Spotřebitelské ceny v Česku v dubnu zpomalily meziroční růst na 1,8 procenta z březnových 2,7 procenta. Meziroční inflace tak byla nejnižší od března 2018. V evropském žebříčku si díky tomu Česko výrazně polepšilo. Ze 41 sledovaných zemí mělo inflaci až 33. nejvyšší, zatímco v březnu byla podle analýzy investiční platformy Portu 21. nejvyšší.

Údaje o inflaci dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj je důvodem nižší inflace mimo jiné zlevnění pohonných hmot a loňská vyšší srovnávací základna. Ceny pohonných hmot proti loňskému dubnu klesly o 13,4 procenta. Zdražovaly naopak některé potraviny a nealkoholické nápoje, například máslo o 28,8 procenta, káva o 20,4 procenta či kakao o 18,8 procenta.

Náklady na bydlení dál rostou

Zvýšily se také náklady na bydlení. Za nájemné lidé platili o 5,9 procenta více, za vodné o 4,2 procenta, za stočné o 3,7 procenta a za teplo a teplou vodu o téměř pět procent více. Ceny elektřiny ale klesly o 4,7 procenta a ceny plynu o bezmála devět procent. Stravovací služby pak zdražily o 4,7 procenta a ubytovací služby o 8,2 procenta.

Ceny zboží ve srovnání s loňským dubnem úhrnem vzrostly o 0,2 procenta a ceny služeb o 4,7 procenta.

Meziměsíčně zlevnily uzeniny o 1,6 procenta, vejce o 4,4 procenta, cukr o 10,6 procenta, oleje a tuky o 1,3 procenta a čokoláda o 2,5 procenta. Zlevnilo také víno a pivo. Zdražilo naopak hovězí a telecí maso o 4,7 procenta, ovoce o 0,9 procenta a jogurty o 2,9 procenta. Více lidé platili i za výrobky pro čištění a údržbu domácnosti a za přístroje a spotřebiče pro domácnost.

Mohlo by vás zajímat

Ceny v zahraničním obchodu

Statistici dnes zveřejnili také informace o březnovém vývoji cen v zahraničním obchodu. V meziročním srovnání se ceny vývozu zvýšily o 0,8 procenta a ceny dovozu o 0,7 procenta, proti únoru dovozní i vývozní ceny shodně klesly o 1,1 procenta. „Významně se meziměsíčně snížily ceny energií, především ceny elektřiny a pohonných hmot,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.