Korejská republika se oficiálně stala prvním asijským národem, který se připojil k programu Horizont Evropa, jenž je hlavním programem Unie pro výzkum a inovace. Znamená to milník nejen pro korejské vědce, ale také pro firmy z EU. V předchozích letech se k programu Horizont připojili vědci z Nového Zélandu a Kanady.

Korejská republika se zařadila mezi další země, které se mohou zapojit do vlajkového programu Evropské unie v oblasti výzkumu a inovací – programu Horizont Evropa. Pro korejské vědce a další organizace to znamená, že mají rovnocenné postavení s jejich protějšky z EU při účasti na různých možnostech financování v rámci programu.

Program Horizon Europe je v současnosti největší multilaterální iniciativou v oblasti výzkumu a inovací na světě s rozpočtem 95,5 miliardy eur pro období 2021 až 2027. Korea je po Novém Zélandu (2023) a Kanadě (2024) třetí neevropskou zemí, která se k této iniciativě připojila. Jedná se o významný krok v úsilí Unie o podporu mezinárodní vědecké spolupráce.

Klima, zdraví i digitální technologie

Evropská komisařka pro startupy, výzkum a inovace Ekaterina Zacharieva z Bulharska přistoupení Koreje přivítala: „Výzvy, kterým čelíme, od změny klimatu po digitální transformaci, mají globální charakter. Toto sdružení spojuje přední myslitele z Evropy a Koreje, aby podpořili pokrok a vyvinuli řešení, která budou prospěšná pro nás všechny. Těším se na výsledky posíleného partnerství.“

Evropský program Horizont Evropa podporuje spolupráci mezi zeměmi a vědeckými obory a poskytuje finanční prostředky na projekty zabývajícími se naléhavými otázkami. Mezi výzvy, kterým se věnuje, patří změna klimatu, zdravotní krize, digitální inovace, udržitelná energie a zachování biologické rozmanitosti.

Mohlo by vás zajímat

Připojení Korejské republiky má prohloubit mezinárodní výzkumné vazby a urychlit úsilí o nalezení inovativních řešení ve výše zmíněných oblastech.