Korejská private equity společnost DS Private Equity podepsala Term sheet Agreement se společnostmi Nuclearelectrica a Nova Power & Gas (součást skupiny E-Infra), akcionáři společnosti RoPower, která je projektovou společností vyvíjející elektrárnu Doicesti v Rumunsku na bázi malého modulárního reaktoru. Záměre zní: investovat 75 milionů eur na vypracování studie FEED 2.
Rumunsko je prostřednictvím projektové společnosti RoPower, založené společnostmi Nuclearelectrica a Nova Power & Gas (součást skupiny E-Infra), první zemí v Evropě a druhou po Spojených státech, která v tomto desetiletí podnikne první kroky k realizaci elektrárny NuScale VOYGRTM se 6 moduly a instalovaným výkonem 462 MWe.
Částka 75 milionů eur, kterou investuje společnost DSPE se sídlem v Soulu, je součástí závazku nadnárodních veřejně-soukromých partnerů ze Spojených států, Japonska, Korejské republiky a Spojených arabských emirátů poskytnout až 275 milionů dolarů na projekt malého modulárního reaktoru (SMR) v Rumunsku.
Finanční investice, kterou se DSPE zavázala poskytnout, pomůže financovat rozvoj projektu počínaje 2. fází studie FEED, která spočívá v činnostech pro podrobnou charakteristiku lokality, zahájení činností pro získání povolení, licencí a regulací, přesného harmonogramu projektu, plánování rozpočtu na realizaci projektu a přípravě na nákup materiálů s dlouhou životností.
Mohlo by vás zajímat
„Nuclearelectrica vítá finanční podporu společnosti DS Private Equity bezprostředně po oznámení Bidenovy administrativy na zasedání G7 jako příklad mobilizace & mezinárodní spolupráce pro projekt SMR v Rumunsku, které je po USA druhou zemí, kde se zavádí inovativní technologie malých modulárních reaktorů americké společnosti NuScale. Jsme hrdí na to, že projekt v Rumunsku získává důvěru významných mezinárodních finančních institucí, což je uznáním robustního projektového plánu, důvěryhodnosti a profesionality akcionářů a osvědčených výsledků Rumunska v jaderné energetice: více než 26 let bezpečného provozu na nejvyšší úrovni v jaderné elektrárně Cernavoda, více než 50 let rozvoje jaderného průmyslu v Rumunsku, přísný regulátor jaderného průmyslu – CNCAN a výkonný systém vzdělávání v oblasti jaderného inženýrství. Věřím, že s profesionálním a zkušeným partnerem, jakým je společnost DSPE, jsme schopni posunout projekt na další úroveň,“ uvedl generální ředitel SN Nuclearelectrica SA Cosmin Ghita.
„Rozhodnutí společnosti DSPE investovat v této rané fázi projektu je důkazem její důvěry v projekt Doicești RoPower a technologii NuScale SMR a ukazuje na úroveň zájmu mezinárodního průmyslu. Jsem přesvědčen, že jakmile projekt dozraje, budou do jaderných elektráren SMR v Rumunsku a dalších zemích investovat další společnosti. Nyní, po podpisu memoranda o porozumění mezi společnostmi NuScale, Samsung, Nuclearelectrica, Nova Power and Gas, Fluor a E-INFRA o realizaci projektu a rozhodnutí společnosti DSPE stát se investorem, můžeme říci, že máme pro tento projekt americko-rumunsko-jihokorejské partnerství. Je velmi pravděpodobné, že se k tomuto partnerství brzy připojí i další země,“ doplnil generální ředitel společnosti E-INFRA Teofil Muresan.
Grant z USA
Rumunský projekt malého modulárního reaktoru (SMR), oznámený na konferenci COP26 v listopadu 2021, se rozvíjí sebevědomým tempem. Po řadě fází, o nichž se můžete dozvědět zde, se projekt v současné době nachází ve fázi FEED (Front-End Engineering and Design) studie.
V květnu 2022 byla na základě studie provedené s využitím grantu v hodnotě 2,1 milionu dolarů, který nabídla agentura USTDA a který identifikoval potenciální lokality pro výstavbu elektráren SMR, vybrána lokalita bývalé uhelné elektrárny v Doicesti, a to jako preferovaná lokalita v souladu se všemi mezinárodními a národními normami. Na základě tohoto předběžného výběrového řízení byla v září 2022 založena společnost RoPower, která se zabývá projektem SMR, a to společnostmi Nuclearelectrica a Nova Power & Gas (součást skupiny E-Infra).
V současné době společnosti RoPower a NuScale provádějí fázi 1 studie FEED, která se skládá z řady inženýrských a projektových činností a studií, technické analýzy preferované lokality, kterou je bývalá elektrárna Doicești, odhadu kalendáře a nákladů. V průběhu studie FEED se rovněž uplatňují doporučení MAAE, která vycházejí z mise MAAE Site and External Events Design (SEED) uskutečněné v srpnu 2022 na žádost společnosti Nuclearelectrica.
Národní společnost Nuclearelectrica SA (SNN) je rumunská národní společnost, která vyrábí elektřinu, teplo a jaderné palivo, působí pod rumunským ministerstvem energetiky, přičemž rumunský stát vlastní 82,49 procent akcií a ostatní akcionáři 17,50 procent, po uvedení společnosti na burzu v roce 2013.
Společnost SNN provozuje dva jaderné bloky CANDU v JE Cernavoda, které jsou podle kapacitního faktoru jedním z nejvýkonnějších bloků mezi více než 400 jadernými elektrárnami na světě, továrnu na jaderné palivo (Pitesti Nuclear Fuel Factory) a má integrovaný palivový cyklus prostřednictvím linky na zpracování uranového koncentrátu (Feldioara Uranium Concentrate Processing Factory), kterou nedávno získala za účelem podpory dlouhodobých investičních projektů společnosti.
Společnost Nuclearelectrica hraje významnou roli na národní úrovni, neboť se podílí více než 18 procent jaderné energie na celkové výrobě energie a 33 procent na celkové výrobě energie bez emisí CO2 v Rumunsku.
Společnost DS Private Equity (DSPE) se zabývá širokou škálou investic, včetně odkupů s využitím pákového efektu, rekapitalizace a akvizic, se zvláštním zájmem o technologie, finanční služby, infrastrukturu a energetiku. DSPE investuje do podniků s vedoucím postavením na trhu s geografickým zaměřením na Koreu, Evropu a Spojené státy. Společnost DSPE byla založena skupinou DS Group jako její odnož soukromého kapitálu a má dobrou pozici pro investice s dopadem, které jsou umocněny zkušenostmi společnosti DS Asset Management, jedné z nejvýkonnějších skupin hedgeových fondů v Koreji. DSPE se věnuje společnostem a projektům, které jsou pro naše investory a jejich komunity nejpřínosnější.
Nova Power & Gas je soukromá společnost v Rumunsku, která působí na trhu s elektřinou a plynem od roku 2007. Kromě toho, že je Nova distributorem a dodavatelem elektřiny a zemního plynu, je také výrobcem zelené energie se zaměřením na rozvoj elektráren využívajících obnovitelné zdroje. Nova Power & Gas je členem rumunské infrastrukturní skupiny E-INFRA, která se specializuje na projekty v oblasti energetické, občanské a telekomunikační infrastruktury a má více než 26 let úspěšných zkušeností s realizací rozsáhlých projektů na národní i mezinárodní úrovni. Skupina E-INFRA se podílí na vývoji a realizaci velkých infrastrukturních projektů a vykazuje vysokou kvalitu výsledků.
(nik)