Kopřivnická TATRA TRUCKS má nového šéfa

Přesun o několik stovek metrů dál v rámci areálu Tatra absolvoval před několika dny Pavel Lazar. Od začátku června se stal výkonným ředitelem kopřivnické TATRA TRUCKS Pavel Lazar. Předtím působil ve společnosti TAWESCO, která sídlí ve stejném areálu. V čele dnes už jeho bývalé firmy se objevila dlouholetá obchodní ředitelka Margita Rejchrtová.

Kopřivnická automobilka TATRA ukončila hledání výkonného ředitele. Akcionáři dali důvěru dosavadnímu řediteli společnosti TAWESCO, která má sídlo ve stejném areálu jako výrobce světoznámých nákladních vozů.  Od 1. 6. 2019 nastupuje Pavel Lazar, který ve funkci střídá Petra Karáska, který společnost vedl jako krizový manažer. Klíčovým úkolem nastupujícího ředitele je splnit objednávky zákazníků v situaci, kdy TATRA TRUCKS zažívá významný meziroční růst. Dodává například 12 hasičských speciálů pro izraelskou státní organizaci IFARA (Israeli Firefighting And Rescue Authority) a v nejbližších týdnech by měl být podepsán armádní kontrakt na dodávku obrněných vozidel Titus, které jsou postaveny na platformě TATRA. Kontrakt se blíží 7 miliardám.

Pavel Lazar přichází do Tatry z funkce jednatele a generálního ředitele společnosti TAWESCO, kterou vykonával přes osm let. TAWESCO byla původně nářaďovnou automobilky Tatra. Časem získala statut samostatné společnosti a stala se součástí skupiny PROMET GROUP podnikatele Reného Matery. Ten se později stal 35procentním akcionářem společnosti TATRA TRUCKS. „Jménem akcionářů děkuji za vynikající práci odcházejícímu Petrovi Karáskovi, který působil jako interim manažer, pomohl překonat období ve kterém probíhal výběr nového ředitele, a současně s týmem stabilizoval situaci ve firmě, aby byla připravena pro další rozvoj. Věřím, že v osobě Pavla Lazara získala Tatra vynikajícího ředitele, který navíc podnik zná z pozice dodavatele, ale i z pohledu svých osobních zájmů, neboť mezi jeho koníčky patří historie automobilové, motocyklové a letecké techniky,“ řekl Matera.

„Nástup do čela jedné z nejstarších světových automobilek s celosvětově známou značkou TATRA, je pro mě velkou výzvou. Úkol akcionářů, který jsem přijal, je, aby se Tatra dokázala pružně přizpůsobit výkyvům poptávky a současně byl zabezpečen dlouhodobý a kontinuální vývoj společnosti i jejího produktu. Do funkce nastupuji v období výrazného růstu objednávek, které musí protéci celou firmou tak, aby se vozidla dostala k zákazníkům včas a ve vysoké kvalitě. Vozidlo TATRA je víceméně stavěno na základě individuálního požadavku zákazníka. Chtěl bych dosáhnout s týmem tatrováků, aby TATRA byla předmětem touhy zákazníka,“ řekl k nástupu do nové pozice Pavel Lazar.

S odchodem Lazara z TAWESCO se hledal i nástupce za něj. Tím se stala dlouholetá obchodní ředitelka Margita Rejchrtová. Za jejího působení se tržby společnosti zvýšily z 800 mil. Kč v roce 2004 na 1,9 miliardy Kč v roce 2018. Celkové tržby Tawesca a jeho dceřiných firem, společností Tawesco Automotive a Stecomtra, dosáhly za rok 2018 sumy 3,2 miliardy Kč. Nová generální ředitelka Tawesca chce pokračovat ve strategii, na které pracovala v tandemu s odcházejícím Pavlem Lazarem. Závěrem je rozšiřovat portfolio zákazníků zejména v zemědělství, a lesnictví.  „Know-how Tawesca se může výborně uplatnit i u lesních harvesterů, kombajnů či manipulační techniky. Je tu potenciál pro pokračování našeho růstu,“ říká Rejchrtová.

Na uvolněné místo šéf obchodu nastupuje po Margitě Rejchrtové zkušený obchodník a manažér marketingu Přemysl Mikšovský, který v Tawescu působí už přes pět let. „Přijali jsme strategické rozhodnutí povýšit do čela obchodu zkušeného člověka s výbornými výsledky zevnitř firmy,“ komentuje Margita Rejchrtová.

-red-