INZERCE

Národní kontrolní úřad vyzývá ke zrušení bývalého státního podniku Transgas. Foto: NKÚ

Konec Transgasu? Nezajišťuje žádný významný zájem státu, řekl Nejvyšší kontrolní úřad

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. To se proti výzvě NKÚ ohradilo. 

Boj o Transgas. Tak by se dala nazvat přestřelka mezi Nejvyšším kontrolním úřadem a Ministerstvem průmyslu a obchodu. Podle výzvy NKÚ by měl být bývalý státní podnik zrušen.

„S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, NKÚ doporučuje označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se ‚Strategií vlastnické politiky státu‘ ho zrušit,“ vyzval kontrolní úřad.

Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, která v letech 2016 až 2020 dosáhla téměř 23 miliony korun.

Podle NKÚ ke ztrátovému hospodaření přispívá fakt, že Transgas sídlí v pronajatých prostorách. Za ty v letech 2017 až 2020 zaplatil téměř šest milionů korun. Předloni měl Transgas osm zaměstnanců, mzdové náklady podniku činily tehdy pět milionů korun.

MPO se ohradilo

Podle ministerstva však není možné zrušit státní podnik, který spravuje nemovitý majetek v hodnotě stovek milionů korun.

 „S některými závěry MPO nesouhlasí, protože není možné zrušit státní podnik, který spravuje nemovitý majetek v hodnotě stovek milionů korun a stále plní nezbytné úkoly v rámci aktivit státu i samotného ministerstva,“ sdělil mluvčí úřadu Vojtěch Srnka.

Podle ministerstva je ztráta  pouze účetní a nezohledňuje trvalý nárůst tržní hodnoty spravovaného nemovitého majetku a jeho budoucí potenciál.

Historie Transgasu

Historie Transgasu sahá do roku 1971, kdy byl založen národní podnik Tranzitní plynovod. V dubnu 1995 česká vláda rozhodla o založení státního podniku Transgas. O prodeji českého plynárenství začala jednat vláda Miloše Zemana, která podnik prodala německé společnosti RWE za téměř 125 miliard korun.

Státní podnik byl po založení akciové společnosti Transgas, a.s zachován jako samostatný právní subjekt ve formě tzv. zbytkového státního podniku a v roce 2001 přejmenován na ČPP Transgas.

V majetku ČPP Transgas zůstaly některé jednotlivé nemovité věci, především pozemky a nemovitosti a dále pohledávky a závazky vyplývající ze zahraničních aktivit ČSSR, zejména z  výstavby dálkového plynovodu Jamburg.

Jana Bartošová s přispěním ČTK