INZERCE

Své plány na energetické využívání vodíku v poslední době zveřejnilo více než třicet zemí. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Konsorcium firem ve Velké Británii získalo peníze na projekt skladování vodíku za pomoci ochuzeného uranu

Konsorcium složené ze společností EDF UK R&D, UK Atomic Energy Authority (UKAEA), University of Bristol a Urenco získalo od britského ministerstva pro podnikání, energetiku a průmyslovou strategii (BEIS) finanční prostředky ve výši 7,7 milionu liber (9,3 milionu dolarů) na vývoj řešení pro unikátní skladování vodíku za pomoci ochuzeného uranu. Informovali o tom zástupci projektu HyDUS (Hydrogen in Depleted Uranium Storage).

Finanční prostředky byly poskytnuty z portfolia BEIS Net Zero Innovation Portfolio ve výši 1 miliardy GBP, jehož cílem je urychlit komercializaci nízkouhlíkových technologií a systémů.

Projekt HyDUS (Hydrogen in Depleted Uranium Storage) prokáže chemické skladování vodíku za okolních podmínek pomocí chemického spojení vodíku s ochuzeným uranem (uran-238) za vzniku hydridových sloučenin těžkých kovů.

Konsorcium vyvine demonstrátor pro skladování vodíku, v němž se vodík absorbuje na loži“ z ochuzeného uranu, které pak může v případě potřeby uvolnit vodík k použití. Tento demonstrátor HyDUS bude vyvíjet v pilotním měřítku v rámci programu demonstrátorů pro skladování energie s delší dobou trvání v kampusu UKAEA v Culhamu.

Půjde o světově první technologický demonstrátor, který je krásným a vzrušujícím převedením osvědčené technologie skladování izotopů vodíku pro fúzní palivo, kterou britský úřad pro atomovou energii používá v malém měřítku již několik desetiletí,“ poznamenal profesor Tom Scott, jeden z architektů technologie HyDUS.

Sloučeniny hydridů, které používáme, dokáží chemicky skladovat vodík při okolním tlaku a teplotě, ale pozoruhodně při dvojnásobné hustotě kapalného vodíku. Materiál také dokáže rychle odevzdat uložený vodík pouhým zahřátím, což z něj činí úžasně reverzibilní technologii skladování vodíku,“ doplnil vědec.

Tato technologie skladování energie by mohla poskytnout vysoce čistý vodík, který je nezbytný pro klíčové aplikace, jako je doprava, a zároveň skladovat vodík po dlouhou dobu bez energetických ztrát,“ dodal doktor Antonios Banos, technický vedoucí z Bristolské univerzity.

Patrick Dupeyrat, ředitel výzkumu a vývoje společnosti EDF, uvedl, že financování ze strany BEIS je jasným potvrzením důvěryhodnosti konsorcia a kvality fáze studie proveditelnosti“.

Nová forma technologie dlouhodobého skladování energie, která bude demonstrována v projektu HyDUS, má vynikající synergie s jaderným dodavatelským řetězcem a elektrárnami společnosti EDF, zejména v rámci budoucího nízkouhlíkového elektrického systému, kde bude flexibilita využívající vodík hrát významnou roli,“ řekl dále Dupeyrat.

HyDUS považujeme za zajímavou technologii skladování energie, která pomůže podpořit dekarbonizaci národní sítě,“ řekla Monica Jongová z UKAEA.

Ještě zajímavější je, že se jedná o britskou technologii a vysoce exportovatelný ukázkový příklad toho, jak efektivně propojit technologie z jaderného a fúzního odvětví do vodíkového hospodářství, což dokazuje, že Spojené království je stále světovým lídrem v oblasti energetických inovací,“ podotkla.

Společnost Urenco poskytne do projektu ochuzený uran, vedlejší produkt procesu obohacování uranu.

Jsme hrdí na to, že se můžeme podílet na tomto vzrušujícím projektu, který spojuje osvědčenou technologii jaderné fúze a potenciální komerční využití zásob ochuzeného uranu společnosti Urenco pro vývoj udržitelného nízkouhlíkového řešení skladování energie pro vznikající vodíkové hospodářství,“ řekl David Fletcher, vedoucí oddělení rozvoje podnikání ve společnosti Urenco.

Podle společnosti Urenco bude v rámci projektu HyDUS během příštích 24 měsíců dodán modulární demonstrační systém s ambicí instalovat tuto technologii zpočátku v jaderných lokalitách, a zvýšit tak ziskovost jaderných elektráren. Později by se však tato technologie mohla rozšířit a využít v dopravě a těžkém průmyslu, jako je tavení hliníku a oceli.

Začátkem tohoto měsíce získalo jiné konsorcium vedené společností EDF finanční prostředky od britské vlády na zkoumání možnosti využití tepla a elektřiny vyrobených v jaderných elektrárnách k výrobě vodíku pro použití při výrobě asfaltu a cementu. Projekt Bay Hydrogen Hub – Hydrogen4Hanson bude demonstrovat elektrolýzu na bázi pevných oxidů integrovanou s jaderným teplem a elektřinou z elektrárny EDF Energy v Heyshamu v anglickém hrabství Lancashire, která bude poskytovat nízkouhlíkový a levný vodík.

(nik)