Polský Orlen definitivně přebírá polskou část plynovodu z Ruska Jamal, uvedla státem kontrolovaná rafinérie. Ruský Gazprom tak definitivně přichází o svůj podíl. Polsko již dříve uvedlo, že má v úmyslu převzít osmačtyřicetiprocentní podíl ruské společnosti v Europolu Gaz, který polskou část plynovodu Jamal vlastní.
Orlen uvedl, že podle dohody Europol Gaz odkoupí zpět podíly Gazpromu ve společnosti a Orlen převezme kontrolu nad systémem tranzitních plynovodů.
„Akvizice akcií PAO Gazprom Europolem Gaz a získání kontroly nad tranzitní plynovodní soustavou společností ORLEN bude mít zásadní význam pro veřejný zájem a bezpečnost naší země, a to nejen z hlediska energetiky. Polsko bylo po desetiletí závislé na dodávkách zemního plynu z Ruska. Před pouhými 10 lety představovaly asi 80 procent dovozu této suroviny. Gazprom již mnoho let využívá dodávky plynu jako nástroj k vyvíjení politického tlaku na Polsko a další země v regionu. To se změnilo. Od roku 2022 jsme 100% nezávislí na plynu z Ruska. ORLEN má v současné době plně diverzifikované zdroje dodávek této suroviny, které neustále rozvíjí. V důsledku toho jsou spotřebitelé plynu v Polsku zajištěni v nadcházející zimě a v nadcházejících letech. Dnešní rozhodnutí je dalším krokem k obnovení plné kontroly polských subjektů nad strategickou plynárenskou infrastrukturou země,“ uvedl předseda představenstva ORLEN Daniel Obajtek.
Převzetí akcií společnosti Europol Gaz, které dříve patřily PAO Gazprom, je výsledkem řady rozhodnutí ministra vnitra a správy a ministra rozvoje a technologií, která byla přijata na základě ustanovení zákona ze dne 13. dubna 2022 o zvláštních opatřeních proti podpoře agrese proti Ukrajině a o ochraně národní bezpečnosti (tzv. zákon o sankcích).
Prvním bylo rozhodnutí ministra vnitra a správy zařadit PAO Gazprom na polský sankční seznam a zmrazit finanční prostředky PAO Gazpromu, včetně m.in cenných papírů. Následně byla na základě rozhodnutí ministra rozvoje a technologií na základě zákona o sankcích zřízena dočasná nucená správa akcií držených společností PAO Gazprom. Prozatímní nucená správa, která byla ustavena vůči PAO Gazpromu, převzala všechny akcie Europol Gaz držené PAO Gazprom a byla nezbytná k zajištění dalšího fungování Europol Gaz. V souladu s postupem stanoveným v zákoně o sankcích ministr pro rozvoj a technologie následně vydal rozhodnutí, na jehož základě se Europol Gaz po nabytí konečné hodnoty stane vlastníkem akcií této společnosti, které předtím vlastnil PAO Gazprom.
ORLEN dosud vlastnil 48 procent akcií Europol Gaz. V souladu s platnými předpisy ORLEN již dříve oznámil předsedovi Úřadu pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitele svůj záměr soustředit se ve formě získání výhradní kontroly nad Europolem Gaz.
Dne 9. října 2023 vydal předseda Úřadu pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitele v návaznosti na antimonopolní řízení rozhodnutí schvalující spojení spočívající v tom, že ORLEN převezme kontrolu nad tranzitním plynovodem Europol Gaz S.A.
Europol Gaz S.A. byl založen v roce 1993. Je vlastníkem polské části plynovodu Jamal-Evropa o délce cca 684 kilometrů, který je strategickým prvkem energetické infrastruktury země.
Prochází pěti vojvodstvími: Podleským, Mazovským vojvodstvím, Kujavsko-Pomořanským, Velkopolským a Lubušským.
Na polském úseku plynovodu se nachází pět plynových kompresorových stanic: Kondratki, Zambrów, Ciechanów, Włocławek a Szamotuły. Od roku 2010 provozuje polský úsek plynovodu Jamal provozovatel přepravy plynu GAZ-SYSTEM SA.
(nik)