„Pánové Andrej Babiš, Karel Havlíček a Lubomír Metnar nás stále školí z efektivity a transparentnosti armádních zakázek a podávají trestní oznámení, zatímco nás dohání léta jejich neschopného osmiletého počínání na ministerstvu obrany. Po půlmiliardové pokutě za nákup vrtulníků, po problémech s dodávkami MADRů a zpackané soutěži na BVP tu máme další ´skvělý počin´ pana Metnara – nákup nových děl Caesar,“ napsala na sociálních sítích ministryně obrany Jana Černochová.
Ministryně obrany Černochová (ODS) se zástupci Armády ČR informovala vládu o závažných rizicích v realizaci projektu Dělo NATO – při pořízení samohybných houfnic Caesar na platformě 8×8. Učinila tak na základě informací, které obdržela od armády. Kvůli těmto rizikům hrozí u projektu zpoždění a v krajním případě i jeho zrušení.
Zakázka byla za předchozího vedení resortu Lubomírem Metnarem (za hnutí ANO) v roce 2021 bez výběrového řízení zadána napřímo francouzské společnosti Nexter, nyní KNDS France.
Téma na vládě
„Bez prodlení jsem o této věci informovala včera kolegy z vlády, abychom vyvinuli maximální úsilí na všech úrovních, aby dodavatel naplnil, co slíbil. Karty, se kterými hrajeme, nám ale rozdal už někdo před námi. Pánové Babiši, Havlíčku, Metnare a další experti z hnutí ANO, opravdu nás chcete popotahovat za naši práci na obraně? Tohle jsou ty vaše efektivní nákupy s řádnou soutěží a bez zálohových plateb? Nejen, že vaše kritika je pokrytecká. Ale amatérismus, který jste v tomto případě předvedli, velmi vážným způsobem ohrožuje naši obranyschopnost. Mohlo by mě to škodolibě těšit. Ale netěší, neboť důsledky pro naši armádu, která na nová děla čeká desítky let, mohou být katastrofické,“ akcentovala Černochová na sociálních sítích kritiku hnutí ANO.

Požadované parametry nemusí být naplněny
Zadání zakázky na pořízení nových houfnic stanovilo několik schopností, jejichž dosažení je pro českou armádu zásadní. Patří mezi ně prodloužení dostřelu, navýšení schopnosti efektivity palby a možnost zaměnitelnosti munice.
„Na základě poskytnuté dokumentace provedla Armáda ČR sérii technických analýz. V některých parametrech potvrzují, jinde naznačují riziko, že výše uvedené nepodkročitelné parametry nemusí být zcela naplněny,“ uvedl první zástupce náčelníka generálního štábu generálporučík Miroslav Hlaváč.
Mohlo by vás zajímat
Nedodržení požadovaných parametrů má zásadní dopad na samotný projekt Dělo NATO. Stejně jako na dva další navazující projekty, kterými jsou výroba a dodávky velkorážové munice 155 mm (finanční limit této rámcového dohody se společností STV Group je až 12 miliard korun) a také Integrace automatizovaného systému řízení palby. Což je projekt za téměř miliardu korun.
„Protože jsme dospěli ke zjištění, že zakázka vykazuje celou řadu rizik pro naplnění smluvních ujednání, oslovil jsem své protějšky ze společnosti KNDS a francouzského úřadu pro vyzbrojování. Upozornil jsem je, že pokud nedojde k odstranění rizik, může to v konečném důsledku vést až k našemu odstoupení od uzavřené smlouvy. Stále ale věříme, že dojde k námi preferovanému řešení. Tím je naplnění smlouvy a k dodávkám děl pro českou armádu,“ uvedl vrchní ředitel sekce vyzbrojování a akvizic Ministerstva obrany Lubor Koudelka.
Ministryně obrany Černochová na včerejším jednání vlády požádala další ministry, aby potíže se zakázkou zmínili i na politických jednáních s francouzskými protějšky.

Zálohové platby? Proč?
Smlouva s firmou Nexter na nákup 52 děl ráže NATO Caesar byla uzavřena 30. září 2021. Tedy před nástupem současného vedení ministerstva obrany.
První zálohová platba ve výši zhruba dvou miliard korun odešla 7. října 2021. Na zálohových platbách bylo podle smluvních ujednání dosud uhrazeno 7,2 miliardy korun. V prosinci 2022 Ministerstvo obrany uzavřelo dodatek na pořízení dalších 10 houfnic za stejných podmínek pro využití příslušníky aktivní zálohy, aby měli pro výcvik k dispozici stejnou techniku.
Ministerstvo obrany pod vedením Lubomíra Metnara nakoupilo nová děla osm dní před volbami do Poslanecké sněmovny – 30. září 2021.
„Nezpochybňovala jsem to, protože děla vojáci nutně potřebují. Zakázku uzavírá bez soutěže a napřímo s dodavatelem. Tehdy to zřejmě „expertům“ z ANO nevadilo, a to ani přesto, že tato děla na platformě 8×8 tehdy nebyla zavedena v NATO (a nejsou dodnes). Sedm dní po podpisu smlouvy odchází záloha ve výši dvou miliard korun. I to bylo zřejmě podle premiéra Babiše v pořádku. Ačkoliv dnes jsou zálohové platby podle hnutí ANO něco nepřijatelného. Proč byla vybrána právě tato děla? Hlavně proto, že na jiná nebyly peníze. Pokud by byl projekt ohrožen, mělo by to dopad i na český obranný průmysl, který se na něm podílí. Dodávky sériově vyrobených děl by měly začít na jaře roku 2026,“ uzavřela Černochová.
Takto tehdejší ministr Metnar nákup oznamoval na sociálních sítích:
Poslanec Metnar: Je to součást předvolební kampaně
První čtyři děla pro Armádu ČR měla být kompletována ve Francii. Zbývajících 48 kusů mělo být dokončeno českými podniky přímo v České republice. Těžké kolové podvozky Tatra s nápravami 8×8 a pancéřovou kabinou měly dodat společnosti českého holdingu CSG. Ten měl zároveň zajistit i vlastní kompletaci houfnic v České republice.
„Účast českého průmyslu na celkovém objemu dodávek byla zásadní od prvopočátku. A splněna bude v plném rozsahu ve výši 40 % hodnoty zakázky. Pro stát a armádu to znamená vysokou míru bezpečnosti dodávek, pro domácí průmysl pak skvělé nové příležitosti,“ uvedl v roce 2021 tehdejší ministr Metnar.
Dnes předseda sněmovního výboru pro obranu Lubomír Metnar reagoval takto:
„Ministryně obrany považovala nákup děl za další krok k modernizaci armády. Tak se i oficiálně vyjádřila při podpisu dodatku k navýšení počtu děl o 10 kusů, který podepisovala ona včetně nákupu munice. Žádné pochybnosti neměla. Ty má až ve chvíli, kdy je problém s dodávkami, které ale musí aktivně rezort obrany řešit. A nelze je při podpisu smlouvy předvídat. Beru to jakou součást předvolební kampaně. Ale s ohledem na dřívější vyjádření ministryně, které naleznete i na oficiálním webu rezortu obrany k informaci o podpisu dodatku na děla Caesar, mi přijde, že jsou tyto útoky poněkud zoufalé,“ řekl Ekonomickému deníku Metnar.