Korejci už mají jadernou zakázku století prakticky v kapse. Vláda minulou středu schválila model financování výstavby nových jaderných bloků včetně odkupu 80procentního podílu ve firmě Elektrárna Dukovany II. Slavnostní podpis smlouvy s korejskou KHNP je naplánován na středu 7. května. V čem byli Korejci lepší než konkurenční francouzský koncern EDF? Třeba ve vyjednávacích schopnostech.
Podle zdrojů blízkých jednání o novém jaderném zdroji, se kterými Ekonomický deník hovořil, bylo jednání s týmem KHNP náročné, ale probíhalo v atmosféře vzájemné úcty a respektu. To nelze říct o vyjednávání s Francouzi. Jeden ze zdrojů zmiňuje aroganci Francouzů, kteří se v případě rozdílného názoru na některou otázku reagovali větou „Ale vy tomu nerozumíte!“. Jistá francouzská manažerka navíc dělala hysterické scény, když se jednání nevyvíjelo podle jejích představ.
Odvážná korejská nabídka
Tyto „soft skills“ jsou spíš jen úsměvným doplněním složité mozaiky, ale také potvrzují, že navzdory všem jazykovým a kulturním rozdílům byli Korejci příjemnějším partnerem pro jednání než Francouzi. Celkem jednoznačné bylo také hodnocení nabídek, které uchazeči předali skupině ČEZ loni v červnu. KHNP zde vyhrála v osmi z deseti posuzovaných kritérií – včetně ceny, platebních podmínek a poskytnutých záruk.
Rozdíl v ceně údajně nebyl nijak výrazný. EDF přišlo o body i kvůli tomu, že požadovalo sdílení neočekávaných a nevyčíslitelných rizik s českou stranou. KHNP naopak poněkud odvážně do nabídky napsalo, že všechna rizika spojená s přípravou a výstavbou jaderné elektrárny vezme na sebe.
Současně se KHNP vydalo „na tenký led“ i v dalších případech. Přinejmenším sporné je tvrzení, že nabízená korejská technologie reaktoru APR-1000 je zcela nezávislá na technologii amerického podniku Westinghouse. Výsledkem je podpis dohody s Westinghousem, který vedl k vyřešení licenčního sporu výměnou za finanční kompenzaci a zakázky na stavbě korejských reaktorů mimo domácí území.
Mohlo by vás zajímat

Tahanice o procenta
Stejně tak Korejci poněkud odvážně napsali do nabídky, že počítají s 60procentní účastí českých firem na výstavbě nových bloků v Dukovanech – tedy více než francouzský konkurent. České strojírenské a stavební podniky si však už řadu měsíců stěžují na nezájem z korejské strany o jednání a uzavírání konkrétních smluv (v rozhovoru pro Ekonomický deník situaci otevřeně popsal šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj). Zatím tak má přislíbenou významnou zakázku pouze Doosan Škoda Power, který má dodat turbíny a případně i celou strojovnu.
„Podíl českého průmyslu na zakázce směřuje k 60 procentům, přičemž již při podpisu kontraktu s preferovaným dodavatelem, korejskou firmou KHNP, budou uzavřeny kontrakty a dohody s českými firmami v objemu zhruba 30 procent. Přesně tak, jak jsme se s KHNP při našem únorovém jednání v Soulu domluvili,“ uvedl v minulém týdnu ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Stát kupuje 80 % v nových Dukovanech
Pro připomenutí: Vláda ve středu odsouhlasila dokumenty týkající se financování a investorského modelu výstavby nových jaderných bloků v lokalitě Dukovany. Na základě smlouvy mezi státem a Skupinou ČEZ dojde k prodeji 80 procent akcií společnosti Elektrárna Dukovany II (EDU II) státu, a to za částku 3,6 miliardy korun.
Vláda také schválila jako nejvýhodnější variantu financování projektu nových jaderných bloků státní půjčku investorovi, tedy společnosti EDU II. Půjčka bude poskytnuta po získání souhlasu Evropské komise se způsobem financování a investorským modelem projektu pro dva bloky (zatím souhlas platí jen pro jeden blok), což by mohlo nastat v průběhu roku 2026.
Další realizaci projektu může ohrozit jednání EDF, které se odmítá smířit s prohrou. Výsledek dukovanského tendru napadlo u Evropské komise, jako důvod uvedlo údajné skryté dotace ze strany jihokorejského státu. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže koncem dubna stížnosti EDF na výsledek soutěže v plném rozsahu zamítl. EDF může proti výsledku řízení podat žalobu k soudu, což s velkou pravděpodobností učiní.