Nová vládní koalice v Belgii chystá obrat od protijaderné k projaderné politice. Kabinet, který vede vlámský nacionalista Bart De Wever, chce prodloužit provoz pěti zbývajících jaderných bloků a současně prosadit výstavbu nových reaktorů s elektrickým výkonem 4000 megawattů. Vedle velkých bloků se belgická vláda zajímá i o menší modulární reaktory, informovaly zpravodajské weby Belga a World Nuclear News.
De Weverova vláda chce konkrétně zrušit zákon o odchodu z jaderné elektrárny, aby utevřela cestu k výstavbě nových jaderných elektráren. Chce také prodloužit životnost jaderných reaktorů Doel 4 a Tihange 3 minimálně o 10 let nad rámec předchozího prodloužení provozu do roku 2035, o kterém rozhodla předchozí vláda.
Současně se chce nový premiér De Wever zaměřit také na prodloužení provozu „dožívajících“ jaderných reaktorů Doel 1, Doel 2 a Tihange 1, které mají ukončit výrobu elektřiny v letošním roce. Doel 1 dokonce už teď v únoru. Jenže provozovatel bloků, koncern Engie, varuje, že už je na změnu pozdě. Udržet jaderné elektrárny v provozu déle je „nemyslitelné“, řekl již dříve generální ředitel Engie Belgium Vincent Verbeke.
Belgie dlouhodobě vyráběla okolo 50 procent elektřiny z jaderné energie. Navzdory tomu schválila koaliční vláda premiéra Guye Verhofstadta v roce 1999 postupné uzavření jaderných elektráren. Později bylo stanoveno datum 2025 jako rok „definitivního“ konce jaderné energetiky v Belgii. Od samého počátku bylo toto rozhodnutí pod palbou kritiky, že povede k závislosti země na dovozu elektřiny a růstu spotřeby fosilních paliv.
Mohlo by vás zajímat
![](https://ekonomickydenik.cz/app/uploads/2025/02/belgie-reaktory-1024x303.png)
Podle původního plánu byl odstaven v září 2022 jaderný blok Doel 3 a v lednu 2023 blok Tihange 2. Provoz zbývajících pěti bloků belgická vláda prodloužila v reakci na vypuknutí rusko-ukrajinské války a následné energetické krize. Tři starší bloky mají zůstat v provozu do letošního roku, dva novější (Doel 4 a Tihange 3) se dočkaly prodloužení provozu o deset let, tedy do roku 2035.
Evropská komise zahájila v červenci loňského roku hloubkové šetření, zda je podpora prodloužení životnosti dvou reaktorů v souladu s jejími pravidly o státní podpoře. Většinovým vlastníkem obou zmíněných bloků je Electrabel ze skupiny Engie, minoritní 10procentní podíl vlastní společnost Luminus ze skupiny EDF.
Z českého pohledu je pozitivní zprávou, že posiluje blok projaderných zemí v Evropské unii. Podobný obrat nastal po volbách v roce 2022 ve Švédsku a Itálii, které též „přeběhly“ z protijaderného do projaderného tábora. Dříve zuřivý odpor k jaderné energii může polevit dokonce i v Německu, pokud v nadcházejících volbách vyhraje pravostředová aliance CDU/CSU.