Objem vývozu zkapalněného zemního plynu ze Spojených států dosáhl v prosinci 7 milionů tun, což je po převedení do plynného stavu 9,6 miliardy metrů krychlových. Bezmála polovina vývozu směřovala do evropských zemí, což pomohlo zmírnit rozsah energetické krize a extrémní ceny plynu.

Na aktuální statistiky poukázala analytická firma ICIS, podle níž bude nárůst dodávek z USA pokračovat i v letošním roce. Celkový objem exportu zkapalněného plynu (LNG) by mohl dosáhnout až 106 milionů tun. Spojené státy, které začaly LNG vyvážet teprve před šesti lety, tak budou soupeřit o první místo na trhu s Austrálií a Katarem. Z našeho pohledu je důležité, do kterých zemí budou lodě s LNG směřovat.

Aktuální trend vypadá lehce nadějně. Evropské trhy v prosinci předstihly ty asijské, co se týká objemu dodávek amerického plynu. Jejich podíl dosáhl 49,5 procenta oproti necelým 41 procentům dodávek do Asie. Zbytek tvoří dodávky do zemí Střední a Jižní Ameriky. Není zde uvedeno Mexiko, do kterého Američané vyvážejí plyn potrubní cestou.

Podle analytické firmy ExPro Consulting nakoupilo LNG ze Spojených států v prosinci 22 zemí. První místo si udržela Čína, avšak další místa již patří Turecku, Británii a Španělsku. Nejvýraznější meziměsíční skok se odehrál v dodávkách zkapalněného plynu do Británie (ze 190 na 1081 mil. m3), Nizozemska (trojnásobně na 550 mil. m3) a Řecka (2,5krát na 270 mil. m3).

Vývoj ceny plynu v posledních třech měsících (EUR/MWh)

Vývoj ceny zemního plynu na následující měsíc na burze TTF. Zdroj: Yahoo Finance

Rostoucí dodávky zkapalněného plynu aspoň částečně zmírnily extrémní cenový vývoj na energetických burzách, na kterém se podílí snížený import z Ruska a Alžírska. V době největší paniky před vánočními svátky se na nizozemské burze TTF platilo za zemní plyn až 180 eur (4500 korun) za megawatthodinu. Včera bylo možné nakoupit plyn s dodáním v únoru za 77 eur/MWh. I to je poměrně dost; před rokem se zemní plyn obchodoval za ceny okolo 20 eur/MWh.

Jak Ekonomický deník uvedl v prosinci, americkou pozici na trhu s LNG posílí nové přístavy určené pro zkapalňování a export plynu. Díky rozšíření přístavu Sabine Pass na přelomu roku přibyla vývozní kapacita 5 milionů tun LNG za rok, první etapa přístavu Calcasieu Pass přidala dalších 6 milionů tun. Obě zařízení se nacházejí ve státě Louisiana, tedy v blízkosti hlavních produkčních oblastí s rozvíjející se těžbou zemního plynu z břidlic.

Mohlo by vás zajímat

(dtr)