Česko čeká zásadní obrat v nakládání s odpady. Vláda schválila plán, který má během deseti let dramaticky omezit skládkování, výrazně zvýšit recyklaci a nastartovat oběhové hospodářství.

Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) bude příštích deset let pro přechod na moderní odpadové hospodářství kritických.

Cesta k proměně odpadu

Plán odpadového hospodářství podle Hladíka představuje konkrétní cestu, jak odpady proměnit na materiál a suroviny pro další využití, jak předcházet vzniku odpadů, jak uplatnit recykláty v praxi a jak efektivně přeměnit zbytkový odpad na energii.

„Klíčovou roli v tom sehraje rozšířená odpovědnost výrobců, to je reálná cesta, jak dosáhnout opravdové cirkularity. Musíme rozšířit systém, který dnes funguje u obalů, baterií, vysloužilých elektrospotřebičů či pneumatik. Nově se bude týkat i textilu a obuvi a do budoucna by se měl rozšířit i na nábytek, hračky nebo sportovní potřeby,“ uvedl Hladík.

Náklady se mají snížit

Odpovědnost výrobce podle ministra přiměje firmy, aby přemýšlely, z jakého materiálu produkty vyrábějí a zda je možné je dobře recyklovat. Zároveň sníží náklady pro občany nebo obce. Podle ministerstva životního prostředí ekonomická analýza Plánu odpadového hospodářství odhaduje, že v horizontu období let 2025 až 2035 budou potřebné investice do odpadového hospodářství dosahovat až přibližně 159 miliard korun.

Muž
Ministr životního prostředí Petr Hladík. Foto: Radek Čepelák

„Česká republika se musí prioritně soustředit na ochranu kritických surovin, předcházení vzniku odpadů, prodlužování životnosti výrobků a tím tedy minimalizovat plýtvání. Pro dosažení stanovených priorit je tak součástí plánu i Program předcházení vzniku odpadů, Program předcházení vzniku potravinového odpadu a rovněž je reflektována oblast kritických surovin a jejich vzrůstající význam,“ poznamenal vrchní ředitel sekce ochrany životního prostředí David Surý. Množství zdrojů, které je k dispozici, je podle něj omezené.

Opětovné použití výrobků

Opatření v oblasti předcházení vzniku odpadů zahrnují snižování množství obalového odpadu a jednorázových plastů, podporu opětovného použití výrobků nebo díky zavedení digitálních pasů lepší využití stavebních materiálů. Zmenšit plýtvání potravinami by měla pomoci pokračující podpora potravinových bank, případně možnost darovat potraviny ze školních jídelen či dalších stravovacích zařízení.

Cíle jsou podle Hladíka jasně dané. U komunálního odpadu by se mělo v roce 2035 recyklovat přes čtyři miliony tun. „Maximálně dva miliony tun se bude energeticky využívat a na skládkách neskončí ani 300 tisíc tun směsného komunálního odpadu. Na tom musíme spolupracovat s obcemi a všemi zapojenými subjekty a společně vyhodnocovat, jak systém nakládání s komunálními odpady funguje jak na obecní, tak na regionální úrovni,“ dodal ministr Hladík.

Mohlo by vás zajímat

Ministr zároveň získal na vládě také podporu pro dva strategické dokumenty zaměřené na oblast teplárenství a plynárenství. První z nich se zaměřuje na výrobu a využití biometanu, tedy ekologické alternativy zemního plynu. Druhá je zacílena na využití tepla z geotermální energie nebo velkých tepelných čerpadel. Ekonomický deník o obsahu obou dokumentů informoval v pondělí.