INZERCE

LIBERTY Galati představuje největší hutní podnik v Rumunsku. Zaměstnává 7000 lidí a nepřímo na něm závisí dalších 35 tisíc pracovních míst u dodavatelů a odběratelů. Foto: LIBERTY Galati

Konec s koksem, nástup hybridních pecí. V oblasti s největší ocelárnou v Rumunsku má vzniknout „zelené údolí“

V rumunské ocelárně LIBERTY Galati bude od roku 2030 vznikat zelená uhlíkově neutrální ocel a klíčem k tomu je vodík. Holding LIBERTY Steel Group Europe britského podnikatele Sandžíva Gupty počítá s tím, že v Galati postaví dvě hybridní elektrické pece, k nim zařízení na přímou redukci železa bez použití koksu a solární farmu s výkonem 250 MW. K redukci železa se bude po přechodnou dobu používat zemní plyn, později vodík vyrobený za použití obnovitelných zdrojů. Celková výše investice, která by se měla realizovat během šestiletého období, je 1 miliarda eur. LIBERTY Galati představuje největší hutní podnik v Rumunsku. Zaměstnává 7000 lidí a nepřímo na něm závisí dalších 35 tisíc pracovních míst u dodavatelů a odběratelů.

Plány LIBERTY Steel Group se do jisté míry podobají projektu, který realizuje ve své ostravské huti LIBERTY Ostrava. I tam běží projekt na vybudování dvou moderních hybridních elektrických pecí, které dodá italská firma Danieli, ve spojení s instalací obnovitelných zdrojů elektrické energie. Oproti českému projektu v Rumunsku počítá LIBERTY Steel Group s větším využitím vodíku, pro jehož výrobu poskytuje Galati ležící nedaleko od dunajské delty dobré podmínky vzhledem k dostatku vody a dostupnosti relativně stabilní energie z větru či slunce.

V Rumunsku a České republice ale ambice vyrábět zelenou ocel nekončí. Dne 4. 4. 2023 podepsala LIBERTY Steel Group smlouvu na dodávku hybridních elektrických pecí i pro velkou huť, kterou provozuje v jihoaustralské Whyalle, a to opět s firmou Danieli. Zde má vyrůst solární park o výkonu 250 MW, jehož energie se bude používat k výrobě zeleného vodíku (tedy vodíku, jehož výroba je bezemisní). Whyalla má navíc výhodu v podobě obrovského ložiska magnetovce, železné rudy s magnetickými vlastnostmi, která se hodí k přímé redukci na železo bez použití koksu.

Podle manažerů LIBERTY Steel Group je kombinace elektrických pecí, obnovitelných zdrojů a vodíku jedinou možností, jak eliminovat uhlíkovou stopu ve výrobě oceli.

„V současnosti se produkuje zhruba 200 kg oceli na každého obyvatele planety a podíl výroby oceli na tvorbě skleníkových plynů stoupl na cca 9 procent. Rostoucí poptávka po oceli způsobí, že se brzy bude jednat o 15 procent,“ upozorňuje Sandip Biswas, ředitel investic skupiny GFG Alliance, do které patří i ocelářský holding LIBERTY.

Manažeři LIBERTY ale upozorňují, že celý projekt, zejména jeho vodíkový komponent, má háček: „Kromě toho, že je potřeba velká kapacita obnovitelných zdrojů k výrobě zeleného vodíku, je problémem skladování vodíku a jeho transport,“ upozorňuje Ajay Agarwal, prezident evropských aktivit LIBERTY Steeel Group.

Proto je podle něj výhodné, aby se vodík spotřeboval přímo na místě, kde je vyroben. Podle představy skupiny LIBERTY se vodík v Galati vyrobí a zároveň spotřebuje při výrobě oceli. Měla by ho ale zbýt dostatečná kapacita, aby ho využil i místní lodní či obranný průmysl.

Část nákladů by měly pokrýt i evropské peníze z Modernizačního fondu či Fondu pro spravedlivou transformaci. Aby tedy plány LIBERTY vyšly a z rumunského Galati se mohlo stát „zelené údolí“, jak ho s nadsázkou nazval místní deník Ziarul Financiar, je třeba úzká součinnost soukromého investora, rumunské vlády i ochota evropských institucí projekt spolufinancovat.

(rov)