Pátek, 20. května, 2022

Konec čekání u mýtných bran. I Češi mohou platit na polských dálnicích automaticky

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Počínaje prosincem mohou všichni řidiči, projíždějící Polskem, použít k placení na dálnicích automatický systém Autopay, který si po průjezdu placeným úsekem sám poplatek strhne. Řidiči tak nemusí nikde zastavovat. Autopay pokrývá největší počet dálnic v Polsku.

V Polsku  neexistuje systém dálničních známek, takže dosud byly nejpoužívanější mýtnice. To znamenalo fronty a zdržení pro řidiče. Od 1.prosince ale mohou všichni  řidiči automobilů, motocyklů a autobusů zaplatit mýtné pomocí státem provozované aplikace e-TOLL nebo přímo pomocí aplikace Autopay.

Ten funguje tak, že když se vozidlo přiblíží k mýtným branám, systém ho sám zaregistruje a platba za mýtný úsek je automaticky stržena z karty po ukončení jízdy.

Nemáte polský účet? Nevadí

Autopay je také jediné automatické řešení pro všechny, kteří nemají v Polsku založený bankovní účet. To ocení především zahraniční řidiči, tedy i občané České republiky, kteří do Polska cestují za prací či na nákupy.

„Naším cílem od samého počátku bylo vytvořit komplexní systém, který umožní řidičům osobních i nákladních automobilů platit za všechny zpoplatněné silniční úseky v Polsku automaticky, a to jak na soukromě provozovaných, tak na státních komunikacích,“ uvedl Bartłomiej Gast, člen představenstva společnosti Autopay Mobility.

Jak používat Autopay

Pro použití systému Autopay na dálnicích je důležitá registrace. Po stažení aplikace Autopay řidič nastaví účet s osobními údaji a způsob platby. Bude také zapotřebí aktivovat úseky dálnic, za které má úhrada proběhnout automaticky.

Autopay na státních dálnicích (A2 a A4) je založený na tzv. geofencingu – pohyb vozidla je sledován bod po bodu pouze v telefonu, bez přenosu údajů do systému Autopay.

Autopay přijímá informace z telefonu pouze ve chvíli, kdy vozidlo projíždí počátkem a koncem zpoplatněného úseku.

„Systém dává řidičům při cestování naprostou flexibilitu. Jakmile se vozidlo přiblíží ke zpoplatněnému dálničnímu úseku, Autopay zareaguje automaticky. Řidič nemusí dělat nic a mýtné ve správné výši je strženo po dojezdu do cíle,“ vysvětluje Robert Mikoś, produktový manažer společnosti.

S pomocí systému Autopay je možné také automaticky platit za užití vybraných parkovišť na a za služby téměř 100 automyček po celém zemi.

(ede)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter