INZERCE

Dotace na ekologické vytápění budou pokračovat. Ilustrační snímek. Foto: Unsplash

Kotlíkové dotace pro nízkopříjmové domácnosti nekončí. MŽP je chce od listopadu opět spustit

Na přelomu srpna a září se uzavřel příjem žádostí v první výzvě kotlíkových dotací pro nízkopříjmové domácnosti z Operačního programu Životní prostředí 2021 až 2027. Ještě letos však chce ministerstvo životního prostředí nabídnout krajům další peníze na pokračování tohoto úspěšného programu, do kterého se zapojilo 16 779 zájemců z celého Česka.

Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo dotační program na pořízení nového zdroje vytápění v únoru letošního roku a první žádosti začaly kraje přijímat od května tohoto roku. Na jaře letošního roku došlo vlivem ruské agrese na Ukrajině k úpravě podmínek výzvy, například k omezení podpory plynových kotlů. Současně byl prodloužen termín pro používání kotlů na pevná paliva nesplňujících parametry 3. emisní třídy o dva roky do srpna roku 2024.

„Zákaz provozu starých neekologických kotlů díky schválené novele nyní pro rodinné domy, bytové domy a objekty určené pro rodinnou rekreaci platí od 1.9.2024. Podařilo se nám tak jsme ulehčit domácnostem, zatíženým kromě jiného nyní především růstem cen energií, a zároveň jsme jim nabídli jedinečnou, v historii kotlíkových dotací nebývalou výši dotace včetně možnosti de facto půjčky na pořízení tepelného čerpadla nebo kotle na biomasu,“ říká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Žádost o výměnu starého uhelného kotle za nový ekologický zdroj vytápění podalo celkem 16 779 zájemců. Celková výše dotace přesahuje 2,5 miliardy korun. Největší zájem byl o tepelné čerpadlo, které se pořídilo 53 procent zájemců, následoval kotel na biomasu (36 procent). Zbývajících 11 procent zájemců si pořídilo plynový kotel, což bylo možné jen do konce letošního dubna. Po tomto datu přestalo ministerstvo nákupy plynových kotlů dotovat.

Speciální výzva na kotlíkové dotace pro nízkopříjmové domácnosti sice skončila, ale stále pokračuje národní dotační program Nová zelená úsporám. Stát zde na pořízení kotle na biomasu či tepelného čerpadla přidává 35 až 140 tisíc korun. „Navíc už během listopadu bychom chtěli vypsat pro kraje další výzvu, aby mohly kotlíkové dotace pro nízkopříjmové domácnosti znovu pokračovat,“ doplnila ministryně Hubáčková.

Tomáš Rovný