Korejská společnost KHNP dnes v Praze uzavřela první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na stavbě jaderných bloků v Dukovanech. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) novinářům řekl, že kontrakty garantují třicetiprocentní podíl českých firem na projektu.
První blok v roce 2036
Celkový cíl šedesátiprocentního zapojení tuzemského průmyslu nadále platí.
KHNP loni uspěla v tuzemském jaderném tendru, vláda její nabídku upřednostnila před EDF a Westinghouse.
První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036.
Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou v historii.
Mohlo by vás zajímat
Největší díl uloupli ze Doosan Škoda Power
Zřejmě největší kontrakt dnes KHNP a její korejští partneři podepsali se zástupci Doosan Škoda Power, která má korejské vlastníky. Plzeňská společnost bude dodavatelem parní turbíny pro chystané reaktory a zajistí také samotnou turbínovou halu. Další dohody Korejci dnes uzavřeli například se společnostmi Škoda JS, ÚJV Řež, Mestrostav, OSC, ZAT, Nuvia, I&C Energo. Kromě toho KHNP podepsala také další memoranda nebo smlouvy. Celkem šlo o 12 smluv.
Uzavřené kontrakty jsou závaznou dohodou na uzavření smlouvy firem v budoucnu. Přesné podmínky spolupráce tak bude specifikovat až budoucí dohoda.
O podílu českých firem na projektu stavby v Dukovanech se dlouho diskutovalo. Korejská společnost v rámci své nabídky v tendru avizovala, že plánuje zapojení českých firem na úrovni až 60 procent z celého projektu. Ve finální dohodě ke stavbě se však tato garance neobjeví, což vyvolalo obavy mezi zástupci českého průmyslu. Podle nich bez závazné dohody hrozí, že účast českých firem na stavbě bude nakonec jen omezená.
Podpis smluv KHNP s českými firmami měl být původně součástí slavnostního uzavření finální dohody k výstavbě dvou jaderných reaktorů v Dukovanech. Podpis této smlouvy se ovšem odkládá.
Brzda v podobě soudního rozhodnutí
Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 407 miliard korun.
Brněnský soud ale rozhodl na návrh EDF, která napadla žalobou rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle něj byl tendr v pořádku.
Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), kterou z 80 procent vlastní stát a z 20 procent společnost ČEZ, plánovala podpis smlouvy na dnešek. Úterní opatření soudu tak podpis dohody odkládá. O žalobě EDF zatím soud ale nerozhodl.
EDU II, která má na starosti jaderný tendr, se určitě bude bránit proti předběžnému opatření, kterým Krajský soud v Brně zablokoval podpis finální dohody k Dukovanům. Brzy proto podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Řekl to šéf firmy Petr Závodský.
Výzvu překonáme, řekl korejský ministr
Česká republika a Korea překonají výzvu, kterou představuje úterní předběžné opatření Krajského soudu v Brně a nutný odklad dnešního slavnostního uzavření finální dohody k výstavbě dvou jaderných reaktorů v Dukovanech. Po setkání ve Strakově akademii s premiérem Petrem Fialou (ODS) to řekl korejský ministr obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-Kun. Situace podle něj naopak posílí vzájemnou důvěru.
An Tuk-Kun ocenil, že Česko vedlo svou dosud největší zakázku spravedlivým a transparentním způsobem. Korea je podle ministra optimální partner pro dostavbu Dukovan. „Za posledních 50 let jsme postavili a stabilně provozujeme 36 reaktorů. Na základě těchto zkušeností a našich odborných znalostí je Korea připravena úspěšně ukončit tento projekt včas a v rámci stanoveného rozpočtu,“ uvedl.
Projekt v Dukovanech nebude jednoduchý, nepůjde o stavbu na klíč, dodal. „Bude se realizovat v rámci strategického partnerství mezi korejskými a českými společnostmi. Pevně věřím, že pokud naše vynikající jaderné firmy spojí své síly, podaří se nám úspěšně postavit nejen nové bloky, ale také se staneme klíčovými hráči v čele globální jaderné renesance,“ řekl.