Dohoda s Řeckem za pět minut dvanáct stále není na stole. Napětí eskaluje a odliv vkladů podle zdrojů z řecké centrální banky jenom do středy činil okolo 2 miliard euro.
Je možné, že řecké banky již v následujících dnech budou pod tlakem okolností nucené zavést kapitálové kontroly a omezit výběry z bankomatů. Nový krizový mini-summit nejvyšších představitelů k Řecku byl svolán na pondělí. A právě od takového setkání si trhy slibují v tuto chvíli asi nejvíce. Premiér Tsipras několikrát zdůrazňoval, že dohoda je možná právě na úrovni nejvyšších představitelů a ne technokratických úředníků z ministerstev financí a MMF, kteří řeší konkrétní parametry řeckého penzijního systému. Pokud ale i zde dohoda selže, budou kapitálové kontroly skutečně na spadnutí.
Úplně poslední šancí na nalezení dohody před koncem měsíce je pak summit EU (25.6.). Ten má ale na programu další důležité body včetně jednání o ústupcích EU Británii. Navíc, i pokud by bylo dosaženo dohody až na tomto summitu, Řecko by těžko stihlo dosáhnout na peníze potřebné ke splátce MMF 30. června. S dohodou v kapse by to ale pro Athény neměl být problém – ECB by řecké banky neodřízla od záchranné likvidity.Pokud by ale Řecko nebylo schopné zaplatit splátku MMF a nemělo v ruce žádnou dohodu, definitivně by vypadlo ze záchranných sítí Trojky. Konec června by pak nastartoval napínavější část řecké ságy, na jejímž konci by se prakticky každou chvíli mohl dostavit samovolný Grexit.
Až dosud trhy hru o hrozbě defaultu a Grexitu příliš nehrály – tedy pokud nepočítáme řecké vládní dluhopisy. Spouštěcí mechanismus nákazy může být právě ten okamžik, kdy bude muset Řecko uvalit kapitálové kontroly, tak jako to musel udělat Kypr na počátku roku 2013.
Dá se tudíž očekávat, že dojde k roztažení kreditních spreadů na periferii eurozóny, přičemž pod tlakem mohou být zejména portugalské, španělské a italské vládní dluhopisy. Z takového vývoje nepochybně nemůže mít radost euro a rovněž akciové trhy – především ty evropské. Naopak profitovat z takového vývoje mohou německé a americké vládní dluhopisy, které budou delší konce výnosových křivek přechodně tlačit níže a to včetně korunových swapů. Pokud jde o měny, tak zatímco koruna se může lehce ztrácet, přičemž další měny v regionu (PLN, HUF, RON) budou určitě zranitelnější. Naopak dobře by si měl vést švýcarský frank a americký dolar. Jisté body proti euru mohou dočasně získat i třeba britská libra či švédská koruna.
Jan Bureš, ČSOB