Policie v pátek večer zatkla korunního svědka v korupční kauze soudce vrchního soudu Zdeňka Sováka Ladislava Kirschnera. Bývalý elitní policista totiž nenastoupil soudem nařízený sedmiletého výkon trestu za podvod. Kirschner kauzu soudce Sováka nahlásil na ministerstvu spravedlnosti a předával policejní peníze. Kirschnerovi hrozí obvinění z maření úředního rozhodnutí. Ekonomický deník navíc zjistil, že Kirschner čelí velké exekuci.
Policie v pátek večer kolem 19 hodiny zadržela korunního svědka v kauze soudce Vrchního soudu Zdeňka Sováka Ladislava Kirschnera a převezla ho do věznice, kde si má odpykat sedmiletý trest. Upozornil na to server Seznam Zprávy, Ekonomický deník si zprávu ověřil z justičních zdrojů.
Ladislav Kirschner se na sklonku roku dozvěděl, že má nastoupit sedmiletý trest za podvod v pražské ruzyňské věznici. Před soudem nestál poprvé. Dosud ale za mřížemi neskončil, v prvním případě za vydírání – kvůli údajně nevyléčitelné duševní chorobě soud od výkonu trestu upustil, za další vydírání pak dostal Kirschner podmínku.
Kirschner je korunním svědkem v případu údajné korupce soudce Vrchního soudu v Praze Zdeňka Sováka. Člověk který měl v rámci pravomocně odsouzeného podvodu připravit své oběti o 35 milionů korun, předával v rámci předstíraného převodu věci policií zinscenovaný úplatek.
Mohlo by vás zajímat
Kirschner se snažil nástupu do vězení bránit dovoláním k Nejvyššímu soudu. Ten jeho dovolání ale odmítl, zde.
Kirschner ale do vězení ve stanovené lhůtě ještě v pátek přes den nenastoupil, jak potvrdil asistent soudce pražského Městského soudu Adam Wenig. „Odsouzený Ladislav Kirschner do výkonu trestu zatím nenastoupil, soud ve věci postupuje podle zákona,“ konstatoval Wenig. Soud tedy zjevně nařídil zadržení odsouzeného a jeho eskortování do výkonu trestu.
Policie může Kirschnera kvůli nenastoupení trestu navíc obvinit z činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Za takový delikt by se mohl jeho pobyt ve vězení prodloužit až o další dva roky.
Velká exekuce
Jak Ekonomický deník zjistil v registru exekucí, s Kirschnerem je vedeno exekuční řízení, ve kterém je vymáhána částka přesahující 19 milionů korun. Exekuce může podle všeho souviset s Kirschnerovým posledním trestným činem, za který byl pravomocně odsouzen.
Trest platí
Jak už jsme zmínili výše, Nejvyšší soud Kirschnerovo dovolání v kauze podvodů, za kterou odešel od soudu pravomocně se sedmiletým trestem, odmítl. Zkonstatoval, že soudy nižších stupňů zcela správně vycházely z uceleného řetězce důkazů svědčících o vině obviněného. „Ten tvoří zejména trestnou činnost podrobně mapující suma listinných důkazů, dokladující mj. zejména kontraktační historii obviněného i relevantní finanční toky a dispozici s finančními prostředky jak obviněným tak poškozenými, dále pak především obsahově totožné a co do věrohodnosti nezpochybněné obviněného usvědčující svědecké výpovědi celkem tří různých poškozených – J. M., J. J. a P. M. Tito popsali jednání obviněného shodně, ač se navzájem neznají, a těžko tak v korespondenci s důkazy dalšími (tj. důkazy listinnými i četnými svědeckými výpověďmi potvrzujícími podvodný charakter jednání obviněného vůči poškozeným – zejména A. M., D. E., R. K., popř. potvrzujících obviněným popírané převzetí finančních prostředků – zejména G. S., F. Š., T. J., M. H.) přisvědčit obecnému tvrzení obviněného, že se poškození pouze snaží jej kriminalizovat. V tomto ohledu lze plně odkázat na výše zmíněné pasáže odůvodnění rozhodnutí soudů nižších stupňů,“ napsal dále soudce Veselý.
„Nejvyšší soud konstatuje, že dovolání obviněného bylo podáno dílem z jiného důvodu, než je uveden v § 265b tr. ř., dílem relevantně uplatněnými námitkami dovolací důvod podle § 265b odst. 1 písm. e) tr. ř. naplněn nebyl. Proto dovolání jako celek odmítl,“ uzavřel předseda senátu Nejvyššího soudu Vladimír Veselý.
Jan Hrbáček