INZERCE

Koruna nemá prostor, devizové rezervy utěšeně bobtnají

 Do země se valí eura takovým tempem, že začíná být problém co s nimi. Eura se nám začínají (ne) utěšeně hromadit. 

Zatímco eurová likvidita zůstává v Řecku vzácná a mnoho na tom asi nezmění ani včerejší rozhodnutí ECB přihrát této zemi dalších 900 miliónů euro, tak Česká republika má přesně opačný problém. Nejlépe je to vidět na rostoucích devizových rezervách ČNB. Ty již přesáhly 51 miliard euro a dále utěšeně rostou. Odmyslíme-li si přitom devalvační intervenci centrální banky v listopadu 2013, tak devizové rezervy vzrostly o dalších 10 miliard euro, čímž se od října 2013 zvýšily o téměř polovinu, takže odhadem již české devizové rezervy aktuálně představují okolo třetiny HDP. To sice není zatím tolik jako ve Švýcarsku či Dánsku, ale růst rezerv v posledním roce a půl je opravdu úctyhodný.

Jak republika k tomuto pofidernímu úspěchu přišla? Předně se v posledním období urychlil příliv z fondů EU, který ČNB zjevně nemůže při mírně přebytkové platební bilanci pustit na trh a tak je stát směňuje “bokem” a eura si nechává v rezervách. Druhým hlavním zdrojem je zhodnocení rezerv, kdy “přebytky” prodávala ČNB na trhu, aby udržovala hladinu devizových rezerv plus mínus stabilní.To si dnes však centrální banka nemůže dovolit, neboť si přeje korunu slabou a jakékoliv prodeje eur na trhu by způsobily přesný opak.

Z výše uvedeného si lze odvodit několik implikací. Za prvé, ČNB nemá v tento okamžik minimální manévrovací prostor, a pokud nechce snížit úrokové sazby do záporu, tak jí nezbývá než přihlížet, jak při přebytkovém běžném účtu tlačí korunu k silnějším hodnotám a tedy velmi natěsno k hranici EUR/CZK 27,0. Za druhé, velké sumy eur (např. z fondů EU) budou i nadále nuceně absorbovány do rezerv, proti kterým bude ČNB tisknout koruny. Jejich dostatek by pak měl implikovat, že krátké korunové úrokové sazby zůstanou velmi nízko a poptávka v ekonomice bude rychle růst.

Výhledově bobtnající FX rezervy a silná platební bilance však budou komplikací při opuštění intervenčního režimu (kdy ČNB pustí korunu pod 27,00 EUR/CZK). Tento moment rozhodně nebude pro ČNB i trh procházkou růžovou zahradou a neobejde se bez velkého tlaku na zhodnocení české měny. To si zároveň vynutí další masivní intervence, které povedou k dalšímu přifouknutí již tak vysokých devizových rezerv.

Jan Čermák, ČSOB