Japonská vláda přijala plán na prodloužení provozu stávajících jaderných reaktorů a nahrazení stárnoucích zařízení novými moderními. Tento krok je součástí politiky, která řeší celosvětový nedostatek paliva po ruské invazi na Ukrajinu a usiluje o dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Japonsko bude podle slov vlády maximalizovat využití stávajících reaktorů tím, že jich co nejvíce znovu spustí a prodlouží provozní životnost stárnoucích reaktorů nad současný limit 60 let.
Od července zvažuje poradní skupina – výkonný výbor pro zelenou transformaci (GX) – provedení zásadních změn v energetice, ve všech průmyslových odvětvích a v hospodářství a společnosti, aby bylo dosaženo cíle dosáhnout do roku 2050 nulových čistých emisí. Na sklonku roku se konalo zasedání vlády k provádění GX, na němž byl sestaven plán na příštích deset let jako „základní politika pro realizaci GX“.
V rámci nové politiky – která popisuje jadernou energii jako „zdroj energie, který přispívá k energetické bezpečnosti a má vysoký dekarbonizační účinek“ – bude Japonsko maximalizovat využití stávajících reaktorů tím, že jich co nejvíce znovu spustí a prodlouží provozní životnost stárnoucích reaktorů nad současný limit 60 let. Vláda rovněž uvedla, že země bude vyvíjet moderní reaktory, které nahradí ty, jež budou vyřazeny z provozu.
Před havárií v elektrárně Fukušima Daiiči v březnu 2011 zajišťovalo 54 japonských reaktorů přibližně 30 procent elektrické energie v zemi. Během 14 měsíců od havárie však byla výroba elektřiny z jaderných elektráren v zemi zastavena, dokud nedojde ke změně regulace. Dosud deset z 39 provozuschopných japonských reaktorů prošlo inspekcemi, které potvrdily, že splňují nové regulační bezpečnostní normy, a obnovilo provoz. Dalších 17 reaktorů požádalo o opětovné spuštění. V roce 2021 zajišťovala jaderná energie pouze 7,2 % elektřiny v zemi.
Podle revidovaných předpisů, které vstoupily v platnost v červenci 2013, mají japonské reaktory nominální dobu provozu 40 let. Prodloužení může být uděleno pouze jednou a je omezeno na maximálně 20 let, což je podmíněno přísnými bezpečnostními požadavky.
Japonský úřad pro jadernou regulaci (NRA) schválil 21. prosince návrh nového předpisu, který by umožnil provozovat reaktory déle než na současných 60 let. Podle této novely musí provozovatelé reaktorů, které jsou v provozu 30 let nebo déle, vypracovat dlouhodobý plán řízení reaktoru a získat souhlas regulačního orgánu nejméně jednou za 10 let, pokud chtějí pokračovat v provozu.
Nová politika fakticky prodlouží dobu, po kterou mohou reaktory zůstat v provozu déle než 60 let, tím, že z celkové životnosti vyloučí dobu, po kterou byly odstaveny z provozu kvůli kontrolám.
Podle nové politiky bude Japonsko také vyvíjet a stavět „inovativní reaktory nové generace“, které nahradí přibližně 20 reaktorů, jež mají být vyřazeny z provozu.
Premiér Fumio Kišida uvedl, že vláda předloží příslušné návrhy zákonů k provedení nové politiky na řádném zasedání parlamentu na začátku roku. Formální podoba bude stanovena rozhodnutím kabinetu, které se očekává nejdříve v únoru.
Kazuhiro Ikebe, předseda Japonské federace elektrárenských společností, k nové politice uvedl: „V současné době je v Japonsku zavedena nová politika. Na základě tentokrát předložené politiky budeme jako elektroenergetické společnosti usilovat o zajištění stabilních dodávek elektřiny maximálním využitím obnovitelných zdrojů energie a výroby elektřiny z jaderných elektráren na základě předpokladu bezpečnosti, dekarbonizací výroby tepelné energie a podporou elektrifikace. Jsme odhodláni přijmout veškerá možná opatření k dosažení uhlíkové neutrality.“
„V budoucím konkrétním návrhu systému se zaměříme na údržbu stávajících zdrojů a výstavbu nových zdrojů s cílem vybudovat účinné systémy a mechanismy, které přispějí k zajištění stabilních dodávek ve střednědobém až dlouhodobém horizontu jako elektrizační soustavy jako celku,“ dodal Kazuhiro Ikebe.
(nik)