i na Strategii rovnosti žen a mužů na léta 2021-2030, kterou přijala vláda v roce 2021. Ta reaguje mimo jiné na skutečnost, že se Česko podle statistik dlouhodobě umísťuje hluboko pod průměrem EU z hlediska obsazení vedoucích pozic ve velkých kotovaných společnostech. „Dokládá to i skutečnost, že zatímco v říjnu 2022 bylo v zemích EU celkově 32,2 procenta žen ve vedoucích orgánech těchto společností, v Česku to bylo cca 21 procent. Celkově se Česko místilo na 20. místě,“ podtrhuje důvodová zpráva.
Zpráva také připomíná, že kritická situace v Česku se stala také předmětem kolektivní stížnosti podané organizací University Women of Europe Evropskému výboru pro sociální práva, který v prosinci 2019 rozhodl, že došlo k porušení jednoho z článků Dodatkového protokolu z roku 1988 k Evropské sociální chartě z roku 1961, protože nebylo dosaženo dostatečného pokroku při zajištění vyváženého zastoupení žen ve vedoucích orgánech soukromých společností.
Důvodová zpráva k novele zákona o podnikání na kapitálovém trhu dodává, že současný zákon ani jiná norma v rámci českého právního řádu neobsahuje žádnou právní úpravu vedoucích orgánů kotovaných obchodních korporací, která by dopadala na jejich genderové složení. Dodává však, že některé společnosti již v rámci širších politik udržitelného rozvoje a politik rozmanitosti již cíle v oblasti vyváženého složení orgánů mají či jejich nastavení zvažují.
Návrh novely nebyl projednán
Vláda před pár měsíci požádala poslaneckou sněmovnu, aby v souladu s platnými právními předpisy vyslovila souhlas s návrhem již v prvním čtení. To ale bylo odmítnuto. Třetí čtení se mělo uskutečnit na středeční plenární schůzi, nakonec ale k projednání kvůli zdržení při projednávání předcházejících bodů nedošlo.