Přísnější podmínky pro podnikání dodavatelů elektřiny a plynu přináší poslední novela energetického zákona, předložená ministerstvem průmyslu a obchodu. Každý z nich bude muset dvakrát ročně oznámit, zda řádně nakoupil energie pro zákazníky s pevně danou cenou. Pokud tak neučiní, nebo nesplní minimální limit 70 procent, mohou od něj zákazníci s cenovou fixací odejít. A to bez sankcí.
Jak se lze dále dočíst v návrhu novely energetického zákona, zveřejněném v legislativní databázi VeKLEP, dodavatelé bude nově povinni informovat Energetický regulační úřad o nabízených produktech včetně cen a obchodních podmínek. Domácnosti a podnikající fyzické osoby získají právo na poskytnutí obsahu uzavřené smlouvy o dodávky elektřiny nebo plynu, a to v termínu do 15 dnů od doručení žádosti.
Tyto návrhy do aktuální novely, známé jako Lex OZE 3, prosadil Energetický regulační úřad (ERÚ). „Původní návrh ERÚ připravil a předložil již v dubnu roku 2022. Šlo tedy především o reakci na tehdejší situaci na trhu. Návrh byl tehdy konzultován s dodavateli elektřiny a plynu a nesetkal se, snad až překvapivě, s podstatnějšími výhradami z jejich strany,“ odpověděl mluvčí ERÚ Michal Kebort. Současně potvrdil, že návrh reaguje na vlnu krachů velkých dodavatelů energií včetně Bohemia Energy v druhé polovině roku 2021.
Limit 70 procent dodavatelům nevadí
Ekonomický deník oslovil významné dodavatele energií s dotazem, co si o nové, přísnější regulaci jejich podnikání myslí. Včetně zavedení takzvaného indexu zajištění obchodníka. Největší dodavatel elektřiny ČEZ na dotazy nechtěl reagovat, počká si na finální verzi nové legislativy. Ostatní oslovení dodavatelé byli sdílnější.
„Po pádu Bohemia Energy a dalších dodavatelů energií, kteří na přelomu let 2021 a 2022 poslali téměř milion domácností do režimu dodavatelů poslední instance, vyvstala potřeba přijmout opatření, aby k podobným excesům v budoucnu nedocházelo. Motivací bylo především ochránit spotřebitele, ale v konečném důsledku i trh,“ uvedl marketingový ředitel firmy Centropol Energy Jiří Matoušek.
Mohlo by vás zajímat
„Vnímáme navržené opatření jako logickou reakci na pád Bohemia Energy a další dlouhou řadu nespolehlivých obchodníků v minulých dvou letech. Zároveň je to jasná snaha o ochranu zákazníků. Vzhledem k tomu, že se jedná teprve o návrh, tak očekáváme, že ještě dojde k podrobné diskusi i případné úpravě. Proto nechceme ve větším detailu zatím komentovat,“ reagoval mluvčí skupiny innogy Česká republika Martin Chalupský.
Podle vyjádření Pražské energetiky se regulace se týká výhradně s pevně sjednanou (fixovanou) cenou, tedy nikoli smluv na dobu neurčitou. „Pro dodavatele jsou obecně problematické další požadavky na poskytování dat dohledovému orgánu, které jsou definovány na úrovni zákona. Již dnes má dohledový orgán pravomoc si od dodavatele vyžádat jakékoliv informace. Nová úprava tedy jen zvýší administrativní zátěž dodavatele spojenou s reportováním,“ upozornil mluvčí PRE Karel Hanzelka.
Dynamický tarif na požádání
Jak jsme informovali na konci září, novela Lex OZE 3 zavádí celou řadu změn. Třeba zavedení pravidel pro agregaci, flexibility a ukládání energie, což v české legislativě dodnes chybí. Už je nejvyšší čas s tím něco udělat, transpozici příslušných bodů z unijních směrnic mělo Česko provést do začátku roku 2021. Změny obsažené v novele Lex OZE 3 přitom mají platit až ledna roku 2025, zpoždění tedy bude zhruba čtyřleté.
Na dodavatele energií dopadne ještě jedna změna, za kterou tentokrát není odpovědné ERÚ, ale Evropská unie. Zákazníci, kteří mají nainstalovaný inteligentní elektroměr, získají právo požádat svého dodavatele o smlouvu s dynamickým určováním ceny elektřiny dle aktuální situace na trhu. Mohli by tak mít prospěch z výkyvů na spotovém trhu a energeticky náročnou spotřebu (třeba praní, ohřev vody či dobíjení elektromobilu) načasovat do doby, kde je elektrická energie levná.
Podle unijní legislativy mají dynamický tarif nabízet všichni dodavatelé, kteří mají více než 200 tisíc konečných zákazníků. Na českém trhu by se to týkalo společností ČEZ Prodej, E.ON Energie, Pražská energetika, innogy Energie a Centropol Energy.
David Tramba