Kurz koruny k euru se během středy podíval na 26,02 CZK/EUR, novou nejsilnější úroveň koruny od konce intervencí ČNB. České měně prospělo především zveřejnění několika analýz velkých světových bank, podle kterých zvýší Česká národní banka své sazby už na zasedání 3. srpna.
To je v souladu s naším výhledem. Koruna tak posílila díky svému očekávanému vyššímu úročení vůči euru. Růstu sazeb ale nevěří všichni investoři a na českém trhu je zároveň pořád mnoho spekulativních pozic, které posilování koruny využívají k jejímu prodeji. Tento faktor se projevil i dnes: odpoledne koruna část svých zisků umazala a kurz tak uzavírá na hodnotě 26,07 CZK/EUR.
Prolomit úroveň 26 CZK/EUR bude ale těžké. Záviset bude především na komunikaci centrální banky, především ohledně dalšího růstu sazeb.
Zítra se pozornost investorů na globálních trzích zaměří na zasedání ECB. Zatímco tento čtvrtek nejspíše nepřinese změnu měnové politiky, opět velmi důležitá bude následná tisková konference. Projev Maria Draghiho na konci června (o tom, že pokračující růst ekonomiky by se mohl promítnout v postupném utahování měnových podmínek) totiž způsobil výprodej na akciových a především dluhopisových trzích, posílení eura vůči dolaru a také růst tržních sazeb v České republice.
Předpokládáme, že tentokrát budou komentáře ze strany ECB opatrnější. Draghi se pravděpodobně zaměří na pomalý růst mezd v eurozóně a stále nízkou inflaci. Čtvrteční jednání by tak mohlo na trhy přinést korekci pohybů, které následovaly po Draghiho vystoupení na konci června.
Na zářijovém zasedání ECB očekáváme prodloužení programu odkupu aktiv, a to o šest měsíců do poloviny příštího roku. Tempo odkupů by však mělo být nižší o 20 mld. EUR měsíčně, tedy 40 mld. EUR. Výhled pro inflaci totiž zůstává velmi slabý, až do roku 2019 by měl meziroční růst cen v eurozóně setrvat pod 1,5 %.
Marek Dřímal, ekonom KB